Hlavní navigace

I když zhubnete, nadbytečné tukové buňky zůstanou. K čemu je vůbec dobrá liposukce?

24. 8. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Přebytečná kila ani „pivní břicho“ liposukcí neshodíte, upozorňuje plastický chirurg a komentuje další časté mýty a otázky ohledně tohoto zákroku. K čemu tedy je a není dobrý?

Liposukce patří k běžným zákrokům estetické medicíny. Ale i tak patří k procedurám, kolem kterých panuje mnoho mýtů a otázek. Shodím liposukcí přebytečná kila? Je výsledek hned vidět? Zmizí mi celulitida?

MUDr. Jakub Miletín z Perfect Clinic komentuje v tiskovém materiálu kliniky, co je důležité o tomto zákroku vědět, a zodpovídá časté dotazy, s nimiž se setkává v ordinaci.

Co se dozvíte v článku
  1. Liposukce není dieta. Hubne se po ní?
  2. Pomůže liposukce s celulitidou?
  3. Odrovná liposukce tuky navždy?
  4. Je výsledek liposukce vidět hned?
  5. Bolí to?
  6. Pomůže liposukce na mužské „pivní“ břicho?

Liposukce není dieta. Hubne se po ní?

Nejčastější otázkou bývá, zda lze liposukcí zhubnout. „Ano, lidé ‚zhubnou‘, ale více než na váze je výsledek vidět v zrcadle,“ vysvětluje lékař. Tento zákrok je podle něj především o formování postavy. Upozorňuje, že liposukce rozhodně není řešením pro lidi s obezitou, kteří se předtím nesnažili o shození kil dietou či pohybem

„Vhodným kandidátem na liposukci je člověk, který dosáhl své ‚ideální‘ váhy a již se snaží zbavit pouze přebytečných tukových polštářů, kterých se nelze zbavit běžným cvičením či dietou,“ říká Jakub Miletín.

 

Pomůže liposukce s celulitidou?

Liposukce není metoda určená pro léčbu „pomerančové kůže“. Zbaví podkožního tuku, někdy trochu zpevní podkožní tkáň vlivem jizvení. Kůži liposukce příliš nepomůže, naopak, pokud kůže není dostatečně elastická, může se vlivem nedostatku tukové tkáně vrásnit a celulitidu připomínat.

U vláčné a elastické kůže, kdy pomerančovou kůži podmiňuje především lipedém, tedy problematický polštář podkožního tuku, může liposukce pomoci. Vždy je třeba se podrobně poradit s plastickým chirurgem.

Odrovná liposukce tuky navždy?

Lákalo by říci: „Ano, tukové buňky budou navždy pryč,“ ale je zde jedno důležité „ale“. Plastický chirurg vysvětluje podstatu: Průměrný člověk má kolem třiceti miliard tukových buněk. Tyto buňky střádají nebo uvolňují tuk a podle toho se zvětšují nebo zmenšují. Pokud přibíráme na váze, tuková buňka se plní tukem, až dosáhne přibližně čtyřnásobku své normální velikosti. Více se zvětšit nemůže, a pokud zvýšená nabídka tuku trvá, rozdělí se na dvě. A tak pořád dál a dál. Naopak to bohužel nefunguje. I když sportem a dietou většinu tuku shodíme, počet buněk zůstane stejný, jen budou prázdné čekat na nabídku tuků.       

„Liposukce odstraňuje tukové buňky v cílených oblastech. Vzhledem k výše řečenému, pokud bude pokračovat zvýšený kalorický příjem, může být její efekt dočasný, nejprve dojde ke zvětšení zbylých tukových buněk a následně ke zvýšení jejich počtu. Nicméně opětovné tloustnutí po liposukci trvá déle než po zhubnutí dietou a pohybem. Nejlépe je ale na liposukci navázat vyváženým kalorickým příjmem a výdejem a nový tvar těla si udržet,“ říká lékař. Liposukce je tedy ideální metoda pro lidi, kteří již dále zvládnou dodržovat správný životní styl.

Je výsledek liposukce vidět hned?

Liposukce je invazivní zákrok. V prvních týdnech proto bývá v operovaných místech otok, a výsledek tak není vidět hned. Důležité je nosit kvalitní kompresní prádlo.

Kontrola po zákrocích bývá nejčastěji po čtrnácti dnech a následně po šesti týdnech, když lze již hodnotit efekt, který se ale ještě v průběhu další doby mění. Teprve po třech až šesti měsících je efekt trvalý.

Bolí to?

Pooperační bolesti po liposukci lze tlumit analgetiky, kompresním prádlem a klidovým režimem. Případně existuje i šetrnější metoda:

„Pro pacienty, kteří mají přesto z bolesti obavy, je vhodná metoda Body Jet nebo Water Jet, tedy liposukce asistovaná vodním paprskem. Tkáň je zde rozrušována proudem vody s obsahem anestetika. Tento druh liposukce je šetrnější ke tkáním a míří přímo na postižené místo, poškození tkáně tak není rozsáhlé a hojení je mnohem rychlejší a téměř nebolestivé,“ doporučuje odborník.

Pomůže liposukce na mužské „pivní“ břicho?

Liposukci podstupuje podle plastického chirurga i mnoho mužů. Jak ale lékař upozorňuje, je potřeba brát v úvahu odlišné rozložení tuku v mužském těle.

Vypouklý „pivní pupek“ je podmíněn ukládáním tuků uvnitř břišní dutiny, mezi útrobami. „A zde odsávat nemůžeme, liposukce pracuje pouze s podkožním tukem. Zjednodušeně lze říct, že aby pomohla liposukce, musíte být schopni danou partii stisknout v ruce. Muži si nejčastěji nechávají odsávat boky nebo partie nad hýžděmi. Proti nitrobřišnímu tuku pomůže pouze zdravý životní styl a pohyb,“ uzavírá Jakub Miletín.

Odborná spolupráce:

MUDr. Jakub Miletín

Plastický chirurg na klinice Perfect Clinic v Praze. Působí také na Klinice plastické chirurgie ve FN Královské Vinohrady. Specializuje se především na plastickou chirurgii v oblasti prsou, liposukci, operace nosu – rhinoplastiky, operace břicha – abdominoplastiky a další.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).