Hlavní navigace

Jezme čerstvě: 7 zdravých potravin, které u nás rostou

29. 5. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
V době přeplněných hypermarketů jsme si zvykli, že máme kdykoliv k dispozici vše, na co si vzpomeneme. Někdy ale není špatné zkusit přijímat to, co nám aktuálně nabízí příroda v našem okolí. Má to hned několik výhod.

Tou zásadní je fakt, že lokální potraviny, nabízené v patřičné sezóně, bývají zdravější, protože jsou čerstvé a nezatížené náročnou přepravou. Všude kolem je jich spousta, takže jejich cena zpravidla klesá. A hlavně – stravovat se sezónně je pro tělo přirozené. Aktuálně máme před sebou jaro a léto, a to jsou období, která toho nabízejí opravdu hodně.

Jaro i léto jsou časem růstu, slunce a zeleně. Tělo potřebuje po náročné zimě doplnit vitaminy a minerální látky. K tomu se skvěle hodí sezónní zelenina a bylinky. Co si můžeme v těchto měsících dopřát?

Ředkvičky

Ředkvičky obsahují mnoho tělu prospěšných látek, jsou bohaté na bílkoviny, potřebné lipidy, sacharidy a také vlákninu. Jsou plné vitaminu B a C, díky čemuž jsou schopné chránit tělo proti virovým onemocněním. Mimo to díky kyselině listové umí podporovat krvetvorbu, draslík se stará o zdraví srdečního svalu, vápník o tvorbu kostí a chrupavek, karoten je zase úžasný pro udržení zdravých očí.

Galerie: Jak se pěstují ředkvičky v Polabí

Ředkvičky není těžké si vypěstovat na vlastní zahradě a vzhledem k jejich nízké kalorické hodnotě si najdou své místo v jarním dietním jídelníčku.

Salát

Další vitaminovou bombou jarních zahrádek je salát. Pyšnit se může bohatým zastoupením vitaminů C a E. Také jeho kalorická hodnota je velmi nízká. Jeho výhodou je, že jej můžete připravit snad na tisíc způsobů v kombinacích s další zeleninou.

Galerie: Saláty z Polabí

Chřest

Chřest je zelenina bohatá na vlákninu a minerály. Obsahuje také spoustu vitaminů jako K, B1, B2, C a E. Díky tomu dokáže například čistit cévy přirozenou cestou. Snižuje krevní tlak a brání vzniku krevních sraženin. Z chřestu si můžete například připravit polévku či salát.

Výborně chutná vařený, zakápnutý lžičkou olivového oleje a posypaný nastrouhaným sýrem. Přečtěte si, kde a za kolik můžete nakoupit chřest.

Galerie: Český chřest opět na výsluní

Mrkev

Nejznámější složkou mrkve je betakaroten, který je významným antioxidantem. Dále je mrkev plná vitaminu B, C, D, E a K. Pokud si mrkev dáte syrovou, dopřejete si také sacharid zvaný falkarinol, který má protirakovinné účinky.

Karotkové šťávy na podporu funkce jater


Autor: Naturhouse
  • Karotková
  • Karotka, červená řepa a okurka – 300 g karotky, 100 g červené řepy, 100 g okurky
  • Karotka a špenát – 300 g karotky, 200 g špenátu

Tip: Tyto zeleninové šťávy je možné zakápnout kvalitním olejem, díky čemuž tělo dokáže lépe využít vitaminy rozpustné v tucích.

Zelí

Ani hlávkové zelí nezůstalo o vitaminy ochuzeno. Najít v něm můžete například vitaminy C, K a E. Nechybí draslík a hořčík. Obsahuje také velké množství kyseliny listové a je bohaté na vlákninu. Hlávkové zelí umí stimulovat nervy a mozek a působit proti depresím. Navíc snižuje krevní tlak a posiluje imunitní systém. Důležité látky vám dodá hlavně v syrové podobě, ale čas od času si jej můžete dopřát vařené nebo kysané.

Špenát

Díky pohádkám už i malé děti vědí, že špenát dodá sílu. A v tomto případě se pohádky nemýlí. Ve špenátu se nachází železo a také vápník, hořčík, zinek a selen. Špenátové listy v sobě skrývají mnoho vitaminů, jejich konzumace podporuje ochranu před karcinogenními chorobami. Pro někoho může být problémem poměrně vysoký obsah kyseliny šťavelové, která zabraňuje vstřebávání zdraví prospěšných látek; jak tomu zabránit, zjistíte v článku 5 tajných výhod špenátu.

Bylinky

Na jaře si s chutí dopřejte také různé bylinky. Na chleba si nasypejte čerstvou pažitku, polévku ochuťte voňavou petrželkou, hlavní jídlo oživte několika lístky bazalky a zakuste aromatickou chuť medvědího česneku.

Galerie: Jak se pěstují bylinky do supermarketů

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).