Hlavní navigace

Jak moc jsme promoření koronavirem? Skoro vůbec

6. 5. 2020

Sdílet

 Autor: FN Brno
Infekce COVID-19 prošla českou populací velmi mírně, podobně jako v okolních zemích, ukazují dosavadní výsledky plošného testování. Lidé v ČR nemají vytvořeny protilátky.

Ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo o předběžných výsledcích studie kolektivní imunity vůči COVID-19. Imunizace české populace je velmi nízká, zní závěr.

Plošné testování

Testování na onemocnění COVID-19 způsobené novým typem koronaviru začalo ve čtvrtek 23. dubna a pokračovalo za velkého zájmu obyvatel několik dalších dní. Odběry probíhaly v Praze, Brně, Litoměřicích, Olomouci a také v postižených obcích Litovli a Uničově.

Testovaní dobrovolníci zjistili, zda mají vytvořeny protilátky proti viru SARS-CoV-2, zda se tedy setkali a nakazili novým typem koronaviru. Epidemiologům pak má tato studie přinést důležité informace, zásadní pro stanovení dalšího postupu.

„Studie SARS-CoV-2-CZ-Preval zásadním způsobem přispěje k ověření aktuální situace v ČR a bude sloužit k odpovědnému rozhodnutí o dalších krocích ke snížení dopadů této nemoci,“ uvedl Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který se na akci podílí. Celkem bylo vyšetřeno 26 500 osob.

Galerie: Jak probíhalo plošné testování proti koronaviru

Co říkají předběžné výsledky

Imunizace v české populaci se dle zjištění z plošného testování pohybuje v řádu jednotek promile, v nejvíce zatížených lokalitách dosahuje maximálně 5 %. Celopopulačně se výskyt pozitivity protilátek pohybuje v rozsahu 0–1,3 %.

Studie dále prokázala relativně malý zásah zranitelných skupin obyvatel (populace v seniorském věku či chronicky nemocných pacientů), které byly ochráněny karanténními opatřeními. Studie prokázala výskyt pozitivity protilátek v těchto skupinách pouze 0–0,6 %.

„Je to očekávatelný závěr. Ve výsledku studie se Česká republika neodlišuje od zjištění, která jsou předběžně známa z okolních zemí. Nejsme žádná výjimka. Fakt, že nemoc zatím neprostoupila populací, znamená, že jsme opatření proti šíření koronaviru přijali včas. Do případných dalších vln je potřeba na toto myslet a připravit programy na ochranu zranitelných skupin obyvatel. Díky vybudovanému systému časné detekce rizik nyní můžeme pokračovat v kontrolovaném uvolňování opatření. Děkuji všem, kteří se na studii podíleli,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Informace o COVID-19 na jednom místě

Onemocněni COVID-19 způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, jehož epidemie vypukla na konci roku 2019 v Číně, v březnu 2020 byla WHO byla prohlášena za pandemii. Všechny naše texty ke koronaviru a COVID-19 najdete zde.

Infekce prošla českou populací jen velmi mírně

To platí i pro nejvíce postižené oblasti Litovelska, kde počet COVID-19 pozitivních pacientů aktuálně přesahuje 700 na 100 tisíc obyvatel. Testování ve studii tyto oblasti odlišilo od ostatních oblastí, avšak ani zde nepřesáhl podíl osob s vytvořenými protilátkami hodnotu 3–5 %.

Ve všech stanovených skupinách obyvatel bylo celkově zachyceno 107 osob s pozitivním testem na protilátky. Nakažení, ale nediagnostikovaní, vykázali z 51 % bezpříznakový průběh onemocnění.

Studie potvrdila, že značná část onemocnění probíhá s velmi mírnými příznaky (až 70–80 %) a z toho určitý podíl (20–30 %) zcela bez příznaků. „Velmi pozitivním faktem a metodicky přínosným poznatkem je, že studie prokázala velký zájem občanů ČR o podobný typ testování,“ uvedl Ladislav Dušek, ředitel ÚZIS.

Nyní je důležité sledovat vývoj

Podíl nově diagnostikovaných s COVID-19 aktuálně neustále klesá. Denní počet vyléčených přesahuje počet nově diagnostikovaných, v současné době se již vyléčilo 47,9 % všech nakažených. Klesá i počet hospitalizovaných.

Podle posledních modelů ÚZIS lze očekávat přibližně 8530 potvrzených případů onemocnění do konce května. Nyní je důležité zejména sledovat denní vývoj a krátkodobé predikce, které umožní včas reagovat na změnu, uvedli odborníci.

Dlouhodobě klesá podíl pozitivně zachycených pacientů, aniž by klesala denní testová kapacita – aktuální denní podíly pozitivních záchytů klesají pod 1 %. V této situaci je dle ministerstva možné pokračovat v kontrolovaném návratu k normálnímu životu.

Hlavní prioritou se stává kontrola lokálních (místních) ohnisek budoucího vzplanutí infekce. „Ukazuje se, že již nemáme plošný problém, že by nám rostl počet pacientů v rámci celé populace, ale objevují se lokální ohniska a to musíme řešit. Chceme proto využít úspěšný model spolupráce s Armádou ČR, která je skvělým partnerem. Díky systému sledování počtu nakažených víme, kde nastává problém. Budeme moci zacílit na toto ohnisko a přijmout zde opatření, jako například teď na Chebsku,“ dodal ministr.

Odborníci chtějí na základě epidemiologických analýz a časných rizikových signálů koncentrovat testovací kapacitu pro populaci se zvýšeným rizikem. Může jít o různé kombinace odběrových stanů a mobilních odběrových týmů, nastavované flexibilně dle konkrétní lokální situace.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).