Detoxikační smoothies nefungují. Berte je jako obyčejný zdravý koktejl, zkuste recept se zázvorem

31. 1. 2025

Sdílet

Zelený šlehaný nápoj se špenátem, zelenobílé brčko
Autor: Depositphotos
Oblíbenou ingrediencí smoothies je špenát
Rozmixovaný banán spolu s pomeranči, oříšky a mandlovým mlékem může představovat skvělý způsob, jak doplnit živiny během dne. Smoothies jsou dnes velice populární a mnoho lidí si je dopřává nejen kvůli skvělé chuti a schopnosti zasytit. Věří totiž, že si jimi zároveň detoxikují tělo a zrychlují metabolismus. Takovou moc ale nemají.

Ovocná a zeleninová pyré představovala běžnou součást středomořského jídelníčku již před stovkami let, nicméně moderní smoothies se začala objevovat až s příchodem prvního mixéru ve 30. letech minulého století. Někteří lidé je vnímají jako nápoje, ale je důležité upozornit, že vzhledem ke složení a energetické hodnotě jde o plnohodnotné jídlo v tekuté formě. Rozmixované ovoce se zeleninou a oříšky pomůže s dodáním vitamínů, vlákniny a dalších důležitých živin. Nic se ale nemá přehánět, a to platí i pro smoothie.

Co se dozvíte v článku
  1. Co jsou smoothies?
  2. Je smoothie zdravé?
  3. Kdy pít smoothie?
  4. Smoothie a detoxikace? Nesmysl! 

Co jsou smoothies?

Smoothies jsou husté a krémové nápoje připravené z rozmixovaného ovoce, zeleniny, bylinek, ořechů, semínek, ořechových másel či jogurtů. K pevné složce je nutné přidat ještě tekutou složku, což může být čistá voda, kokosová voda, mléko nebo rostlinné mléko (mandlové, ovesné či jiné). Fantazii se v tomto ohledu meze nekladou, tudíž je na každém, co si do vitamínového koktejlu přidá.

Někteří lidé si dopřávají smoothies hlavně v létě. Aby získalo podobu ochlazujícího koktejlu, lze do něj přidat pár kostek ledu. V receptech se také někdy dočtete, že můžete smoothie připravit rovnou z mraženého ovoce. Zde je ale nutné upozornit na to, že mražení může snížit obsah beta-karotenu, který najdete třeba v mrkvi a zelenině žluté, červené a oranžové barvy. Jinak ale platí, že mražení zachovává, pokud jde o způsoby konzervace, nejvíce živin. 

Zvládněte měsíc bez alkoholu. Průvodce, který vás odnaučí pít pivo a víno Přečtěte si také:

Zvládněte měsíc bez alkoholu. Průvodce, který vás odnaučí pít pivo a víno

Typy smoothies podle surovin

  • Ovocné smoothie: připravuje se z jednoho či více druhů rozmixovaného ovoce, které je doplněno vodou, ovocnou šťávou, jogurtem, mlékem či rostlinným mlékem.
  • Zelené smoothie: kromě ovoce v něm najdete listovou zeleninu, řapíkatý celer, avokádo, mátu či jiné bylinky. Rozmixovaná pevná složka se pak obvykle ředí vodou. Další možností je kokosová voda, která je bohatá na draslík.
  • Proteinové smoothie: do proteinových smoothies se přidává méně kusů ovoce a zeleniny, protože se doplňují jogurtem, tvarohem či proteinovým práškem. Výsledná rozmixovaná složka je pak hodně hutná, takže potřebuje naředit mlékem nebo rostlinnou alternativou mléka. [1, 2, 3, 4, 5]

Je smoothie zdravé?

Smoothies představují vynikající způsob, jak obohatit jídelníček o dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Aby bylo smoothie skutečně výživné a nestalo se pouhým zdrojem velkého množství cukrů, je důležité dbát na správný výběr surovin a jejich poměry.

Pokud přidáte do smoothie převážně sladké ovoce a doplníte to ovocnou šťávou či sladkými sirupy, rozhodně vám s hubnutím nepomůže. Takové koktejly obsahují mnoho jednoduchých cukrů, které podporují prudké zvýšení glykemie, poškozují zubní sklovinu a jsou zdrojem nadbytečných kalorií.

Horké nápoje

Co víte o horkých nápojích?

Zima už klepe na dveře, na mnoha místech dokonce již napadl první sníh. Vyzbrojit se proti mrazu můžete nejen teplým oblečením, ale i termoskou s horkým nápojem. Horké nápoje typické pro dobu adventu bývají navíc kromě chuti provoněné badyánem, skořicí či hřebíčkem.

Lepší je vsadit na zelená smoothie obohacená o listovou zeleninu, případně na nápoje s avokádem, oříšky a rostlinnými mléky. Špenát, rukola či salát představují výborné zdroje vitamínů C, A a K. Nutriční hodnotu smoothie lze zvýšit přidáním ořechů, semínek a mandlového či jiného rostlinného mléka, protože do sebe dostanete zdravé tuky, bílkoviny a vitamíny skupiny B.

Někteří lidé vnímají smoothie jen jako nápoj. Jedná se ale o jídlo, které má na některé jedince nižší sytící efekt, protože je rozmixované. Místo jedné sklenice si pak dají klidně dvě nebo tři, čímž do sebe dostanou nevědomky mnohem větší množství kalorií.

