Hlavní navigace

Mít či nemít dítě není otázkou rozumu

28. 4. 2009

Sdílet

Rozhodování mít či nemít dítě je podle odborníků hlavně emoční záležitost. Zásadní chybou je, že lidé tento emoční problém řeší rozumem, shodli se experti na dvoudenní konferenci v Praze věnované právě otázkám rodičovství a partnerství. Přibývá žen okolo třicítky, které se na mateřství zatím necítí, řekl manželský poradce Petr Šmolka. Žena by prý ale neměla čistě rozumově uvažovat, zda je na rodičovství dost zralá. „Nikdy nebude dost zralá, v tomto případě je dobrá jistá nezodpovědnost,“ řekla…

Rozhodování mít či nemít dítě je podle odborníků hlavně emoční záležitost. Zásadní chybou je, že lidé tento emoční problém řeší rozumem, shodli se experti na dvoudenní konferenci v Praze věnované právě otázkám rodičovství a partnerství. Přibývá žen okolo třicítky, které se na mateřství zatím necítí, řekl manželský poradce Petr Šmolka. Žena by prý ale neměla čistě rozumově uvažovat, zda je na rodičovství dost zralá. „Nikdy nebude dost zralá, v tomto případě je dobrá jistá nezodpovědnost,“ řekla psycholožka Hana Konečná.

Šmolka upozornil na to, že po České republice je asi 75 manželských poraden, které poskytují bezplatné poradenství. Není vázané na místo trvalého pobytu a poradí v nich i anonymně.

Na konferenci také pojmenoval nejčastější problematická místa rodičovství. Spory podle něj vyvolává už například otázka přítomnosti otce u porodu. Pokud se muž na to být u porodu necítí, bývá vnímán, jako by nesplňoval jednu ze základních manželských a rodičovských povinností. Naopak spíš novináři než odborníci pojmenovávají jako madonin komplex stav, kdy muž, který u porodu asistoval, přestává vnímat ženu jako bytost, která by ho eroticky přitahovala, uvedl.

Problematické je, pokud se páru nedaří počít dítě a sex se stane úkolem. S neplodností jako takovou mívají větší problém muži než ženy, řekl Šmolka, podle něhož je česká mužská populace „zdegenerovaná“ mnohaletou absencí skutečných mužských vzorů, například v důsledku vysokého počtu žen ve školství.

Další problémy jsou spojeny s příchodem dítěte do rodiny. Šmolka vyslovil, jak sám řekl, „kacířskou myšlenku“, že dítě by mělo přijít do rodiny až v okamžiku, kdy se partneři už nemají zas tak rádi. Jinak bude dítě vnímáno zamilovaným partnerem jako rival, se kterým se musí dělit o pozornost partnerky. Naopak pokud prohlašuje příchod potomka za něco tíživého žena, je to prý tím, že se otec zmocňuje příliš své role a potlačuje roli mateřskou, upozornil.

Když cítí dítě neshody mezi rodiči, je podle expertů schopno zlobit schválně, aby se otec a matka přestali hádat a soustředili pozornost na něj. Těžká je fáze takzvaného vyprazdňování hnízd, kdy děti z rodiny odcházejí. Rodič, zvláště pokud je rozvedený a sám, se může dítě pokusit udržet v závislosti i nadále, uvedl Šmolka.

V mnoha případech postačí, pokud do poradny dorazí jen jeden z partnerů. Pokud je vhodná přítomnost obou, existují způsoby, jak získat ochotu partnera spolupracovat s odborníky, míní Šmolka. Špatný je však podle něj přístup k návštěvě poradny jako k trestu ve smyslu „oni ti tam domluví“.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).