Hlavní navigace

Nedaří se vám otěhotnět? Zkuste nejprve změnit svůj jídelníček

18. 8. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Úspěšnému početí pomůže strava i pohyb. Kdy si ale připustit, že už může jít o problém s plodností? „Otěhotnění není otázkou týdnů, jako spíš měsíců,“ uklidňuje páry lékařka a radí, kdy už hledat cestu ke specialistovi.

Problémy s početím provázejí v současnosti přibližně 15 procent párů. Dvojice by však neměla klesat na mysli hned po prvních nezdařilých pokusech. Faktorů, které ovlivňují početí, je mnoho a někdy musí i zcela zdravý pár několik měsíců počkat.

Hlavně žádnou paniku

„Z medicínského hlediska je za neplodný považován pár, kterému se navzdory pravidelnému pohlavnímu styku nepodaří otěhotnět v průběhu jednoho roku. Ani po dvanáctiměsíčním neúspěšném snažení však dvojice nemusí propadat panice,“ říká Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Někdy postačí pouze upravit svůj jídelníček a běžné denní návyky. S tím by měly páry začít ještě dřív, než se svěří do rukou specialisty, který na základě vyšetření navrhne další postup.

Omezte zlozvyky a jezte zdravě

„Čemu by se každý budoucí rodič měl při snahách o početí vyhnout, jsou návykové látky. Škodliviny obsažené v alkoholu, cigaretách a drogách negativně ovlivňují jak ženskou, tak mužskou plodnost. Pár by si místo nich měl raději naordinovat vhodnou stravu. Změna jídelníčku může mít až překvapivě výrazný efekt,“ doporučuje Kateřina Veselá

Bylinám, které přirozeně podpoří reprodukci, jsme věnovali samostatný článek. 

  • Ženy by si měly na talíři udělat místo pro tmavou listovou zeleninu, chřest, luštěniny, tučné ryby, mořské plody, ořechy, játra či citrusy. Naopak je vhodné omezit umělé sacharidy a margariny a k přípravě pokrmů využívat raději lněný nebo kokosový olej.
  • Pro mužskou plodnost jsou pak zásadní nenasycené mastné kyseliny, vitamíny A, C a D a minerály jako hořčík a zinek. Vhodné jsou tedy tučné ryby, hovězí a vepřové maso, ořechy a samozřejmě ovoce a zelenina.

Pohyb či alternativní medicína

Zdravá míra pohybu je užitečná pro zajištění adekvátní tělesné hmotnosti. Ta má přímý vliv na správnou produkci ženských hormonů řídících ovulaci i na tvorbu kvalitních mužských spermií. Přiměřená fyzická aktivita tak rovněž může pomoci proměnit snahy o početí v úspěch. Naopak nadměrné cvičení dokáže – zejména pak u žen – spíše uškodit.

„Při otěhotnění hraje výraznou roli i psychická pohoda. Od přebytečného stresu dokážou efektivně ulevit kupříkladu masáže či u nás nepříliš rozšířená akupunktura. Tato technika tradiční čínské medicíny pomáhá s uvolňováním energie v těle a nastolením emoční rovnováhy. K té mohou přispět i nejrůznější bylinné kúry, které se rovněž řadí k postupům alternativní medicíny orientálního světa,“ připouští lékařka.

Když se situace ani po roce nezlepší?

Pokud se dvojice neúspěšně pokouší o početí déle než dvanáct měsíců, měla by se obrátit na specialistu. U žen starších 33 let je vhodné nechat se vyšetřit již po půl roce snažení. Ideálním postupem je nejprve zajít za gynekologem, jenž partnerům vypíše žádanku, díky které jim počáteční lékařské úkony uhradí zdravotní pojišťovna.

„Na reprodukční klinice pak pár čeká konzultace s odborníkem a následně vstupní vyšetření. U mužů vše začíná známým spermiogramem, přičemž před odběrem je nutná třídenní sexuální abstinence. Na ženy čeká ultrazvukové vyšetření a vyšetření hormonů. Oběma z páru nakonec odebereme vzorek krve pro genetický rozbor,“ popisuje ředitelka reprodukční kliniky.

Lékařka ze své zkušenosti opět připomíná, že je zásadní, aby partneři nepropadali zoufalství a vnímali, že se ve své složité situaci nenacházejí sami. „Problémy s početím trápí přibližně každý šestý pár. Moderní reprodukční medicína však dokáže drtivé většině z nich pomoci,“ doplňuje Kateřina Veselá.

Návštěvou kliniky se dvojice zároveň automaticky nemusí vzdávat šance, že se jí podaří přivést miminko na svět přirozenou cestou. „Naši odborníci se vždy snaží léčbu maximálně přizpůsobit přáním a potřebám klientů,“ uzavírá lékařka.

Odborná spolupráce:

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Ředitelka kliniky reprodukční medicíny a preimplantační genetické diagnostiky Repromeda. Věnuje se reprodukční genetice a preimplantační genetické diagnostice.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).