Hlavní navigace

Farmářské trhy se otvírají. Jak chtějí zajistit bezpečnost zákazníků?

21. 4. 2020

Sdílet

 Autor: Vitalia.cz / Karel Choc
Pravidla pro zachování bezpečnosti si museli pořadatelé farmářských trhů stanovit sami. Rovněž odpovědnost za jejich dodržování a případné postihy jsou na nich.

Od počátku farmářských trhů u nás patřím k jejich velkým fanouškům (i když v mém okolí bohužel žádný trh není). Server Vitalia.cz svého času vydával unikátní přehled termínů farmářský trhů v celé České republice, věnoval jim řadu článků a troufnu si říct, že vydatně přispěl k jejich propagaci u nás. Pořadatele dobrých farmářských trhů chovám ve velké úctě za to, co tu prosadili a vybudovali; nebylo to zrovna jednoduché. Stejně jako si vážím jejich dodavatelů. Přesto, nebo snad právě proto, jsem byla skeptická ke snahám o co nejrychlejší znovuotevření farmářských trhů v době zhruba před měsícem.

Hlavní argumenty organizátorů trhů, předkládané jménem Asociace farmářských tržišť ČR, která zaslala i otevřený dopis ministru zdravotnictví, zněly logicky. Ty hlavní byly dva. Na první, který ve zkratce zní: „Nakupování na farmářských trzích je bezpečnější než v supermarketu,“ lze dodat – Ano, ale… otázka v dané situaci nezněla, zda supermarkety, nebo farmářské trhy; zda jedno, nebo druhé. Bez supermarketů to bohužel nejde, a trhy nebyly v tomto případě varianta, ale možnost navíc.

Na další argument nelze říct nic. Bohužel to je realita: „Uzavření farmářských trhů likviduje farmáře. Pokud stát ponechá otevřené prodejny potravin a zakáže provoz farmářských trhů, je tím významná skupina producentů, především rodinných farem, diskriminována.“ 

Místo trhů dočasný výdej na objednávku

Zásadní pro obnovení trhů je zajištění bezpečnosti, to je jasné i pořadatelům. „Primárně nám jde samozřejmě o zdraví našich zákazníků. Proto jsme vytvořili bezpečný koncept prodeje potravin na farmářském trhu během koronakrize, který zachovává vysoké hygienické standardy,“ přesvědčoval Jiří Sedláček, předseda Asociace farmářských tržišť a organizátor pražských farmářských trhů Náplavka, Kubáň a Heřmaňák, ministra zdravotnictví i další členy vlády. Asociace sama také připravila návrh opatření, která by takový bezpečný chod trhů umožňovala.

Zákazníci jsou spásou trhů, avšak mohou být i slabým článkem celého plánu. Stačí si vzpomenout na situaci v hobby marketech po jejich otevření nebo v parcích během slunných dnů. Zajímalo nás proto, jak si zatím vedli ti, kdo si chodili pro potraviny od farmářů v provizorním režimu.

Zákaz konání farmářských trhů platil v celé ČR dle nařízení vlády z 10. března a skončil až nyní. Mezitím některé trhy zcela zavřely, jiné se však pokusily udržet zákazníky a podržet dodavatele alespoň v omezeném módu formou výdeje předem objednaného nákupu. Tento nákup na objednávku u farmářů byl možný například právě na Kubáni a Heřmaňáku, ale i jinde. Jak sami vidíte na snímcích našeho fotografa pořízených tuto sobotu, k žádným potížím tu nedocházelo (přesto na místo přijela policejní hlídka na základě telefonického „ohlášení“).

Trhy se otvírají, oficiální pokyny chybí

Trhy mohou opět začít fungovat od pondělí 20. dubna, tedy po více než měsíční pauze. Zjišťovali jsme, jaká opatření pořadatelé na znovuotevření chystají a zda je neprovázejí i obavy.

V první řadě zarazí, že podle organizátorů neexistují žádné oficiální informace o podmínkách pro chod trhů. „Žádné instrukce jsme nedostali, naopak instrukce stvořila Asociace farmářských tržišť ČR a předložila je vládě. Takže je to na nás,“ říká Jiří Sedláček. Jeho kolega z asociace a pořadatel Plzeňských farmářských trhů Tomáš Popp potvrzuje: „Žádné konkrétní instrukce, jak postupovat a co všechno je potřeba, jsme nedostali. Budeme se držet obecných doporučení – větší rozestupy mezi stánky, roušky, rukavice, dezinfekce… Komunikujeme s městem Plzeň a městkou částí Plzeň 3, abychom byli v souladu i s jejich představami.“ Tito pořadatelé využijí možnosti a své trhy otevřou již během tohoto týdne. Na pražské Náplavce a Kubáni se první trhy v mimořádném režimu budou konat v sobotu 25. dubna (na Heřmaňáku pak 2. května), v sobotu 25. dubna začínají i trhy v Plzni.

Pravidla bezpečného trhu definovaná Asociací farmářských tržišť bude – i pro nedostatek jakýchkoli jiných – dodržovat také nově vzniklý zeleninový a farmářský trh v Pražské tržnici v Holešovicích. Zdejší Hala 22, kde farmáři běžně prodávají, totiž zůstává v souladu s vládními nařízeními i nadále uzavřená. Prodejci se přesouvají na venkovní korzo před halou. Trh otvírá jako jeden z prvních již dnes, v úterý 21. dubna, bude otevřen vždy od pondělí do soboty až do té doby, než bude možné obnovit běžný provoz trhů v Hale 22.

