Co je dyshidrotický ekzém?
Co se dozvíte v článku
Dyshidrotický ekzém, známý také jako dyshidrotická dermatitida, je specifický typ ekzému charakteristický tvorbou puchýřků. Na rozdíl od klasického ekzému jsou tyto puchýřky spíše světlé a objevují se jen na rukou a nohou. Setkat se můžete i s jinými názvy, jako jsou pomfolyx, dyshidróza nebo palmoplantární ekzém. Jde o chronické zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje častěji ženy než muže. Pokud se dyshidrotický ekzém neléčí, mohou se mokvající puchýře zanítit a vzniká druhotná bakteriální infekce. To už je provázeno hodně velkou bolestí a ve vážných případech i horečkami. [1, 2, 3, 4]
Rizikové faktory dyshidrotického ekzému
Podobně jako u jiných typů ekzému není ani u dyshidrotické dermatitidy přesně objasněn mechanismus vzniku. Odborníci se však shodují alespoň na rizikových faktorech, se kterými bývá její výskyt spojován. Při léčbě je tedy klíčové vyhýbat se danému alergenu nebo dráždivé látce.
- Alergie na kovy: za vůbec nejčastější spouštěč dyshidrotického ekzému bývá považován nikl, případně kobalt. Tyto kovy se nenacházejí jen ve špercích, ale i v běžných potravinách, které denně konzumujeme. Některým lidem způsobují potíže i chromové soli, které najdete v nejrůznějších barvách, maltě a antikorozních látkách.
- Sezónní alergie: k propuknutí ekzému dochází často na jaře, pokud dotyčný trpí pylovými alergiemi.
- Kontakt s dráždivými látkami: problém mohou představovat i některé chemické látky, se kterými přicházejí do kontaktu pracovníci v určitých pracovních odvětvích. Konkrétně jde hlavně o obráběče kovů.
- Atopie: u atopiků lze pozorovat vyšší náchylnost k chronickým zánětům obecně. Tyto pacienty trápí často hned několik problémů naráz, například senná rýma, kopřivka, astma a různé druhy alergií.
- Hyperhidróza: tímto termínem se označuje nadměrné pocení. Kromě vysokých teplot způsobují nadměrné pocení dlaní a chodidel gumové rukavice a neprodyšná obuv. Zapařená pokožka je pak podrážděná a oslabená.
- Mykózy: ložiska pupínků se mohou někdy objevovat v místech, která jsou postižena kvasinkovou infekcí. Pacienti trpící na mykózy mívají oslabenou kožní bariéru a imunitní systém, takže u nich může dyshidróza snadněji propuknout.
- Stres: opomíjet nelze ani vliv psychických faktorů. Ke vzplanutí ekzému či zhoršení problémů dochází u některých pacientů v situacích, kdy prožívají silný stres nebo úzkost.
Stav ekzému může zhoršovat i kontakt s vodou či časté používání mýdla, které ovlivňuje pH pokožky a odstraňuje vrchní ochrannou vrstvu lipidů. Kůže je pak citlivější a náchylnější k průniku alergenů. Její stav mohou zhoršovat i jiné kosmetické přípravky, a to hlavně parfemované produkty s citrusovými vůněmi. Pokud trpíte dyshidrotickým ekzémem, obecně se nedoporučuje přicházet do kontaktu s velkým množstvím chemikálií a dráždivých látek. To nezahrnuje jen vodu a parfemovaná mýdla, ale i dezinfekce, rozpouštědla a barvy. [5, 6, 7, 8, 9]
Jak se projevuje dyshidrotický ekzém?
Základním poznávacím znakem dyshidrotické dermatitidy jsou pupínky nebo vodnaté puchýřky, které svědí a způsobují značné nepohodlí. Často se slévají do ložisek. Před výsevem puchýřků může pacient pociťovat svědění či nepříjemné pnutí. V některých případech jsou pupínky malé, jindy mohou být hodně velké a vyvolávat bolest. Puchýřky jsou naplněny čirou tekutinou, která ale není infekční. Toto onemocnění není přenosné, nemusíte se tedy bát, že byste nakazili někoho ve svém okolí. Pro dyshidrotický ekzém je typické, že se omezuje jen na periferní části horních a dolních končetin.
