Hlavní navigace

Dětské koutky, líheň bacilů

Tereza Víchová

Jaká hygienická pravidla dodržuje dětský koutek, kam v dlouhých zimních dnech chodíte zabavit své dítě? Je tu nějaký provozní řád? A může sem každý, i evidentně „prskající” kolem sebe bacily? Místa, kde se zažene nuda, umí občas zajistit i týden v posteli.

Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Obchodní centra, kavárny, tělocvičny, mateřská centra. Obvyklá místa k setkávání dětí „milují“ pediatři. Často k nim do ordinací totiž míří z jedné takové líhně spousta pacientů. Vy jako rodič máte několik možností – využívat je rozumně, ohleduplně sem dítě „načaté“ nemocí nevodit a taky se ptát. Třeba jak často se tu otírají hračky.

„Mnohokrát se bohužel stává, že rodiče využívají dětské koutky jako jakousi náhradu v době, kdy jsou děti nachlazené a nemůžou do školky. Nebo třeba v době zotavování, kdy je dítě lehce náchylné k novému onemocnění,“ říká Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce.

Provozní řád nevyřeší všechno

Štěpánka Štrougalová provozuje Baby Club Juklík už od roku 1988. Děti s rodiči sem chodí plavat, cvičit, trávit volné chvilky. 

„Z počátku neexistoval žádný provozní řád,“ říká Štěpánka Štrougalová. „Vše se řešilo gentlemanskou dohodou. Postupně vznikaly provozní řády s pár řádky. Dnes má provozní řád tolik bodů, že se stěží vejde drobným písmem na dvě A4 strany.“ Mimo jiné je tu informace o tom, že rodiče nesou zodpovědnost za to, že oni ani jejich dítě či doprovázející osoba netrpí žádnou infekční chorobou.

„Informace o tom, s jak velkou, zelenou či hustou rýmou může dítě přijít plavat, v provozním řádu není,“ dodává Štěpánka Štrougalová. „Zatím stále ještě doufám, že rodiče jsou tak zodpovědní, že umí rozhodnout sami.“

Personál může zasáhnout

Pokud jdete s dítětem do anonymního dětského koutku třeba v nákupním centru, asi nemůžete čekat, že tu bude někdo řešit míru kašle. Riziko nákazy je tu tedy určitě vyšší než třeba v zavedených „podnicích“ pro děti.


Autor: Depositphotos.com

Je dítě nemocné nebo po nemoci? Do dětského koutku rozhodně nepatří. I zdravým dětem ale bude lépe venku

„Pokud k nám přijde rodič s dítkem, které hodně smrká nebo kašle, vždy se s ním snažíme dohodnout, aby na lekci přišel jindy,“ doplňuje Kristýna Přibylová, majitelka dětských tělocvičen Monkey’s Gym. „A v provozním řádu máme také ustanovení o nemocných dětech i rodičích, na jehož dodržování trváme. Klienti u nás ale mohou lekce omlouvat i pouhé dvě hodiny předem a pro nahrazení zameškaných termínů mají mnoho možností.“

Bedlivý rodič

Kromě shlédnutí provozního řádu se jako zodpovědný rodič můžete také ptát a rozhlížet. Obojí vám hodně napoví v tom, zda může být daný dětský koutek semeništěm bacilů.

„Důležité také je, do jaké míry je dodržována hygiena a čistota v konkrétním dětském koutku,“ zdůrazňuje pediatrička Silvia Bajová. „Samozřejmostí by mělo být pravidelné otíraní povrchů herních prvků, praní špinavých hraček, odstraňování těch poškozených. A rovněž dodržování hygieny samotnými dětmi – mytí rukou, smrkání, odhazování kapesníků do uzavřených nádob a podobně.“

„V období se zvýšenou nemocností používáme v prostorách Juklíku difuzéry s éterickými oleji,“ doplňuje Štěpánka Štrougalová tip, jak poznat bezpečnější prostředí. „Nejčastěji používáme eukalyptus, který uvolňuje zahlenění, a doplňujeme tea tree, který má silné dezinfekční účinky.“

Dvakrát měř, jednou jdi do koutku

Křehká dětská imunita si zkrátka v období zimní zvýšené nemocnosti zaslouží opečovávat, jinak se ocitnete v kolotoči nemocí. Riziko nákazy je zvýšené hlavně po prodělané nemoci, jakkoliv je vaše dítě na pohled zase jako rybička.