Ani tým organizátorů Farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6, který chce začít o týden později, nemá žádné oficiální instrukce „shora“: „Začátek trhů jsme zatím naplánovali na 2. května a pevně doufáme, že to bude již po nouzovém stavu. V tuto chvíli nemáme žádné oficiální informace o podmínkách, které budeme muset dodržovat. Byli bychom rádi, kdyby se nelišily od běžných super a hobby marketů,“ uvádí pro Vitalia.cz Andrea Vodňanská.

Co bude: nákup, roušky a rozestupy

Plánovaná bezpečnostní opatření se podle oslovených pořadatelů farmářských trhů nijak zásadně neliší od obchodních řetězců. Budou vyžadovat dvoumetrové rozestupy mezi zákazníky, k pultům se má přistupovat jednotlivě. Potíží v tomto směru se prý nebojí: „Pokud budou zákazníci disciplinovaně stát fronty na jednotlivé stánky, tak je možné udržet předepsané rozestupy,“ říká Jiří Sedláček.

Každý prodejce bude mít roušku, doporučené jsou i rukavice, hygienicky omyvatelný prodejní pult (dezinfikovatelný) a preferována má být platba kartou. Na prodejních pultech bude navíc k dispozici dezinfekce.

„Přímo na výdejním pultu bude vystaven jen ukázkový, neprodejný sortiment, aby prodejci předešli nadbytečnému dotýkání se zboží,“ doplňuje Kateřina Písačková z Pražské tržnice.

Co nebude: konzumace a posezení

Jedna věc je prodej, druhá konzumace. Součástí trhů dočasně nebudou žádné takzvané komunitní prvky, tedy židle, stolky, hudba… Přestože pořadatel trhů bude nabízet jen potraviny k odnesení domů, nelze, například podle zkušeností s chováním lidí během Velikonoc, předpokládat, že se zákazníci budou snažit na místě posedět? Něco sníst, popít, pobavit se… „Posedět na našich trzích nebude možné, protože tam nebudou stolky ani židle. Na Náplavce budou navíc z počátku jen základní potraviny, tedy žádné občerstvení, káva, jiné nápoje a podobně. Předpokládáme, že se zákazníci budou chovat disciplinovaně a s respektem, jsme de facto na jedné lodi,“ doufá Jiří Sedláček. Současně má v plánu nasadit na trhy navíc pracovníky pro případný dohled. Kromě organizátorů budou na situaci zároveň dohlížet i prodejci.

Podobně reaguje i Tomáš Popp: „Sezení přímo na trhu nebude možné, takto chceme i informovat veřejnost. Nebude ani káva a další občerstvení.“ Nicméně náměstí Republiky, kde se plzeňské trhy konají, je oseté lavičkami. Pokud na nich budou nakupující sedět, nebudou pořadatelé trhů zasahovat.

A co je s velkým otazníkem: kolik přijde lidí a jak se budou chovat?

Pro představu: trhy na Náplavce obvykle navštěvovalo až pět tisíc lidí, Kubáň kumulovaně okolo tisícovky a Heřmaňák asi pět až osm stovek. Na plzeňském trhu standardně nakupovaly zhruba tři tisíce zákazníků.

Jaká bude návštěvnost teď, nikdo nedokáže odhadnout. Pořadatelé by si přáli, aby lidí dorazilo méně, ale aby utratili stejně… „Doufám, že za každou nakupující rodinu dorazí jeden zástupce,“ vysvětluje Tomáš Popp. Nelze prý určit, kolik zákazníků je z pohledu farmářů potřeba na to, aby pro ně mělo význam na trhu prodávat. „Spíše než počet zákazníků předpokládáme kumulovanou kupní sílu, která se u každé farmy (výrobce, pěstitele apod.) liší, a proto nelze přesně specifikovat její hodnotu. Pokud by se farmě na trh nevyplatilo jezdit, na trh jezdit přestane. To je apel především na zákazníky. Pokud chcete podpořit české farmy, přijďte si nakoupit a nebojte se.“


Autor: Asociace farmářských tržišť České republiky

Pravidla a doporučení pro návštěvníky farmářských trhů

Pořadatelé apelují na návštěvníky tržišť, aby se chovali zodpovědně. „Ukažme ‚světu‘ že to jde, že to umíme zvládnout a podporujme (trvale) české tradiční zemědělství v podobě malých, rodinných farem, pěstitelů, chovatelů, zpracovatelů a malých výrobců, a hlavně přijďte.“ Věří si, že zvládnou i případný nápor během víkendů. „Jediné, co bude trochu problém, je najít svého farmáře, protože budeme na větší ploše. Někteří prodejci budou stát jinde, než jsou nakupující zvyklí,“ podotýká Tomáš Popp.

Podle prohlášení ministerstva zemědělství bude za dodržování pravidel prodeje zodpovídat provozovatel farmářského trhu. Nesmí docházet zejména k porušování obecných pravidel přijatých vládou, například nepřiměřenému shlukování osob, uvádí ministerstvo.

„Pro prodejce bude samozřejmě zahájení trhů důležité. Co se týká počtu návštěvníků, nemáme žádné nástroje, jak to regulovat, a vůbec se nám nelíbí, že vláda umožní prodej, neví, za jakých podmínek, ale ví, kdo za to odpovídá a jaké budou pokuty,“ shrnuje Andrea Vodňanská z trhů na Kulaťáku. Stát zjevně spoléhá na jakousi autokorekci občanů. Podobně jako když dovolil otevření hobby marketů, a ejhle, chodili mu tam lidi. „Bohužel lidé to vzali mnohem větším útokem, než je žádoucí. Hobby markety jsou rizikem,“ říká nyní Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví, a mluví o možných protiopatřeních.

Zákazníci a fanoušci farmářských trhů tedy pro ně mohou udělat následující: jít na trhy nakoupit, nikoli za zábavou, ideálně jeden za rodinu, dodržovat pokyny pořadatelů, nakoupit, odejít – a příště přijít zas…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).