I diabetici si mohou dát pár kousků cukroví. Místo piva však raději střik, radí lékařka

10. 12. 2024

Sdílet

Autor: Archiv lékařky, publikováno se svolením
Vánoce jsou svátky klidu a míru, to ví každý. A stejně tak si je také každý chce užít, i lidé s cukrovkou. Jak říká diabetoložka Denisa Janíčková Žďárská z Ústřední vojenské nemocnice, ani tato nemoc ve většině případů neznamená, že si člověk nemůže dát pár kousků cukroví nebo si přiťuknout s rodinou. „Univerzální návod, jak zvládnout svátky, neexistuje. Klíčový je pohyb a kontrola glykémie,“ říká lékařka.

Vánoce jsou pro většinu lidí obdobím klidu, pro diabetiky to tak úplně neplatí. Je možné, že se pacientům kvůli tomuto období zhorší diagnóza?

Je to nejen možné, ale i poměrně časté. Bohužel kompenzace diabetu 1. i 2. typu vyžaduje maximální spolupráci pacienta. Nebezpečí tkví zejména v konzumaci velkého množství cukroví, vysokokalorického jídla a alkoholu, což může vést k výraznému zhoršení jejich zdravotního stavu. Učebnicový návod, jak zvládnout svátky, neexistuje, protože každý pacient je jiný.

Diabetici obzvlášť by měli i během svátků dbát na zdravý životní styl, počítají se i procházky a nepřejídání se. Pohyb a kontrola glykemických hodnot jsou, jak už jsem říkala, klíčovou součástí kompenzace nemoci.

Vánoční čas s sebou kromě tradic přináší i spoustu pokušení. Jak si diabetici můžou pochutnat s rodinou na štědrovečerní večeři a nestrachovat se o své zdraví?

Nově diagnostikovaní pacienti často musí změnit svůj životní styl a připravit se na jistá omezení. Přes vánoční svátky máme všichni tendenci hřešit, a to nejen s jídlem, ale i s alkoholem. Strava je ale pro dobrou kompenzaci diabetu zásadní – pacienti si musí dávat pozor na to, co jedí a v jakém množství, což platí o Vánocích dvojnásob.

Cukrovka je jako facka, ale dá se s ní žít. Příběhy tří pacientů, kteří ji zvládají Přečtěte si také:

Cukrovka je jako facka, ale dá se s ní žít. Příběhy tří pacientů, kteří ji zvládají

Znamená cukrovka automaticky zákaz cukroví, potažmo všeho sladkého, a alkoholu?

Ve valné většině případů lze konzumaci sladkého a alkoholu povolit. Je však dobré vědět, „jak na to jít“. Platí zjednodušené pravidlo: alkohol krevní cukr snižuje, cukr obsažený v alkoholických nápojích opačně. To znamená, že si musím být vědom, jaký nápoj budu konzumovat, a být připraven na výsledek. K velkému vzestupu glykémie vedou např. míchané nápoje (alkohol + džus či cola…), ale také pivo, zejména vícestupňové. Naopak čistý tvrdý alkohol může způsobit i závažnou hypoglykémii. Platí všeho s mírou, ideální jsou např. vinné střiky.

Alkoholu by se však měli zcela vyvarovat diabetici se závažnými vedlejšími projevy nemoci (neuropatie, retinopatie, vysoký tlak). Pacientům vždy říkám, aby poslouchali své tělo a byli na sebe opatrní. Neměli by pít nalačno a alkohol by měli prokládat jídlem. Doporučuji, aby si zvolili alkohol s nižšími procenty, vyhnout by se měli míchaným drinkům, tvrdému alkoholu a likérům.

A co se týče toho sladkého?

Sladkosti obsahují vysoké množství sacharidů, proto je vhodné si je dopřát střídmě, třeba 2 kousky, ideálně po návratu z procházky. Pro diabetiky na inzulinové terapii je nutné si i upravit dávku inzulinu a samozřejmě si i pravidelně a častěji kontrolovat hladinu glykémie v krvi.

Je nějaké cukroví, které je pro diabetiky vhodné?

Výborná cesta je tzv. low carb cukroví (s nízkým podílem cukru), kde sladivost přináší vysokoprocentní čokoláda, kešu oříšky, datle apod.

Jakým potravinám by se měli diabetici vyhýbat?

