Hlavní navigace

Plošné testování na koronavirus: Zkuste další dny, vzkazují organizátoři

23. 4. 2020

Sdílet

 Autor: Vitalia.cz / Karel Choc
GALERIE – Na několika místech České republiky dnes začalo testování pomocí Rapid testu, kterým se zjistí přítomnost protilátek proti viru SARS-CoV-2. Zájemců bylo mnohem více, než zdravotníci zvládnou odbavit. Podívejte se, jak to dnes vypadalo.

Testování na onemocnění COVID-19 způsobené novým typem koronaviru začalo ve čtvrtek 23. dubna v Praze, Brně a Litoměřicích. Zítra zahájí odběry rovněž v Olomouci a také v Litoveli a Uničově. Testování bude probíhat zhruba do konce měsíce. Podrobné informace o testování, místech a termínech najdete v článku Testování vzorku populace v ČR na COVID-19 zdarma: kdo se může nechat vyšetřit.

Odběrové stany na jednotlivých místech mají omezenou kapacitu, na testování se (alespoň dosud) nelze předem registrovat ani objednat. Zájem o testování je však veliký a denní kapacita testovacích míst byla velmi rychle naplněna.

Mnohahodinové fronty i konflikty

Ve všech městech stály od rána dlouhé fronty a někde zdravotníci během dne upozorňovali další zájemce, že již nemá smysl chodit.


Autor: Vitalia.cz / Karel Choc

V Praze má být otestováno 5000 lidí, ve vybraných místech ČR pak celkem 27 000 osob

Nedostalo se ani na všechny seniory, kteří vyhledali odběrový stan určený přímo pro tuto skupinu v Praze v Kateřinské zahradě. Jak uvedla ČTK, ve frontě mezi nimi docházelo i ke konfliktům, které řešili organizátoři i městská policie. Rovněž v Brně v čase určeném pro seniory nastávaly komplikace, lidé se dohadovali kvůli předbíhání nebo věku. Situaci dopoledne uklidňovali vojenští a městští policisté.

Pražská odběrová místa byla plná na celý den již krátce po otevření. Lidé, kteří dorazili ještě před zahájením odběrů, přišli na řadu třeba až v odpoledních hodinách.

Podívejte se, jak to dnes vypadalo na odběrovém místě v Praze na náměstí Míru a v Brně:

Zájem předčil očekávání, možná dojde ke změnám

Průběh dnešního dne možná postup organizátorů změní. Od pátku budou vydávat pořadová čísla, na oficiálním webu Covid-imunita.uzis.cz by také měly být k dispozici informace o průměrné denní obsazenosti konkrétních odběrových stanů během dne. Uvažuje se o rezervačním systému a vybudování koridorů pro čekající.

Za hodinu stihnou v každém stanu otestovat zhruba třicet až čtyřicet osob. Celkem má být do studie zapojeno asi sedmadvacet tisíc lidí, z toho jen v Praze kolem pěti tisíc. Provoz odběrových míst zajišťují akademická pracoviště, v Praze zejména medici 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a armáda.

Informace o COVID-19 na jednom místě

Onemocněni COVID-19 způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, jehož epidemie vypukla na konci roku 2019 v Číně, v březnu 2020 byla WHO byla prohlášena za pandemii. Všechny naše texty ke koronaviru a COVID-19 najdete zde.

Testování pokračuje a šance bude ještě několik dnů. „Zájem předčil veškerá naše očekávání. Lidé by měli zvážit, jestli nedorazit později,“ uvedl Aleksi Šedo, děkan 1. LF UK. „Budeme pokračovat ještě dalších sedm či osm dní a budeme pravidelně informovat o tom, jaké věkové skupiny jsou naplněny.“

O velkém zájmu a plánovaných změnách mluví také představitelé Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). „Zaznamenali jsme od rána velký zájem občanů. A jsme za to moc rádi. Některé stany jsou ale přeplněné a lidé stojí dlouhé fronty. Připravíme objednávkový systém, aby to bylo pro občany pohodlnější. Studie poběží ještě osm dní, proto není nutné přijít hned první den. Prosím občany, aby svou návštěvu stanů naplánovali i do dalších dnů,“ vyzval ředitel  Ladislav Dušek.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).