Hlavní navigace

Krevní skupiny a nemoci: „nulám“ hrozí vředy, „áčka“ snáz chytí malárii

30. 10. 2024

Sdílet

Už od objevu krevních skupin začali vědci zkoumat jejich souvislost s různými nemocemi. A skutečně se ukázalo, že lidé jsou náchylnější k některým infekčním i neinfekčním chorobám i podle toho, jakou krevní skupinu mají.

„Asociace krevních skupin s různými chorobami byly studovány hlavně krátce poté, co byly krevní skupiny objeveny. Popsána byla celá řada asociací (někdy dost bizarních), kde vysvětlení chybí nebo jsou k vysvětlení vytvářeny smělé teorie,“ uvedl pro Vitalii.cz Petr Turek, primář Transfuzního oddělení z Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Tady je nejčastější A 

„Víme také, že mnoho infekčních chorob, mezi které patří mor, cholera či například malárie, se mohlo podílet na rozložení krevních skupin ve světě. V endemických oblastech působily nemoci jako malárie či cholera obrovským selekčním tlakem, což se dnes projevuje na snížení frekvence výskytu určité alely v dané oblasti,“ doplnila lékařka plazmaferetického centra Amber Plasma Jana Zítková.

Rodiče s krevní skupinou A mohou mít dítě s nulou. A kdo komu může dát krev? Přečtěte si také:

Rodiče s krevní skupinou A mohou mít dítě s nulou. A kdo komu může dát krev?

Ve střední Evropě se nejčastěji vyskytuje krevní skupina A, kterou má 40 až 44 procent populace. Druhou nejpočetněji zastoupenou skupinou je 0. Následuje skupina B a nejvzácnější je AB, kterou má jen několik málo procent lidí (uvádí se 5 až 8 procent). V jiných částech světa je to ale jinak.

Áčka podléhala moru

„U malárie získávají jedinci s krevní skupinou 0 výhodu, a naopak u osob s fenotypem A se nemoc projeví v těžší formě. Proto v Africe, kde je nemoc nejrozšířenější, vidíme jasný pokles výskytu krevní skupiny A. U cholery je situace podobná, avšak jedinci skupiny 0 mají vyšší riziko onemocnění a krevní skupina A, B, AB působí protektivně, tedy ochranně. Endemické centrum nemoci je v jižní Asii a zde je snížená frekvence alely 0 a zvýšený výskyt alely B,“ popsala doktorka Zítková.

Putování krve: reportáž z laboratoře, kde zjišťují cukrovku nebo nemocná játra Přečtěte si také:

Putování krve: reportáž z laboratoře, kde zjišťují cukrovku nebo nemocná játra

„Dobře známou souvislostí je zastoupení krevní skupiny A v populaci a výskytu pravého moru: bakterie, která mor působí, má totiž na svém povrchu znak, který je velmi podobný krevněskupinovému znaku A. Ten, kdo má protilátky anti-A (tedy lidé s krevní skupinou 0 nebo B), je proti moru odolnější,“ doplnil primář Turek.

V místech, kde se pravý mor nejčastěji vyskytoval, například v Indii, se proto výrazně častěji nachází krevní skupina B. A na „morových hřbitovech“ středověké Evropy leží převaha „áček“.

Proč mají nuly častěji vředy?

„Známa je třeba i asociace krevní skupiny 0 a vředové choroby. Žaludeční sliznice je méně odolná proti kyselině solné, protože na ní chybí struktury A a B, a umožňuje snazší usídlení bakterie Helicobacter pylori,“ dodal ještě lékař.

Prokázáno je také asi o třetinu nižší riziko nemocí srdce a cév, zejména hluboké žilní trombózy, u lidí s krevní skupinou 0. Nositelé této skupiny pak mají oproti ostatním skupinám i nižší náchylnost ke žloutence typu B.

A co diety podle krevních skupin?

Na internetu se můžete setkat také s různými jídelníčky podle krevních skupin. Tuto teorii rozšířil Peter D'Adamo již v roce 1996. Podle obsáhlé souhrnné studie, která byla na toto téma vypracována, však jednoznačně vyplynulo, že v současnosti neexistují vědecké důkazy, které by potvrzovaly údajné zdravotní přínosy diet podle krevních skupin.

„Zastoupení bakterií ve střevní floře je velmi pestré, máme tam patrně tisíce druhů bakterií, a dost možná bude závislé mj. i na krevní skupině. Diety podle krevních skupin, alespoň v podobě, jak jsou většinou podávány, tedy že ‚A by mělo jíst hlavně maso a AB hlavně obilí‘, nebo ‚0 může jesetera, ale nesmí vizu‘, jsou spíš způsob, jak tahat z lidí peníze za ‚užitečné rady‘. Žádný racionální, natož vědecký, základ to zatím nemá,“ potvrdil primář Turek.

Galerie. Jak cestuje zkumavka krevní laboratoří

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).