Hlavní navigace

Je mi patnáct a chci zvětšit prsa. O estetické zákroky se zajímají už dospívající

27. 1. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Internetové poradny plastických chirurgů oslovují stále častěji téměř děti. Nejvíce je zajímá operace nosu, prsou a také intimních oblastí. Mladí lidé obecně tvoří celou třetinu všech klientů klinik plastické chirurgie.

Podle průzkumu Asociace americké akademie plastických chirurgů umístí mladí lidé na sociální sítě až 2000 selfie fotografií za rok. I to je důvod, proč jich čím dál tím více touží vypadat tak, jako by použili svůj nejoblíbenější filtr. A ti odvážnější lékaře přímo navštěvují třeba v doprovodu kamarádky.

Musí počkat do dospělosti

Zhruba třetinu všech pacientů estetické plastické chirurgie v České republice tvoří podle odhadů mladí lidé, zhruba mezi 18 a 30 lety. Přičemž v poslední době mírně narůstá jejich počet na spodním okraji této věkové hranice. Po operativním vylepšení svého těla ovšem touží, anebo o něm alespoň uvažují, i výrazně mladší dívky a chlapci. Ve věku okolo 15 let se prostřednictvím internetových poraden často dotazují plastických chirurgů na různé zákroky. Na „vině“ zvýšeného zájmu mladých lidí o plastické operace je i čím dál tím větší „dokonalost“, kterou vidí na sociálních sítích.

„Až na výjimky podmíněné fyzickým a psychickým traumatem si ovšem musí počkat až na své osmnácté narozeniny. Plastičtí chirurgové totiž estetické zákroky provádějí pacientům po završení plnoletosti, časnější výjimky jen se souhlasem zákonného zástupce. Zcela výjimečně před dovršením plnoletosti provádíme operace nosu či korigujeme vrozené vady prsu, které omezují jejich nositelky v prožívání a vnímání jich samých, a ony tak mají problémy například s navazováním partnerských vztahů,“ vysvětluje plastický chirurg Lukáš Frajer z Perfect Clinic.

Koho zajímají plastické operace nejvíce?

  • Mezi mladými dívkami tvoří významné procento studentky vysokých škol či jejich absolventky. 
  • Do dvaceti let jim obvykle operaci hradí rodiče, poté často partner či ony samy. 
  • V některých případech jsou si i ochotné vzít operaci na splátky. 

Chci „je“ stejné jako kamarádka

Charakteristická je pro mladé klienty jistá, v tomto věku pochopitelná, tendence ke skupinové příslušnosti. Odkazují se nejen na sociální sítě, ale i na kamarády a jejich názory a zkušenosti a studují informace na internetových diskusních fórech. Prostřednictvím internetu tak získávají mnoho, ovšem často nepřesných informací. 

„Například jsem měl pacientku, která nejprve projela všechny diskuze, a teprve když nenašla na svůj problém odpověď, zavolala mne. Což je rozdíl ve srovnání s třicetiletou ženou, která raději lékaře kontaktuje hned, než aby ztrácela čas na netu,“ popisuje Lukáš Frajer.

Typická je i návštěva plastického chirurga v doprovodu „zkušenější“ kamarádky. Případně touha po identických proporcích, jako má kamarádka. 

„Kamarádka má 325 mililitrů (velikost implantátů – pozn.) a říkala mi, že mi budete chtít dát menší, a ať to nedopustím, že ona by si dneska nechala dát větší,“ reprodukuje typický požadavek dvacetileté dívky Lukáš Frajer. Poté je na něm, aby případné nereálné představy pacientky korigoval. Každý hrudník, tělesné proporce a postava jsou totiž jiné a co sluší jedné, nemusí druhé. 

„Naštěstí jsou mladí klienti přístupní diskusi a nechají si poradit. Díky internetu mají na druhou stranu hodně správných informací a stačí je jen utřídit,“ dodává lékař.

Vliv sociálních sítí na vnímání svého těla

  • Velkou součástí trendu krásy u mladé generace jsou sociální sítě, kde se každý snaží prezentovat (většinou za pomoci filtrů) co nejlépe. 
  • Zajímavé poznatky o dopadu digitálních technologií na estetickou medicínu má i nedávný průzkum Asociace americké akademie plastických chirurgů. 
  • Podle něho přichází do ordinací až o 15% více těch, kteří jdou na plastickou operaci z důvodu lepší vizáže na selfie fotografii.
  • Mladí lidé, aktivní na sociálních síti, vytvoří v průměru přes 2000 svých selfie za jeden rok. 
  • Dokonce vznikl i nový termín „Snapchat Dysmorphia“, kdy lidé chtějí i v reálném životě vypadat jako by měli na obličeji filtr ze své oblíbené aplikace na selfie.

Vedou prsa, nos a liposukce

Celkově patří u mladých žen (18–30) mezi tři nejčetnější zákroky operace prsou (zvětšení či korekce jejich asymetrie), operace nosu a liposukce. Tyto zákroky ostatně zajímají právě už i dívky zhruba okolo patnáctého roku věku, stejně jako operace genitálu neboli labioplastika kvůli úpravě přirozeně větších stydkých pysků. Mladé muže trápí gynekomastie neboli tzv. ženská prsa na mužském hrudníku. Problém obvykle vzniká vlivem hormonální dysbalance v dospívání, na vině je i obezita, při které dojde k nárůstu prsní žlázy. Vedle gynekomastie také žádají mladí muži operaci fimózy neboli zúžené předkožky. 

Přesná čísla, kolik náctiletých chodí každý rok na estetické plastické operace, u nás nejsou, ale v Americe to je každý rok okolo 200 tisíc nezletilých pacientů. Nejvíce se dle sdružení The American Society of Plastic Surgeons chodí na operace nosu.

Galerie: Zákroky estetické medicíny

Odborná spolupráce:

MUDr. Lukáš Frajer

Plastický chirurg. Působí v centru estetické medicíny Perfect Clinic

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).