Důležité je také vnímat rozdíly mezi komerčně prodávanými smoothies a nápoji připravenými doma. Komerčně vyráběná smoothies obsahují často velké množství cukru. To, co se může na první pohled tvářit jako zdravá svačinka, tak často bývá spíše pořádná cukrová bomba. Podle mnoha nutričních terapeutů a odborníků na výživu tak smoothie na hubnutí příliš nepomáhá. [6, 7, 8, 9, 10]

Kdy pít smoothie?

Smoothie může posloužit jako náhrada svačiny, případně i jako lehká večeře, pokud do něj přidáte listovou zeleninu, bylinky, ořechy, kvalitní tuky a bílkoviny. Jako dobrý nápad se mohou na první pohled jevit i ranní smoothie, protože se jimi dají nahradit snídaně při nedostatku času a shonu.

Lidem s citlivějším žaludkem ale nemusejí dělat dobře, pokud je základ smoothie tvořen citrusovými plody a jinými kyselými složkami. Nejlepší denní dobou, kdy si dopřát čistě ovocné smoothie, je poledne. Pokud ho pojmete jako lehkou svačinu během dopoledne, dodá vám hodně energie a nabudí k pracovnímu výkonu, než přijde čas oběda. [11, 12, 13, 14]

Smoothie a detoxikace? Nesmysl! 

Velmi populární jsou detoxikační, jarní či očistná smoothies. Lidé věří, že jim pomohou s očistou organismu a že podporují funkci jater, ledvin a dalších vnitřních orgánů, které se starají o odbourávání a odstraňování škodlivin z těla. Vysoký obsah vlákniny má pomáhat s trávením a zlepší činnost střev.

Jenže zatímco tvrzení o vláknině je pravdivé, což dokládá třeba tato studie, nadšenému doporučování smoothies pro jakousi detoxikaci se věřit nedá. Lidský organismus nečeká na žádný jarní detox, ale má velmi robustní detoxikační systém, který přirozeně eliminuje toxické látky a zplodiny metabolismu 24 hod. denně, 365 dní v roce. Tento ‚magický‘ systém zahrnuje játra, ledviny, trávicí trakt, lymfatický systém, plíce a kůži každého z nás. Tyto tělesné systémy nečekají na to, až si dáte zelený ječmen nebo bylinky, ale neustále (i když spíme) odstraňují všechny ‚toxické‘ látky, vysvětluje na svém webu Institut moderní výživy. 

Účinek detoxikačních diet, čajů a šťáv na hubnutí a pokles hmotnosti spočívá podle Institutu v tom, že vlivem diuretických a projímavých účinků různých bylinek spolu s vyřazením všech běžných potravin zákonitě dojde – krátkodobě – ke snížení tělesné hmotnosti tím, že se člověk odvodní, zároveň se vyprázdní střeva. Mimochodem, vyvolaný průjem po detoxikačních přípravcích vám z těla neodstraní žádnou ‚nálož toxinů‘, ale můžou vám nepěkně rozhodit střevní mikrobiom, píší odborníci z institutu, který vznikl před sedmi lety s cílem šířit vědecky podložené a aktuální informace o výživě. 

Oblíbené ingredience na přípravu jarních smoothies

  • zázvor,
  • ananas,
  • zelené jablko,
  • grep,
  • citron,
  • řapíkatý celer,
  • špenát,
  • řeřicha,
  • červená řepa,
  • avokádo,
  • okurka,
  • spirulina,
  • mladý ječmen,
  • petrželka,
  • máta,
  • kokosová voda.

Detoxikační smoothies se vyznačují tím, že často obsahují ovoce, které dokáže urychlit fungování metabolismu, a také tzv. zelené potraviny a superpotraviny. Mezi ně patří třeba výše zmiňovaná řasa spirulina, matcha tea nebo mladý ječmen. Aby byla směs chutnější a sladší, je možné přidat borůvky či jiné bobulovité ovoce.

Tipy na kombinace surovin

  • Zelené zázvorové smoothie: hrst čerstvého špenátu, lžíce nahrubo nasekaného zázvoru, banán, šťáva z půlky citronu a 200 ml vody / kokosové vody.
  • Ananasové smoothie: plátek zralého ananasu, šťáva z limetky, čtvrtka avokáda a 200 ml kokosové vody.
  • Smoothie z červené řepy: půlka malé řepy, jedna mrkev, jedno jablko, hrst čerstvé petrželky a 200 ml vody / kokosové vody.
  • Osvěžující smoothie s kiwi: čtvrtka avokáda, jedno zralé kiwi, plátek ananasu, hrst čerstvého špenátu, šťáva z půlky citronu a 200 ml vody.
  • Rychlé borůvkové smoothie: půl hrnku borůvek, šťáva z jednoho citronu a 200 ml vody.
  • Okurkové smoothie s řapíkatým celerem: jedna menší okurka, kousek řapíkatého celeru, jedna hruška, šťáva z půlky citronu a 200 ml vody.

Některé suroviny, jako například syrová červená řepa či ananas, jsou poněkud tvrdší. K dokonalému rozmixování tudíž potřebujete hodně výkonný mixér. Výše uvedené kombinace slouží spíše jako inspirace, takže určitě se nemusíte bát experimentovat a můžete si je upravit podle vlastních preferencí. Chybu určitě neuděláte, pokud přidáte do základního receptu třeba pár lístků máty, lžičku spiruliny nebo pár kostek ledu. [15, 16, 17, 18, 19]

Autor článku

Copywriterka na volné noze spolupracující s Vitalia.cz. Po dokončení studia laboratorní diagnostiky ve zdravotnictví pracovala na oddělení klinické biochemie a hematologie.

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).