Hlavní navigace

Na nadměrné pocení deodorant nestačí

25. 6. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Když deodorant nepomáhá, léto může být peklem. Nadměrného pocení se můžeme zbavit i metodami moderní medicíny. Například nadměrné pocení v podpaží zlikviduje zákrok laserem navždy.

Spousta lidí léto miluje. Ale tomu, kdo se opravdu silně potí, může teplé období pěkně zhořknout. Jestli je to i váš případ, zjistěte, co všecko se dá proti nadměrnému pocení dělat.

Pokud se v horkém létě nebo při sportu hodně potíte, je to nepříjemné, ale normální. Pocení je naprosto přirozený projev našeho těla, který nás má ochladit. „Pot je tekutina složená z 99 % z vody a 1 % solí. Produkují ho žlázy uložené v podkoží. Člověk má na těle zhruba 2–3 miliony tzv. ekrinních neboli pravých potních žláz, které v klidu vytvoří asi 200 ml potu denně,“ popisuje praktická lékařka Pavla Myslíková z Lékařského domu Praha 7.

Pocení lze částečně ovlivnit životním stylem:

 • naučte se relaxovat,
 • vynechte alkohol, cigarety, drogy,
 • omezte kávu, některé koření (chilli, skořici, pepř, zázvor, kari),
 • vyhýbejte se přímému slunci,
 • noste prodyšné bavlněné oblečení,
 • používejte podpažní vložky – zabrání vzniku propocených skvrn na oblečení.

Alternativní metody:

 • bylinkové čaje (šalvěj),
 • akupunktura,
 • homeopatika.

Při nadměrném pocení jen hygiena nepomáhá

Problém nastává v případě, že se vám na čele perlí kapky i v klidu a bez ohledu na roční období. Můžete ždímat tričko po obyčejném úklidu nebo cestě do obchodu? Máte vlhké dlaně a promočené ponožky, i když je venku příjemných 20 stupňů? Možná trpíte nadměrným pocením – hyperhidrózou.

Takové pocení není ovladatelné vůlí a nedá se zastavit sebečastější hygienou. Nejen, že už pocit vlhkosti sám o sobě je nepříjemný, člověk se navíc musí pořád kontrolovat, podání ruky se stává strašákem, pobyt mezi lidmi noční můrou. Následovat mohou dokonce deprese.

Hyperhidrózou trpí 3–4 % populace. Nepatříte k nim i vy?

Jak poznáte primární hyperhidrózu?

 • Potíte se výrazně více než ostatní.
 • Pocení je většinou symetrické.
 • Stav trvá alespoň 6 měsíců.
 • Objevuje se často už v dětství nebo dospívání.
 • Zažijete alespoň jednu epizodu pocení týdně.
 • Nepotíte se v noci.
 • Antiperspiranty nepomáhají.

Pocení se přitom dá léčit. Terapie se liší podle příčiny.

Tzv. primární hyperhidróza je vrozená a dědičná. Cílem léčby je omezit činnost potních žláz. To sekundární hyperhidróza je reakcí na nějaké jiné onemocnění nebo stav. Nebojte se s nadměrným pocením zajít k lékaři. Zvlášť, pokud jste s ním dosud problémy neměli. Jedná-li se o sekundární hyperhidrózu, je vysoká šance, že po odstranění příčiny se zbavíte i pocení,“ připomíná doktorka Myslíková.

Možné příčiny sekundární hyperhidrózy:

Do boje za suchou pokožku

Bojovat s pocením můžete mnoha způsoby, od kosmetických metod až po zásah chirurgů.

Antiperspiranty: Nejdostupnější cestou jsou antiperspiranty z lékárny. Pomohou na zvýšené pocení, u skutečné hyperhidrózy však mají minimální efekt.

Léky: Tzv. anticholinergika se podávají u sekundární hyperhidrózy, ale mají silné vedlejší účinky.

Iontoforéza: Při této terapii elektrický proud jemnými impulzy zablokuje činnost potních žláz. Iontoforéza vyžaduje čtyři až pět sezení. Účinek vydrží několik měsíců, poté je třeba sérii zopakovat. „Zákrok se hodí pro slabší a střední formy hyperhidrózy, nemohou ho podstoupit těhotné ženy, lidé s kardiostimulátory nebo kovovými kloubními náhradami,“ upozorňuje MUDr. Myslíková.

Botulotoxinové injekce: Botox proti vráskám známe. Ale proti pocení? Ano, injekce této látky mohou omezit činnost potních žláz na různých místech na těle. Využívá se stejné vlastnosti jako u vyhlazení pleti, totiž to, že botulotoxin blokuje přenos nervového vzruchu,“ vysvětluje Miloš Kravciv, dermatolog z Lékařského domu Praha 7. Jednoduše řečeno, potní žlázy nedostanou pokyn, že mají spustit. A vy jste v suchu.

Zákrok je snesitelný, protože na daná místa se předem natře znecitlivující krém. Účinnou látku lékař vpíchne do pokožky během několika minut a můžete jít domů. Výsledek se projeví do dvou až pěti dnů a vydrží asi pět až osm měsíců. Ošetření lze po odeznění účinku kdykoliv zopakovat. Nevýhodou je cena zákroku, která se pohybuje nad 10 000 Kč.

Odstranění potních žláz laserem: Tady se už jedná o miniinvazivní chirurgický zákrok, kdy laser působením tepla zničí neposlušné žlázy navždy. Metodu lze zatím aplikovat jenom v podpaží. Laserový zásah probíhá ambulantně, v lokální anestezii, trvá asi hodinku. Prvních čtyřiadvacet hodin po zákroku máte podpaží zalepené, poté doporučujeme místo ošetření chladit a po dvou až třech dnech rekonvalescence se můžete opět zapojit do běžného života, ale už bez obtěžujícího pocení,“ objasňuje průběh Miroslav Kulhánek, plastický chirurg Lékařského domu Praha 7. Po zákroku je také vhodné alespoň týden vynechat výraznější sportování či návštěvu sauny a celkově si dopřát klidový režim,“ doplňuje. Stejným způsobem se využívají metody pomocí zavedené kanyly i radiofrekvence.

Transtorakální sympatektomie: Operace v celkové anestezii, při níž se přeruší hrudní nervová vlákna zodpovědná za přenos vzruchů na potní žlázy. Vyžaduje dva až čtyři dny hospitalizace a využívá se při opravdu silných případech hyperhidrózy. V současné době se v ČR provádí jen velmi výjimečně.

Ten, kdo se potí jen tak normálně, si ani neumí představit, jak moc dokáže nadměrné pocení znepříjemnit celý život. Naštěstí pomoc existuje. Jen překonat stud a zajít k doktorovi.

Odborná spolupráce:

MUDr. Miloš Kravciv

Dermatolog z Lékařského domu Praha 7.


MUDr. Josef Kulhánek, MBA

Plastický chirurg Lékařského domu Praha 7.


MUDr. Pavla Myslíková

Praktická lékařka, pracuje v Lékařském domě Praha 7.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).