Hlavní navigace

Nanofiltrace: Moderní technologie na čištění vody 100% odstraňuje mikroplasty

27. 9. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Nanotechnologie odstraní z vody pesticidy i mikroplasty. Membrány přitom odstraní nejen ve vodě přítomné mikroorganismy, ale i látky ovlivňující barvu vody. Zároveň ale ve vodě zůstávají žádoucí minerály, jako je vápník, hořčík, draslík či sodík.

Rostoucí znečištění zdrojů pitné vody a zároveň s tím rostoucí požadavky na úpravu surové vody k pitným účelům generují nové technologie, které se dokáží s těmito výzvami vypořádat. Jednou z takových technologií je nanofiltrace.

Unikátní nanofiltrační zařízení na Olomoucku

Nanofiltrace dokáže vodu zbavit nejen mikrobiálního znečištění, ale i pozůstatků léčiv, hormonálních látek, pesticidů i tolik obávaných mikroplastů. Je známo, že koktejl látek končících ve zdrojích pitné vody je stále početnější.

Nanofiltrační jednotkou se může nyní nově pochlubit úpravna vody v Domašově nad Bystřicí na Olomoucku, spadající do působnosti vodohospodářské společnosti Moravská vodárenská, a.s. „Tato technologie byla v ČR použita vůbec poprvé, a nejen u nás, ale také ve střední Evropě. Nemám informace o tom, že by byla využita ani v sousedním Německu,“ uvedl tento týden při prezentaci nanofiltační jednotky Ondřej Beneš, obchodní ředitel společnosti Veolia, která uvedenou technologii vyvinula.

Minerály ve vyčištěné vodě zůstanou

Důvodem instalace nanofiltrace právě v Domašově nad Bystřicí se stala nízká kvalita místních zdrojů pitné vody. Jediným v praxi využitelným zdrojem je tamní řeka Bystřice, to je však voda povrchová, a tedy znečištěná přírodními organickými látkami.

Nanofiltrační jednotka v Domašově na Olomoucku
Autor: Nina Havlová

Nanofiltrační jednotka v Domašově na Olomoucku

Míra znečištění v průběhu roku kolísá, v některých obdobích je ale natolik velká, že si s ní stávající technologie nedokázala poradit, a obce v regionu byly tak dosud v takových případech odkázány na zásobování pitnou vodou z dovážených cisteren.

Nanofiltrační membrány přitom odstraní nejen ve vodě přítomné mikroorganismy, ale i látky ovlivňující barvu vody. Zároveň ale ve vodě zůstávají žádoucí minerály, jako je vápník, hořčík, draslík či sodík. V Domašově instalovaná nanofiltrace přitom vyšla na pouhých pět milionů korun.

100% odstranění mikroplastů

Nanofiltrace umí ale také z vody odstranit mikroplasty, a to s účinností sto procent. Je tomu tak proto, že mikroplasty, alespoň ty, o kterých se v poslední době hodně mluví, mají velikost několik milimetrů, zatímco otvory v nanofiltračních membránách mají rozměr v řádu jednotek nanometru. Mikroplasty v podobě vláken tak nemají šanci přes nanofiltraci projít.

O tom, co nanofiltrace dokáže, se může veřejnost v praxi přesvědčit i přímo v terénu, konkrétně v Praze. U Betlémské kaple se mohou kolemjdoucí bez obav napít původně dešťové vody – pokud tedy prší. Dešťová voda je totiž pomocí energeticky nenáročné nanofiltrace, vyvinuté za účasti vědců z Technické univerzity v Liberci, „předělána“ na zdravotně nezávadnou vodu pitnou. A to pomocí filtru, který je sestaven právě ze speciálních nanovlákenných membrán.

Oba zmiňované příklady jsou podle všeho předzvěstí trendů v oblasti čištění vody a úprav surové vody na pitné účely. Vrátíme-li se ale k problému mikroplastů, pak ani nanotechnologie použité ve vodárenství lidstvo těchto látek nezbaví. Mikroplasty jsou totiž bohužel již nedílnou (a neviditelnou) složkou vzduchu, který dýcháme. Nacházíme-li přitom mikroplasty v rozborech pitné vody, je většinou jejich zdrojem právě vzduch. Což si ne úplně každý uvědomuje.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).