Chřipková sezóna je tu, výzvy k očkování sílí. Má smysl se proti chřipce nechat očkovat? Na 10 otázek odpovídá Viktorie Plívová za MZ ČR a Anna Strunecká, jež očkování zpochybňuje.
Chřipková sezóna je tu, výzvy k očkování sílí. Má smysl se proti chřipce nechat očkovat? Na 10 otázek odpovídá Viktorie Plívová za MZ ČR a Anna Strunecká, jež očkování zpochybňuje.
Ministerstvo zdravotnictví vydalo před několika dny (jako obvykle touto dobou) zprávu o přínosech očkování proti chřipce (celý text: MZ informuje o přínosech očkování proti sezónní chřipce). Hlavní hygienik vyzval pojišťovny, aby toto očkování finančně podpořily. VZP vyhlásila očkování zdarma (pro všechny, nejen pro rizikové skupiny), některé další tento krok zvažují…
Média to vzala zkratkou a tvrdí: Ministerstvo vyzvalo občany k očkování proti chřipce. Varují: Nechte se očkovat! Chřipka minulou zimu zabila v Libereckém kraji osm lidí (Deník.cz) nebo přímo straší: CHŘIPKA? Seniorům jde o život! Nechtějí se očkovat ZDARMA! (Ahaonline.cz).
Lidé se do očkování přesto zrovna nehrnou (rozhodně ne dostatečně podle představ MZ ČR) a ozývají se i výhrady vůči přínosu tohoto očkování.
Požádali jsme proto o odpovědi na deset otázek k tématu. Odpovídá VIKTORIE PLÍVOVÁ, tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví, a ANNA STRUNECKÁ, jež význam očkování proti chřipce aktuálně zpochybňuje ve své nové knize Jak přežít dobu jedovou?
VP: U zdravého dospělého očkování zabrání onemocnění v 70–90 % případů, u starších osob až v 70 % sníží pravděpodobnost hospitalizace z důvodu pneumonie a chřipky a v 80 % snižuje riziko úmrtí u všech věkových kategorií.
AS: Ne, to netvrdí ani největší propagátoři očkování proti chřipce. Neonemocní pouze lidé, kteří ve svém životě onemocněli chřipkou typu B, ta zanechává imunitu na celý život.
VP: Ne, nemůže. Navíc chřipkové vakcíny jsou dlouhodobě považovány za jedny z nejbezpečnějších.
AS: Ano.
VP: Díky vysoké účinnosti vakcinace (71–99 %) každá očkovaná osoba riziko nákazy chřipkou snižuje.
AS: Se statistickými údaji se různě manipuluje. Oficiálně se udává, že očkování proti chřipce má asi 59 % účinnost, já to však interpretuji tak, že se musí naočkovat 200 lidí, aby 3 nedostali chřipku (viz Varovné signály očkování, 2012).
Sezónní chřipka patří každoročně k onemocněním postihujícím v České republice velkou část populace. Tato choroba mívá mnohdy těžký průběh a může být i smrtelná, a také náklady spojené s léčbou jednoho pacienta dosahují nemalé částky. Ministerstvo zdravotnictví proto vyzývá občany, aby seriózně zvážili možnost očkování proti sezónní chřipce.
Ministerstvo zdravotnictví ČR informuje o přínosech očkování proti sezónní chřipce (www.mzcr.cz)
VP: Podmínkou efektivního očkování je vysoký stupeň podobnosti cirkulujícího kmene s kmenem zařazeným ve vakcíně, v posledních letech se toto vakcinologům daří určit velmi přesně.
AS: Ano, výběr virů se provádí každoročně na základě hlášení ze 100 světových center a každý rok je zpravidla vakcína jiná.
VP: Složení chřipkových vakcín je každoročně upravováno podle doporučení Světové zdravotnické organizace, tak aby co nejvíce odpovídalo předpokládaným cirkulujícím kmenům chřipky. Významnější odlišnost cirkulujícího kmene od vakcinálního je zaznamenávána výjimečně.
AS: Nevím, nejsem klinik a předpokládá se, že by měly být.
VP: Ne, není. Chřipková epidemie může i v mladé zdravé populaci způsobit výraznou nemocnost. Typická chřipka může způsobit minimálně pětidenní pracovní neschopnost. Navíc, i u zcela zdravých lidí mimo rizikové skupiny může mít chřipka velmi těžký – i smrtelný – průběh.
AS: Ano, o tom jsem já přesvědčená.
Víte, kolik peněz by ušetřilo naše zdravotnictví, kdyby se přestalo zbytečně očkovat proti chřipce? Kolik peněz by ušetřila armáda, kdyby její představitelé byli ochotni akceptovat zjištění amerických epidemiologů a CDC, že očkování proti chřipce stejně nezabrání propuknutí infekce mezi vojáky? A co kdyby nás vzdělaní moderátoři přestali strašit zprávami, že zase zemřel jeden senior s chronickým onemocněním na chřipku?
Prof. Anna Strunecká: Jak přežít dobu jedovou? (Almi, 2013)
VP: Ne, neexistuje. Vedle očkování se na prevenci chřipky podílí také dodržování zásad zdravého životního stylu. Antivirová terapie není náhradou očkování.
AS: Prodělání nemoci nebo ulehnutí do postele, Tamiflu hned v počátku, teplé čaje, česnek, kurkumin, vitamín D3 a C.
VP: Ne, nesnižuje, očkování proti chřipce se provádí každý rok, aplikací jedné dávky vakcíny.
AS: Nevím, mělo by se ukázat, jak vypadá výskyt chřipky v ČR, kde je extrémně nízká proočkovanost obyvatel a výskyt chřipky v jiných evropských zemích, které se nám uvádějí jako příkladné s vysokou proočkovaností.
VP: Po prodělaném onemocnění chřipkou vzniká přísně specifická imunita vůči konkrétnímu typu chřipky, která efektivně přetrvává necelý rok, protilátky pak v nízkých (neprotektivních!) hladinách mohou perzistovat dlouhodobě.
AS: To se týká virů z kmene B a C, u kmene A dochází k různým mutacím, ale pokud se opakuje infekce stejným virem, pak by imunní být měl.
VP: Ano.
AS: Ne.
Čtěte dále: Očkování pro a proti: šéf vakcionologů versus rebelující lékařka
Šéfredaktorka serveru Vitalia.cz
Internet Info Vitalia.cz (www.vitalia.cz)
Chytře na život. ISSN 1802-8012
Copyright © 2009 – 2019 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Vitalia.cz využívá zpravodajství ČTK