Hlavní navigace

Dochází vám dech? Změřte si ho!

14. 11. 2012

Sdílet

 Autor: SXC
Příčinami plicního onemocnění, které ztěžuje dýchání, je kouření, ale i výfukové plyny, kouř, pach či chlad. Kašel a snadné zadýchávání se objevují nejčastěji kolem čtyřicítky.

Chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), která nevratně zužuje průdušky a ztěžuje dýchání, už v České republice trpí 800 000 lidí, na plicních odděleních se však léčí jen 1/4 z nich. Tomuto onemocnění přitom ročně podlehne více než 2000 pacientů. Jde o číslo, které se každým rokem zvyšuje. Přibližně 80 % všech případů CHOPN je způsobeno kouřením.

Onemocnění CHOPN začíná zánětem průdušek a vykašláváním. Následný průběh zahrnuje nevratné zúžení průdušek a dušnost s postupnou poruchou plicních sklípků. Kromě kouření jsou nejčastějšími příčinami: práce ve znečištěném prostředí, výfukové plyny, kouř, pach, chlad a zvýšená vlhkost. Nejčastěji začínají pacienti pociťovat první příznaky ve věku kolem 40 let.

V minulosti jsem byl silným kuřákem. Po čase se začal projevovat kašel, stále jsem se dusil. Abych si dokázal odkašlat, musel jsem kouřit o to více. Nakonec to dospělo do stavu, kdy jsem nemohl vylézt ani dva schody. Teprve až návštěva u plicní lékařky mě přiměla přestat kouřit. Nakonec trvalo asi 15 let, než jsem se vrátil zpátky do života,“ popisuje průběh nemoci skladatel a rozhlasový dramaturg Jan Spálený.

Vleklý kašel spojený s vykašláváním a zadýcháváním se i při menší námaze jsou prvními náznaky CHOPN. Tyto příznaky však pacienti často přecházejí a plicního lékaře navštíví až v pokročilé fázi. CHOPN přitom nelze vyléčit. Farmakoterapie dokáže pouze výrazně zpomalit stávající stav. Proto je velmi důležitá prevence tohoto onemocnění.

Přečtěte si: Preventivní prohlídky: Nerachtá vám v motoru?

Nechte si změřit svůj dech

Právě na 14. listopad je vyhlášen Světový den boje proti CHOPN, v jehož rámci proběhnou v nejbližších dnech osvětové a vzdělávací akce.

Mimo jiné se konají v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Jihlavě a Znojmě o víkendu 17. 11. a 18. 11. Kromě informací k problematice CHOPN mohou návštěvníci konzultovat své dotazy s odborným plicním lékařem. Zájemci mohou projít také orientačním spirometrickým vyšetřením, které dokáže případnou diagnózu CHOPN potvrdit či vyvrátit. „Spirometrie je vyšetření, které nemocného nijak zvlášť nezatíží. Na základě výsledků vyšetření plicních funkcí (spirometrie) dokážeme stanovit závažnost onemocnění. Ta se hodnotí konkrétním stupněm 14,“ říká k průběhu vyšetření prof. Vítězslav Kolek, přednosta kliniky FN Olomouc a předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP.

Čtěte téma: Co je lepší: elektronická, nebo klasická cigareta?

Prevencí je nekouřit i pohyb

Jedním ze způsobů, jak se vyhnout CHOPN, je nikdy nezačít kouřit nebo s kouřením okamžitě přestat. V České republice je více než 2 000 000 kuřáků. Během kouření se přitom uvolňuje více než 4000 chemikálií, které mají na svědomí celou řadu onemocnění: od zhoršení akné, zubních kazů a osteoporózy až po nádorová onemocnění, nemoci srdce a cév či poruchy erekce. Nekuřáctví je základní podmínka prevence a léčby CHOPN. Každá cigareta poškozuje, i pasivní kouření. S odvykáním pomáhají také Centra pro závislé na tabáku (www.slzt.cz).

Mezi další preventivní opatření patří určitě i dodržování správné životosprávy. To znamená přiměřený pohyb a cvičení, pravidelné větrání v bytě a dostatečný přísun ovoce, zeleniny a bílkovin,“ připomíná předseda Českého občanského sdružení proti chronické obstrukční plicní nemoci Stanislav Kos.

Akce ke Světovému dni CHOPN:

 • Centrum zdraví Praha
  nákupní centrum Palladium, náměstí Republiky 1,  Praha 1, ve 2. patře naproti prodejně Albert
  Otevírací doba: Ne–St: 9.00–21.00 Čt–So: 9.00–22.00
 • Centrum zdraví v Brně
  Obchodní centrum Avion Shopping Park, Skandinávská 2, Brno
  Po–Ne: 9.00–21.00
 • Centrum zdraví v Ostravě
  Obchodní centrum Avion Shopping Park, ulice Rudná 114/3114, Ostrava-Zábřeh
  Po–Pá: 9.00–20.00, So–Ne: 10.00–21.00
 • Centrum zdraví v Plzni
  Obchodní centrum Borská Pole, U Letiště 1074/2, Plzeň-Bory
  Po
  –Ne: 9.00–21.00
 • Centrum zdraví v Jihlavě
  Obchodní centrum City Park, ulice Hradební 1, Jihlava
  Po–Ne: 9.00–21.00
 • Stánek ve Znojmě
  Nákupní centrum Kaufland, Jarošova Ulice, Znojmo
  Po–Ne: 9.00–17.00

Orientační měření spirometrie bude probíhat 17. – 18. 11. na těchto Centrech zdraví:

 • Plzeň, Praha, Jihlava, Ostrava, vždy 12 – 19 hodin
 • Znojmo 9 – 17 hodin
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).