Hlavní navigace

Omyly a mýty o ledvinách: Nemocné ledviny bolí

26. 6. 2015

Sdílet

Aktualizováno 15. 2. 2018 14:04
I když ve vaší rodině nikdo obtíže s ledvinami nemá, vy je klidně mít můžete. Onemocnění ledvin totiž není dědičné. Jaké další mýty se o ledvinách tradují?

Většina lidí si zdravotní potíže nepřipouští do doby, než jim je lékař předloží černé na bílém. To už ale může být pozdě. V případě onemocnění ledvin můžeme svádět boj „jen“ kolikami, ale potíže mohou vyústit do chronického selhání ledvin, po němž pacient vstupuje do pravidelného dialyzačního léčení. Jaké polopravdy, mýty a nesmysly panují kolem onemocnění ledvin? Na pravou míru vše uvedl primář  Jiří Vlasák z dialyzačního střediska NephroCare v Sokolově.

V naší rodině nikdo problémy s ledvinami neměl, tak proč já?

„Většina ledvinných onemocnění není dědičná. Dědí se spíše špatné návyky a špatná životospráva, což může vést k chorobám spojeným s postižením ledvin – cukrovka, vysoký krevní tlak, ledvinové kameny. Zdraví rodiče a sourozenci nejsou zárukou našeho zdraví, a to včetně ledvin,“ říká Jiří Vlasák.

Ledviny mě nikdy nebolely, tak nemohou být přeci nemocné…

„Ledviny mají minimální množství nervových zakončení, proto samotné ledviny prakticky nebolí. Bolesti v oblasti ledvin se týkají obvykle pohybového aparátu (ischias) a vývodných cest močových – pánvička, močovod (zánět, kameny). Vzácně souvisí s tlakem na vazivové pouzdro ledvin při akutním zánětu ledvin,“ dodává Jiří Vlasák.

Močím úplně normálně a v dostatečném množství, tak mi přeci ledviny fungují dobře…

„Zástava močení je příznakem závažné poruchy ledvin nebo močových cest. Normální ani velké množství moči však není zárukou dobré funkce ledvin,“ varuje primář dialyzačního střediska.

Soused si „propil ledviny“, to má z toho „vysedávání v hospodě“

„Alkoholické nápoje nemohou být jedinou příčinou poškození ledvin, pokud nedošlo také k poškození jater. Z hlediska funkce ledvin je alkohol látkou, která může způsobit dehydrataci navozením velkého množství moči, ale přímé toxické poškození nezpůsobuje. Přiměřenou konzumaci alkoholických nápojů (mimo destilátů) obvykle nefrolog nezakazuje,“ říká Jiří Vlasák.

TIP: Proč není 2,5 litru tekutin denně nesmysl

Mám jít na vyšetření ledvin – na neurologii? Nebo na urologii, či snad na nefrologii?

„Neurolog se zabývá onemocněním nervového systému. Nefrologie se zabývá onemocněním ledvin (nephros), v konečných stadiích selhávání ledvin nefrolog připravuje pacienty na transplantaci ledviny nebo některou z možností náhrady ledvinné funkce – peritoneální dialýza nebo hemodialýza. Urologie patří mezi chirurgické obory a zabývá se převážně vývodnými cestami ledvin,“ vysvětluje Jiří Vlasák.

Zdroj: NephroCare.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).