Hlavní navigace

Myši řádily ve Sparu. Prodejna uzavřena podruhé

16. 5. 2013

Sdílet

 Autor: SZPI
GALERIE – Inspekce už podruhé během dvou dnů uzavřela prodejnu Interspar ve Zlíně. I po údajné deratizaci byly na prodejně exkrementy hlodavců a ožrané potraviny. Přibyla i živá myš.

Z důvodu rozsáhlého a závažného porušení hygienických předpisů Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uložila zákaz užívání prostor v provozovně společnosti SPAR Česká obchodní společnost s.r.o. na adrese Náves 671, 76001 Zlín – Prštné.

Při kontrole dne 14. 5. 2013 zde inspekce zjistila celkem pět ohnisek výskytu škůdců, čtyři na prodejní ploše a jedno v zázemí prodejny. Stopy činnosti hlodavců – zejména myší exkrementy a potraviny s myším požerem – byly zaznamenány v regálech se slaným pečivem, moukou, těstovinami a v sekci se zdravou výživou, bio a dia potravinami. Viditelně ohlodané cukrovinky inspekce zjistila v koši s vyřazenými a prošlými potravinami, dále inspektoři našli stopy trusu na paletách a u stěn ve skladu se suchými potravinami.

Prodejce myši neruší

Jako již mnohokrát v minulosti, ukázalo se, že situace se dá velmi rychle vyřešit. „Po uzavření prodejny došlo k nápravě, provozovatel provedl deratizaci všech postižených prostor a zajistil úklid prodejny i zázemí,“ informoval Pavel Kopřiva, mluvčí SZPI. Proč prodejci myši a jejich stopy nelikvidují jaksi sami od sebe, aniž by je k tomu přinutila inspekce, je opakovaná záhada. Viz: Bobkoslepota – nová nemoc českých prodavačů.

Prodejna je opět otevřena, provozovatele čeká pokuta – a zákazníky? Asi další bobky.

Aktualizováno 16. 5. 2013:

Prodejna se zavírá znovu

S poslední větou jsme se – bohužel – nespletli. Prodejna byla znovu uzavřena hned ten samý den, kdy byla po údajné deratizaci otevřena. „Stání zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uložila ve večerních hodinách zákaz užívání prostor v provozovně společnosti SPAR pro závažné a opakované porušení hygienických předpisů. Jedná se o druhý zákaz užívání prostor, který SZPI v uvedené provozovně uložila v tomto týdnu,“ uvedl mluvčí SZPI.

Důvod obou zákazů užívání prostor byl stejný – zjištění výskytu hlodavců a stop jejich činnosti – šlo zejména o myší exkrementy a potraviny poškozené požerem – na prodejní ploše i v zázemí provozovny. 

Poté, co Spar otevřel, navštívila ho s kamerou TV Nova a v prodejně našla velké množství myších bobků. SZPI tedy provozovnu znovu zkontrolovala: „SZPI konstatovala, že deratizace a ostatní přijatá opatření nejsou dostatečná, protože na jiných místech prodejny než při předchozí kontrole inspekce opět zaznamenala stopy přítomnosti hlodavců a v regálu s oleji dokonce živou vitální myš.“

Inspekce proto na místě obchodníkovi uložila zákaz užívání prostor a zároveň nařídila stažení všech potravin, u kterých hrozí riziko kontaminace z důvodu přítomnosti škůdců. SZPI běžně provádí kontrolu provozoven, kde byl uložen zákaz užívání prostor pro přítomnost škůdců s odstupem několika dní, aby bylo možné prověřit účinnost deratizace.

GALERIE: Některé předchozí nálezy

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).