- Dyshidrotický ekzém na rukou: puchýřky se objevují hlavně v meziprstí, na vnějších stranách prstů a dlaní.
- Dyshidrotický ekzém na nohou: ačkoliv je běžnější výskyt dyshidrotického ekzému na rukou, u některých lidí se může objevit i na chodidlech a mezi prsty na nohou.
Po 2–3 týdnech se pupínky obvykle samy vysuší. U některých pacientů může být zánět kůže doprovázen svěděním a zarudnutím. Ve vážnějších případech, kdy jsou puchýře hodně velké, kůže praská. To je pochopitelně dost bolestivé. Navíc je zde riziko, že se do rány dostane infekce. Změny lze někdy pozorovat i na nehtech, které jsou silnější a pokryté hrbolky či důlky. Mění se i jejich barva a rychlost, kterou rostou. [10, 11, 12, 13, 14]
Dyshidrotický ekzém: léčba
Dyshidróza patří mezi chronická onemocnění a nedá se zcela vyléčit. O pokožku je ale nutné správně pečovat, jinak bude ekzém propukat opakovaně a příznaky budou závažnější. Dlaně a chodidla pokrytá bolavými puchýřky totiž dokážou hodně zkomplikovat pracovní život i každodenní fungování. Pokud jsou pupínky drobné a dotyčný si je neškrábe, zmizí samy do pár týdnů. Úlevu od svědění mohou přinést antihistaminika, která jsou volně prodejná.
U závažnějších stavů může lékař předepsat krémy obsahující kortikosteroidy, případně je nutné tyto látky užívat perorálně v tabletách. Ne u každého pacienta jsou ale dostatečně efektivní, proto existují i jiné léčebné metody, které uleví při těžkém průběhu:
- Světelná terapie: aplikace ultrafialového záření pomáhá s pročištěním pokožky. Před terapií se pacientovi podávají senzibilizační léky, které zvyšují její účinnost.
- Topicky aplikovaná imunosupresiva: jedná se o lokální přípravky tlumící nadměrnou funkci imunitního systému. Přípravky dostupné v Česku obsahují účinnou látku pimekrolimus, v zahraničí se používá takrolimus.
- Systémová imunosupresiva: cyklosporin nebo azathioprin se podávají perorálně ve formě tablet nebo nitrožilně. Tyto léky působí na celý systém, nikoliv jen na kůži, jako je tomu u lokálních přípravků.
- Retinoidy: deriváty vitamínu A se nevyužívají tak často, ale mohou některým pacientům pomáhat, pokud ostatní metody selhávají. Jako účinná látka vystupuje alitretinoin.
- Injekce botulotoxinu: používají se v případech, kdy je výsev puchýřů způsoben nadměrným pocením dlaní a chodidel.
Pokud je dyshidróza doprovázena sekundární bakteriální infekcí, musí pacient dostávat antibiotika. V případě plísňových onemocnění se předepisují antimykotika. [15, 16, 17, 18]
Prevence dyshidrotického ekzému
Abyste se vyhnuli opakovaným vzplanutím, je důležité vysledovat, co vám způsobuje problémy, a efektivně se danému alergenu vyhýbat. Obecně se doporučuje:
- nenosit hodinky a šperky s niklem či jiným kovem, který dráždí kůži,
- nepoužívat parfémovanou kosmetiku a jiné dráždivé přípravky,
- snažit se nepřicházet do kontaktu s rozpouštědly, dezinfekcemi a jinými chemikáliemi,
- po umytí rukou a nohou pokožku pečlivě vysušit,
- nosit při mytí nádobí rukavice s bavlněnou vložkou,
- po každé sprše i mytí rukou použít hydratační krém.
Kůže pacienta s dyshidrotickým ekzémem vyžaduje časté promazávání hydratačními krémy. Ideální je volit krém bez parfemace, který je určen na citlivou pleť. Také si můžete nechat poradit od kožního lékaře, který vám nejspíše doporučí některý ze speciálních změkčujících přípravků. Přípravky, které změkčují a hydratují pokožku, se označují jako emoliencia. [19, 20, 21]
Zdroje: nih.gov, verywellhealth.com, webmd.com, medlineplus.gov, healthline.com, nzip.cz, cpzp.cz