Hlavní navigace

Nákup potravin v Německu

Autor: Filip Singer
Mléko je mlékovější, sýry jsou tučnější, maso šťavnatější, ovoce se zeleninou jsou méně shnilé. Navíc to vše budete mít za třetinovou cenu. Je to pravda, nebo mýtus?
Helena Singerová
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Potraviny v Německu jsou lepší a levnější. Říká se to a na každém šprochu… Vydali jsme se tedy do Německa. Ne nakupovat potraviny, my se tam rovnou přestěhovali. Tedy ne kvůli levnějším a lepším potravinám, ale kvůli pracovní nabídce, životní výzvě a intenzivnímu kurzu cizího jazyka pro nás a naše děti.

Vzhledem k tomu, že tu žijeme, tak tu i nakupujeme potraviny. Díky tomu se s vámi můžu podělit o své zkušenosti s nákupem potravin v Německu.

Galerie: Velké srovnání potravin v ČR a SRN: Složení je ve třetině případů jiné

Německo je velká spolková země, a co platí v jedné, bude jinde jinak. Buďme tedy konkrétní, jak se nakupuje půl hodiny cesty od Cínovce v bývalé „perle na Labi“, tedy v Drážďanech, kam se jezdilo nakupovat i v dobách minulých?

První pohled do regálů

Mnohé místní potraviny mají stejný, nebo velmi podobný obal, jako v Čechách, což ocení zejména ten, kdo tolik neumí německy a chce si koupit třeba kypřicí prášek do pečiva.

Když už jsme u pečení, obal vás může naopak i zmást. Zejména pokud sháníte hrubou mouku a sáhnete po červené. Po otevření zjistíte, že jde o mouku hladkou. Pro upřesnění, hladká je i v obalu se zelenou nebo modrou barvou. „Delikatesní“ hrubou mouku si tedy vozíme z Čech. I když je možné, že ji mají v nějakém námi zatím neobjeveném řetězci. Každopádně k běžnému sortimentu nepatří. Stejně tak jako krupice nebo mletý mák.

Tím výčet českých výhod končí. V Čechách delikatesní, nebo dokonce až luxusní potraviny zde najdete naprosto běžně mezi… no vlastně mezi dalšími delikatesními až luxusními potravinami. V supermarketech nebývá biokoutek. Bio je všudypřítomné. Někdy je těžší sehnat nebio. Pokud vám snad bio v běžném supermarketu nepřijde dostatečné, na každém rohu natrefíte na specializované bioprodejny.

Nevím, jak a kde to pěstují, ale ovoce a zelenina jsou skutečně voňavější a barevnější. Nechci vás rozplakat, tak přiznám, že jsem tu jednou také koupila shnilou mrkev.

Levné, nebo drahé?

Mnohé testy tvrdí, že jogurt stejné značky má v sobě méně ovoce, pokud jej koupíte v Čechách, nebo je rozdílné složení týchž sýrů, masových výrobků nebo dětské výživy. Je to možné, ale laboratoří nedisponuji, mohu se tedy subjektivně vyjádřit k chuti. Velmi obecně i k cenám.


Autor: Filip Singer

Ceny některých potravin, ač třeba i kvalitnějších, jsou v Německu vyšší. Například pečivo je zde skutečně skvostné. Zahodila jsem tedy kvásek a absolutně mě nenapadne, abych si upekla domácí chléb. Ovšem běžná cena za bochník se pohybuje okolo dvou eur (cca od 1,2 po 3 eura). Stejně tak mi přijdou vyšší ceny za maso a za zeleninu.

Jiné potraviny zas vyjdou v Německu nepatrně levněji. Zejména kvalitní sýry, šunky nebo mléko (cca 0,60 eura/litr).

tipli

Ve výsledku bych platila za rodinný nákup dost podobnou sumu jako v Čechách. Ve skutečnosti mě potraviny stojí peněz víc, protože se naše chuťové pohárky zdají být jak utržené ze řetězu a žádají si větší rozmanitost. Snad se to brzy srovná. Nerada bych kvůli tomu měnila celý svůj šatník. I když, ono oblečení je tady prý také levnější.

Ministři chtějí zatočit s dvojí kvalitou potravin

Právě dnes, 11. 7. 2017, pořádal ministr zemědělství Marian Jurečka tiskovou konferenci věnovanou výsledkům průzkumu dvojí kvality potravin. Zde si můžete přečíst o výsledcích testu, které si ministerstvo nechalo zpracovat.

Dvojí kvalita potravin potvrzena: Ve stejném obalu najdeme různé složení

Pozn. red.

Galerie: I ze Slováků dělají popelnici Evropy

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).