Názory k článku
Nákup potravin v Německu

Jiří Macek aura:10
11. 7. 2017 8:47 Nový

Jen pár příkladů:

celé vlákno

Na Streamu byla před časem reportáž z naší výrobny křupek, kde šéf firmy přesvědčoval, že bez palmového oleje to nejde a nebylo by to ono. V Německu běžně dostanete křupky s chutí i cenou odpovídající těm našim, ale s logem „100% se slunečnicovým olejem“. U nás neseženete povidla bez konzervantů. V Německu běžně (a nejsou dražší). A tak dále …

Tomas Hruby aura:67
11. 7. 2017 9:15 Nový

Re: Jen pár příkladů:

celé vlákno

A máte snad pocit, že využití palmového oleje vymysleli u nás? Ani náhodou, tohle k nám naopak přišlo zvenku, mimo jiné právě z DE, jen jsou teď zkrátka trochu napřed v "návratu zpět", když začali zákazníci mít námitky. Zrovna tohle mi přijde jako hodně blbý příklad...

jehovista aura:10

Re: Jen pár příkladů:

celé vlákno

Chut je stejna, cena je stejna, tak na co si vlastne stezujete? Reportaz jsem nevidel, tak nemohu soudit co kdo rikal, ale boj proti palmovemu oleji je nesmysl. Nebo jste jeden z tech co si mysli, ze kdyz nebudeme jist a palit palmovy olej, tak farmari misto toho aby presli na neco jineho, tak slozi ruce do klina a pokojne umrou hlady?

tsd aura:10

Re: Jen pár příkladů:

celé vlákno

Máme jen dvě možnosti.
Buď palmové plantáže kdesi za mořem, nebo další rozšiřování "žlutých" polí u nás doma. Vzhledem k tomu, že je bližší košile než kabát, je volba jasná.
Když nám Němci posílají ( podle článku ) druhořadé potraviny a ty luxusní ( podle článku ), si nechávají pro sebe, proč bychom se měli chovat jinak a méně sobecky? Pro dobrotu na žebrotu.
tsd

Dolomiti
Dolomiti (neregistrovaný) 212.46.169.---
11. 7. 2017 18:39 Nový

Re: Jen pár příkladů:

celé vlákno

Co je to luxusní? Myslíte to mlíko za šedesát centů o kterým píše autorka? :-D

Tomas Hruby aura:67
11. 7. 2017 9:30 Nový

Ad tabulka

celé vlákno

V každé diskusi se tvrdí, jak se u nás šidí skoro všechno, ale když se to pak dá do tabulky, tak co uvidíme?

Máme tu 25 položek, z nich 15 vyšlo shodných. U neshodných bych minimálně v jednom případě určitě preferoval verzi ČR, jeden je v testu nesmyslně (neshodná značka RioMare), dva výrobky jsou opravdu pojaté trochu jinak a nedají se přímo srovnat. Tvrzení o rozdílu u Pepsicoly už neplatí, Pepsi už nějakou dobu užívá cukr i u nás (a jede na to reklamní kampaň), to trochu snižuje důvěryhodnost testu, ale dejme tomu.
Výrobek pro ČR vyloženě zmršený tam vidím vlastně jen 2x (Tulip a Nestea).

Ne že by to bylo chvályhodné, ale vážně jsou dva nesporně méně kvalitní výrobky z 25ti dostatečný počet pro synonymum "šidí se toho spousta"?

Kateřina Čepelíková aura:93

Re: Ad tabulka

celé vlákno

Hezký den,
v článku je odkaz na galerii srovnání potravin z roku 2015. Když tehdy VŠCHT testovala uvedené potraviny, bylo složení Pepsi Coly od toho současného odlišné. Namísto cukru se v ČR skutečně ke slazení používal g-f sirup.

