Hlavní navigace

Kdo pohlídá vaše dítě aneb Budou rodiče na mateřské konkurovat školkám?

16. 6. 2010

Sdílet

Kapacita státních mateřských škol nestačí, jesle téměř nejsou. Kdo vám pohlídá dítě? Sousedka na mateřské nebo chůva? Pátrali jsme po nabídkách hlídání.  Kapacity ve státních mateřských školkách jsou omezené. Obzvláště to platí o velkých městech. Praha, Brno, Ostrava ale i České Budějovice či Liberec, tam všude naleznete poměrně slušnou nabídku soukromých mateřských škol. To vcelku přesvědčivě potvrzuje slova o nedostatečných kapacitách.

Kapacita státních mateřských škol nestačí, jesle téměř nejsou. Kdo vám pohlídá dítě? Sousedka na mateřské nebo chůva? Pátrali jsme po nabídkách hlídání. 

Kapacity ve státních mateřských školkách jsou omezené. Obzvláště to platí o velkých městech. Praha, Brno, Ostrava ale i České Budějovice či Liberec, tam všude naleznete poměrně slušnou nabídku soukromých mateřských škol. To vcelku přesvědčivě potvrzuje slova o nedostatečných kapacitách.

Čtěte téma: Vracím se do práce. Kdo mi pohlídá dítě?

Najít za sebe odpovídající náhradu, které svěříte to nejcennější, co máte, je hodně těžké.

Zeptejte se ale matek malých dětí ve svém okolí. Ty vám většinou potvrdí, že dostat dítě do mateřské školky vůbec jednoduché není. Je to ale velmi žádoucí. Porovnáte-li totiž ceny státních a soukromých mateřských škol, zjistíte, že rozdíly jsou i více jak desetinásobné, především pak v Praze. Zatímco za umístění do státní školky zaplatíte včetně stravného okolo tisícikoruny za měsíc, ceny soukromých mateřských škol se pohybují v řádech několika tisíců.

Pokud budete chtít umístit dítě před třetím rokem života do jeslí, narazíte na ještě daleko komplikovanější stav. Státní jesle jsou provozovány zcela minimálně a za soukromé zaplatíte cenu o 10 až 20 % vyšší než u soukromých mateřských školek. Nárůst státních jeslí očekávat nelze.

Alternativou k státním i soukromým školkám jsou chůvy. K těm se můžete dostat přes inzeráty, které si podávají dívky a ženy nejrůznějšího věku, vzdělání a v nejrůznějších životních situacích. A právě k tomu všemu byste měli při výběru správné chůvy přihlížet. Ceny se pohybují u „samostatných“ chův napříč republikou obvykle mezi 60 a 80 Kč za hodinu, narazíte však i na nabídky hlídání za 40 Kč na hodinu. V Praze cena většinou neklesá pod 100 Kč, průměrně se pohybuje kolem 110 Kč.

K tématu: Jak dostat dítě do mateřské školky?

Těžko. Stoprocentní jistotu budete mít jen s předškolákem. Dále je to jen sázka do loterie…

Dražší jsou služby specializovaných agentur. Ty vám zprostředkují služby chůvy za průměrných 130 Kč mimo Prahu a v hlavním městě pak připlatíte dalších zhruba 30 Kč na hodinu. Za každé další dítě je příplatek v rozmezí 20 až 30 Kč, stejnou částku připlatíte za hlídání o víkendu a státním svátku. Výše zmíněné ceny počítají s pravidelným hlídáním. Pokud budete chtít služby chůvy využít jen občas (například si budete chtít udělat příjemný večer), pak připočtěte zhruba 20 % navíc.

Pracujícím rodičům zase mohou pomoci firemní školky, které ale zatím v Česku nemají vybudovanou tradici.

Celý článek najdete na serveru Měšec.cz.

Čtěte téma: Čtyři děti a uštvaná chůva

Zlá Evropská unie po nás chce, abychom vyrvali miminka z náručí matek a strčili je do socialismus připomínajících zařízení. Ale vážně je to tak?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).