Pacienti by měli jíst v menším množství sladké ovoce, jako jsou hrozny nebo banány, totéž platí i pro cukrovinky. Sladkým ochuceným nápojům by se měli zcela vyhnout. Tyto potraviny obsahují hodně glukózy, která zvyšuje hladinu cukru v krvi, což může u diabetika způsobit akutní komplikace diabetu.

Dodržujete striktně dietu pro diabetiky?

Mohou si diabetici upravit dávkování léků, když vědí, že je čeká několik dní „obžerství“?

Ti, kteří si aplikují inzulín, by měli být schopni si dávku inzulínu adekvátně upravit. O Vánocích to bude spíše problém s vysokou hladinou glykémie, kde bude potřeba dávku inzulínu zvednout. Pochopitelně za frekventního monitorování hladin cukru pomocí glukometru či senzoru. Nemocní užívající tablety moc možností pružné změny nemají. Doporučila bych více měřit a reagovat na vysokou glykémii fyzickou aktivitou.

Jak je to s pohybem? Pomůže víc pohybu zvládnout diabetikům Vánoce lépe?

Pohyb je velmi dobrou cestou ke snížení glykémie. Taková vydatnější poobědová procházka může dobře nemocného připravit na odpolední kávu s malým dezertem.

Lék na cukrovku prospívá i srdci a ledvinám. Lékaři zkoumají jeho další potenciál Přečtěte si také:

Lék na cukrovku prospívá i srdci a ledvinám. Lékaři zkoumají jeho další potenciál

Co když to s cukrovím nebo alkoholem přeženeme? Co diabetikům hrozí?

K hypoglykémii (nízká hladina krevního cukru) může dojít např. při předávkování inzulínem či při větším množství alkoholu. Většinou jsou závažné propady krevního cukru předcházeny varovnými příznaky (hlad, slabost, bušení srdce, nervozita…), na které je zapotřebí včas zareagovat a předejít těžké hypoglykémii s bezvědomím.

V případě zvýšené hladiny je situaci spíše plíživá, nemocný dlouho nemusí o vyšší glykémii vědět. Příznaky hyperglykémie jsou únava, slabost, suchost v ústech, ke kómatu může dojít až při delším trvání hyperglykémie. Oběma extrémům lze předejít častějším měřením krevního cukru.

Týkají se stejná pravidla diabetu 1. i 2. typu, nebo jsou v léčbě markantní rozdíly?

Diabetici by měli dbát na zdravý životní styl, stravovat se zdravě a sportovat. Léčba medikamenty závisí na stavu pacienta. Pro oba typy diabetu je ale stěžejní pravidelný selfmonitoring, tedy aby si pacienti během dne pravidelně kontrolovali hodnoty cukru v krvi, přičemž četnost měření se odvíjí od léčebného režimu pacienta.

Lékařka: Pivo je společenský nápoj, dát si ho po sportu je úplně špatně
Lékařka: Pivo je společenský nápoj, dát si ho po sportu je úplně špatně
0:00/

To tedy znamená časté měření glukometrem, obzvlášť během tak „rizikového“ období, jakým Vánoce jsou…

Pro ty, kteří jsou léčeni vícečetnými injekcemi inzulínu za den, by měla být samozřejmost monitorace glykémie pomocí senzorů. Problém však spočívá v tom, že ne každý pacient si tyto pomůcky může dovolit – diabetikům 1. typu je hradí pojišťovna, nicméně příspěvky se už nevztahují na pacienty s diabetem 2. typu.

V čem jsou senzory lepší než klasické glukometry?

Klasické glukometry bohužel nedokážou poskytnout kontinuální data, jsou méně pohodlné a vyžadují časté vpichy do prstu.

Blýská se diabetikům 2. typu na lepší časy? Mohly by se úhrady v příštím roce rozšířit i na ně?

Pevně v to doufám. Připravovaný zákon již prošel vládou a nyní čeká na schválení parlamentem. Novela by měla rozšířit úhradu senzorů pojišťovnami i pro diabetiky 2. typu na intenzifikované inzulinové terapii. Věřím, že stejné podmínky pro léčbu by nejen pomohly pacientům, ale zároveň přispěly ke zlepšení našeho zdravotnického systému.

Doc. MUDr. Denisa Janíčková Žďárská, Ph.D.

Vedoucí diabetologického centra Ústřední vojenské nemocnice v Praze, zaměřuje se na prevenci, diagnostiku a léčbu diabetu mellitu 1. i 2. typu. Klade důraz na moderní přístupy v léčbě, věnuje se výzkumům o vlivu stravy, pohybu a psychologických faktorů na vznik a průběh diabetu.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).