Josef Zettl aura:10
11. 7. 2017 14:38 Nový

Re: Ad tabulka

celé vlákno

To je alibismus jak blázen. Mám pro Vás tip na článek "V ČR se nedá Pepsi běžně koupit", podle statistiky z roku 1985 je totiž téměř nemožné Pepsi sehnat.
Nebo jen připouštíte, že okurková sezona je synonymum pro recyklaci 2 roky starých, dnes neaktuálních článků?

Kateřina Čepelíková aura:93

Re: Ad tabulka

celé vlákno

Pěkný den,
nejde o žádnou recyklaci, jde o zcela nový článek, do nějž je vložena galerie z roku 2015, která s tématem dvojí jakosti potravin souvisí. Je z ní zřejmé, že toto téma se řeší už poměrně dlouhou dobu, zatím však bez valného výsledku. Uvidíme, kam se situace posune, až ministr zemědělství dnes po 15h ohlásí výsledky nového testování tuzemských a zahraničních potravin.

Josef Zettl aura:10
11. 7. 2017 14:53 Nový

Re: Ad tabulka

celé vlákno

Takže, to co tu psal Tomáš Hrubý je lež? Tedy od roku 2015 se stále používají ve stejné míře barviva, konzervanty, g-f sirupy, umělá aromata atd.? Můžu vědět z čeho vychází Vaše doměnka?

Kateřina Čepelíková aura:93

Re: Ad tabulka

celé vlákno

To nikdo netvrdí, říkám jen, že o rozdílech ve kvalitě potravin se ví a hovoří dlouho a zatím to však k ničemu nevedlo (kvalita se neřešila na "vyšších místech", nemluvím o producentech). Teď ale poprvé MZe situací dvojí kvality potravin řeší a to i u Evropské komise.

Tomas Hruby aura:67
14. 7. 2017 9:06 Nový

Re: Ad tabulka

celé vlákno

Jde spíš o to, že se ty odlišnosti postupně mění a stará tabulka může být vyloženě zavádějící, viz třeba ten aktuální výzkum ministerstva.
Skoro jediný vyloženě odstrašující příklad, který je pořád stejný je ten "separátový Tulip", tam je CZ verze fakt hnus.
Naopak je novinou třeba výše zmíněné rychlejší omezování palmového oleje v SRN i když tedy například náhrada kokosovým olejem mi přijde spíš jako změna k horšímu, ale rozdíl to zkrátka je.

Mimochodem řečeno i ten výzkum ministerstva spíš potvrzuje můj názor, že se tohle téma dost přehání... Najde se tam pár výrobků, kde bych opět upřednostnil spíš ty domácí, jinde je odlišnost ve velikosti balení, což je sice zajímavé téma, ale nemá souvislost s kvalitou potraviny.
Jsou tam i vyložené perličky, třeba ty rybí prsty, kde sice výrobky pro DE a AT měly vyšší obsah masa, ale z hlediska chuti dopadly zrovna ty z AT špatně - tohle spíš dokazuje, že odlišnosti jsou všeobecné spíš podle toho, jak to právě vyšlo a nejde zdaleka jen o východní Evropu...

Otevřeně řečeno mi v dnešní době v oblasti potravin přijde jako daleko větší problém než rozdílná kvalita otázka ceny, kdy vlivem kombinace rozdílných dotací, ale i přístupu řetězců, jdou ceny často opravdu hodně nahoru.

Jirka26 aura:10

éčka

Je třeba vědět, že v SRN mají trochu jinou normu ohledně označování přidatných látek. Mají normou povolené použití všech možných přidatných látek do určité hranice, kterou považují za bezpečnou, pokud nepřekročí velikost dávky, nemusí na obalech tyto látky uvádět. Uvádí se jen v případech, kdy tuto hranici překročí, což ale nemusí odporovat zákonu, protože je tam vždy nějaké od - do. Takže nevěřte tomu, že je tam v ttomto ohledu nějak výrazně lépe. Přidatné látky v potravinách mají také, akorát o nic tak moc nepíší jako u nás.