Hlavní navigace

Čtyři děti a uštvaná chůva aneb Nečasův plán

8. 3. 2009

Sdílet

Ministr Nečas brání nebohé české děti před zvěrstvem jménem jesle. Zlá Evropská unie po nás chce, abychom vyrvali miminka z náručí matek a strčili je do socialismus připomínajících zařízení. Ale vážně je to tak?

Deník Mf Dnes provedl jednoduchý test. Jeho redaktorka Lenka Petrášová si na pár hodin „vypůjčila“ celkem čtyři děti ve věku od 8 měsíců do 5 let. Výsledek byl předem očekávatelný. Uštvaná redaktorka, která nevěděla, kde jí hlava stojí, rozjívené děti, které si dělaly, co chtěly a totální chaos v domácnosti.

Děti 1

Přitom si jen redaktorka na vlastní kůži vyzkoušela jistě dobře myšlený návrh ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS). Rád by vyřešil zoufalý nedostatek míst pro děti ve školkách a prakticky neexistující zařízení pro menší děti – jesle tím, že dá matkám oficiální povolení na hlídání cizích dětí. Evidovaný poskytovatel vzájemné rodičovské výpomoci, tak se tato služba jmenuje, by si ke svému dítěti mohl přibrat maximálně tři další a přivydělávat si tak maximálně 5000 Kč za měsíc na každé dítě. Na rozdíl od současné situace, kdy je takové hlídání běžné, ale nijak státem neregulované, by chůvy-hlídací matky dostaly jasná pravidla.  

 EU trýzní děti

Nečas svůj návrh prezentuje jako geniální řešení proti ošklivé snaze EU donutit každou z členských zemích, aby měla pro celou třetinu kojenců a batolat místo v jeslích. Podle ministra je to jasný doklad toho, jak se EU plete do něčeho, čemu vůbec nerozumí. Navíc je podle něj „vědecky“ dokázáno, že jesle na křehké duši dítěte páchají obrovské škody. Rozhodnuto, české děti nedáme a necháme je hezky u matek. Ale je to tak doopravdy?

 Reálná situace drtivé většiny českých matek je, že si o jeslích mohou leda tak nechat zdát. Nic takového prakticky neexistuje, protože jesle byly u nás hromadně zlikvidovány jako relikt komunismu. Vzhledem k obrovskému nárůstu porodnosti jsou ale i obyčejné školky beznadějně přeplněné. Je bohužel velmi časté, že uštvaná matka vozí dítě několik kilometrů do jiného města, a to je ještě ráda, že dítě to školky vůbec dostala. Snad každá česká matka si v duši přeje, aby politikům konečně došlo, že chybějící školky jsou vážný problém, který je nutné řešit.

Děti 3

Jenže ministr Nečas na to jde zcela jinak. Místo toho, aby vyčaroval peníze ze státního rozpočtu na výstavbu nových školek i jeslí, říká matkám: děti jsou váš problém a vyřešte si ho samy. Ale v žádném případě nesmíte chtít dát dítě do jeslí. Když už si dovolujete na rodičovské dovolené pracovat, tak dítě svěřte sousedce, která vytvoří rodinné prostředí. Čert vem, že v běžném panelákovém bytě těžko vytvoří prostředí zcela bezpečné pro děti a chybí jí odborné vzdělání, ale je to matka a matka je vždy a všude lepší než profesionál.

 Neschopná redaktorka

Test Mf Dnes velmi snadno ukázal, že hlídat čtyři děti, z nichž každé má svůj režim, jiné požadavky na jídlo i program, není vůbec sranda. Na konci testu redaktorka netušila, kolik má vlastně končetin, ani jak se jmenuje. Děti jsou zkrátka tvrdá práce srovnatelná s prací v dolech. Avšak české veřejné mínění včele s ministrem Nečasem odsoudilo Lenku Petrášovou jako totálně nezodpovědnou a neschopnou ženskou. Okamžitě se hlásily matky profesionálky, které své děti zvládají s přehledem, u toho vaří, vyšívají a ještě jsou dokonalé manželky. Jistě, takové ženy existují, ale jen málokdo je vidí ve chvílích, kdy mají celé své perfektní rodiny plné zuby. Dokonalá matka ani dokonalé miniškolky v domácnostech neexistují. Je to jen fikce.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autorka je už od dětství velmi zvědavá a neustále se ptá, proč něco tak je nebo není. Miluje vaření a výpravy za chutěmi a vůněmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).