„Imunita dítěte po prodělané infekci je snížená a potřebuje určitý čas na obnovu,“ říká Silvia Bajová. „Podle závažnosti infekce je i dítě samotné adekvátně vyčerpané, a proto nutně potřebuje dostatek času na zotavení – ideálně tolik dnů, kolik trvala akutní fáze. Je-li dítě pár dnů po dobrání léků, tak do koutku jednoznačně nepatří. A to ani v případě, že vypadá a chová se naprosto zdravě.“

Chyby, kterých se dopouštíme:

  • Pokud je dítě zdravé a není chřipková sezóna, pak není nutno je přehnaně chránit před pobytem v kolektivu (nákupy, návštěvy, kroužky) či vykonáváním drobných domácích povinností. Kontaktem s „běžným“ světem se naopak posiluje imunita a mikroflóra dítěte.
  • Není nutno se vyhýbat procházkám s dítětem kvůli nepřízni počasí. Pokud je však dítě nemocné, má dechové obtíže nebo je venku inverze, pak je samozřejmě lepší zůstat doma.
  • Není nutno nahrazovat vyváženou stravu, pohyb na čerstvém vzduchu a otužování komerčními preparáty na imunitu ani vitamíny navíc, pokud je dítě nemá doporučeno od lékaře.
  • Při nachlazení není nutno okamžitě srážet zvýšenou teplotu léky proti horečce, vhodné je naopak dát tělu šanci, aby se s nemocí vypořádalo samo, čímž zvyšuje svou odolnost a posiluje obranyschopnost. Při horečce nad 38 °C a vyšší je ale na místě podat dítěti vhodné antipyretikum, např. suspenzi Paralen.
  • Není nutné rušit dovolené v době rekonvalescence, pokud se aktivity rodiny přizpůsobí stavu dítěte po nemoci. Naopak příroda, hory nebo pobyt u moře jen prospějí jeho rychlejšímu zotavení.

Myslete na to, že obecně jsou odolnější až děti školního věku, a jděte s tím svým malým v rekonvalescenci raději ven. Za každého počasí.

„Pohyb na čerstvém vzduchu je nejlepší prevencí před onemocněním. V kvalitním funkčním oblečení a o jednu vrstvu méně, než máme pocit, že by bylo třeba,“ doplňuje Silvia Bajová. „Děti se totiž snadno zpotí, rychleji prostydnou a pak jsou choulostivější na rozmary počasí.“ Více v článku Jak obléct malé dítě? Studené ruce neznamenají, že mu je zima.

Neohrožovat ostatní

Stejně jako chráníte své dítě před dalšími infekcemi, snažte se být ohleduplní i k ostatním. V dětském koutku může probíhat sebepečlivější úklid a prevence, ale marná to snaha, když sem zamíří i nemocné děti.

„Vyškolený personál by sem neměl vpustit viditelně nemocné dítě,“ říká rozhodně Silvia Bajová. „I když jsou rodiče časově vytížení a je někdy opravdu těžké sladit práci, nákupy, domácnost a případnou nemoc dítěte, měli by v první řade myslet na to, že pokud se nemocné dítě nebude léčit v domácím prostředí, tak bude nemocné o to častěji.“

Odborná spolupráce:

MUDr. Silvia Bajová

Dětská lékařka Nemocnice Na Homolce


Štěpánka Štrougalová

Majitelka Baby Clubu Juklík


Kristýna Přibylová

Majitelka dětských tělocvičen Monkey’s Gym