Hlavní navigace

Jemný muž. Jak se vám líbí?

13. 4. 2010

Sdílet

Čím je země vyspělejší, tím menší mají ženy potřebu hledat „mužné muže“. První signální – hrubší rysy, výrazné obočí – prý už nefunguje. Alespoň podle výzkumů.

Čím zdravější a bohatší společnost, tím méně se ženám líbí „mužské“ typy mužů. To je alespoň závěr výzkumu Aberdeenské univerzity ve Skotsku. Badatelé se ptali tisíce žen z různých zemí, kteří z mužů na obrázcích se jim nejvíce líbí, a zjistili, že ženský vkus se mění podle toho, kde na žebříčku vyspělosti Světové zdravotnické organizace se daná země nachází. Ženám z „nejzdravějších“ států se líbí muži s nejjemnějšími, nejvíce ženskými rysy. 

dvojice

Článek o výzkumu jsem četla zrovna při cestování po Japonsku a uvědomila jsem si, že na tom asi něco bude. Japonci se v průměru dožívají nejvyššího věku ze všech zemí světa a úmrtnost kojenců je u nich jedna z nejnižších.

Celkově je to národ, který je jedním z nejproduktiv­nějších, kde nemocenská je jev asi tak stejně běžný jako zpožděný vlak. Zároveň je to národ plný metrosexuálů, neboli mužů, kteří nosí kabelky, chodí na manikúru a holí si obličej vždycky do hladka.

Čtěte téma: Řekni, kde ti chlapi jsou?

Pojem chlapství je dneska nasáklý pivním odérem přiožralých troubů…

Kritéria „kvality“

Chie, pětatřicetiletá Japonka z Tokia, říká, že se jí líbí i jiní muži než Japonci, ale turisti prý většinou „zapáchají chlapotou“. Taky prý nemají tak hezké obličeje jako Japonci. Mají velké nosy, velké póry, hluboké vrásky a příliš klenuté obočí. Prostě vypadají příliš chlapsky.     

V evolučních teoriích sexuálního výběru se říká, že ženy jsou při výběru partnerů vybíravější než muži, protože musí nést vyšší riziko a odpovědnost ohledně reprodukce a výchovy dětí. Muž, když bude souložit se sto ženami ročně, může mít až sto dětí. Žena, která by sexuálně žila se sto muži za rok, stejně bude mít jen jedno dítě, nepočítáme-li možnost dvojčat, trojčat, atd. S každým těhotenstvím jde ženě o víc než muži, proto si musí vybrat „kvalitního partnera“. A jedním z nejdůležitějších kritérií pro výběr „geneticky kvalitního“ muže je zdraví.

muž

Jeden z párů obličejů, které „vytvořila“ Face Research Laboratory při Aberdeenské univerzitě k výzkumu ženských preferencí.

Obrázek nalevo má více mužských rysů, např. výraznější obočí a širší čelist. Stránky projektu: www.faceresear­ch.org.

Z hlediska evoluce je „mužnost“ způsob, kterým muži propagovali své dobré, zdravé geny. Testosteron je hormon, díky kterému mají muži hluboký hlas, výraznou čelist nebo velké svaly, což v tradičních společnostech ženy vědomě nebo podvědomě vnímaly jako symboly zdraví. Jenže pro ženy z vyspělých zemí, kde nejde zrovna o přežití, přestává být mužnost tak důležitá.

Anketa

Myslíte si, že i u českých žen mají větší šanci spíš jemnější muži?

Podle jiného výzkumu z University of California v Santa Barbaře dnešní ženy vnímají muže, kteří vypadají, že mají hodně testosteronu, jako agresivní, nesoucitné a nemající zájem o výchovu dětí, což výsledky studie potvrdily. Pro ženy z vyspělých zemí je důležitější, jaký bude muž partner do života, než jak zdravé a silné geny budou mít jejich děti.

Chie říká, že v Japonsku si ženy užily hrubých, „machistických“ mužů až dost. Už prý bylo načase, aby muži našli svoji jemnější, soucitnější stránku. A jestli to znamená, že budou chodit na kosmetiku, budiž. „Když to budou dělat proto, aby se nám líbili, tak na tom nevidím nic špatného,“ říká Chie.

Čtěte téma: Vnímání krásy – důkaz našeho polidštění

Kdepak práce… Co nás opravdu polidštilo, byla krása.

láska

Máte-li výjimečný a silný příběh lásky, o který se chcete podělit, napište nám na adresu laska2010@vita­lia.cz

V případě, že váš příběh budeme mít zájem publikovat, spojíme se s vámi. Chápeme, že témata lásky jsou citlivá, a proto můžeme v zájmu zachování anonymity vaše jméno v článku změnit.

Ilustrační foto: Isifa.cz

Autor článku

Cestovatelka, novinářka, pravidelná spolupracovnice serveru Vitalia.cz, autorka Newsweeku, New York Times, Reflexu, Respektu a Lidových novin

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).