Rodiče často dávají málo léku na horečku, doporučení výrobců nesedí, říká lékař

29. 1. 2025

Sdílet

Hustý růžový lék v sirupu teče na lžičku
Autor: Depositphotos
Dítě má horečku, vy mu dáte sirup, ale změna minimální? Možná ho špatně dávkujete. Dávky uváděné v tabulkách na obalech léků totiž bývají často nedostatečné a neodpovídají současným odborným doporučením, upozorňují lékaři. Jak si spočítat správnou dávku?

U antipyretik se obecně doporučuje podávat léky s ibuprofenem v dávce 5–10 mg/kg tělesné váhy a u léčiv s paracetamolem pak 10–15 mg/kg tělesné váhy. Jenže takové udávané rozmezí je podle pediatra Cyrila Matějky moc široké a léky pak nemusí správně zabrat.

„Rodičům proto žádné rozmezí neudáváme, spodní dávka je totiž neefektivní, je potřeba dávkovat na úrovni horního uvedeného rozmezí,“ shrnul pro Vitalia.cz. Tedy 10 mg ibuprofenu, resp. 15 mg paracetamolu na jeden kilogram tělesné váhy v jedné dávce.

Důležité je si především uvědomit, že dávkování se řídí hmotností dítěte, ne jeho věkem. A to může být někdy matoucí, protože dávkování na většině krabiček je uvedené často právě podle věku. 

Například na sirupu Nurofen je doporučeno podávat dětem od 3 do 12 měsíců 3× denně 2,5 ml suspenze. Jenže rozdíl mezi tříměsíčním a ročním dítětem je obrovský. Zatímco tříměsíční miminko může vážit asi 5 až 6 kilo, roční batole klidně deset a víc.

Pozor, není třeba srážet horečku až tehdy, když stoupá nad osmatřicet – tohle doporučení už neplatí, jak jsme psali zde

Jak dávkovat ibuprofen

Jak tedy spočítat správnou dávku? Jak bylo řečeno, u léků s účinnou látkou ibuprofen (jde o léky Nurofen, Ibudolor, Ibuflam, Ibumax nebo Inflanor) je doporučeno dávkovat 10 mg ibuprofenu na 1 kilogram tělesné váhy

Pokud máme tedy desetikilové dítě, jedna dávka má obsahovat 100 mg účinné látky. U tohoto sirupu 1 mililitr obsahuje 20 mg ibuprofenu, a jedna dávka je tedy 5 mililitrů.

Jednoduchý tahák výpočet výrazně zjednoduší – počet mililitrů tohoto sirupu na jednu dávku je váha v kilogramech děleno dvěma. Toto množství pak podáváme maximálně třikrát denně, nejdřív po šesti až osmi hodinách.

Co zvládnete doma a kdy už vyrazit k lékaři? S horečkou počkejte, u potíží se srdcem neváhejte Přečtěte si také:

Co zvládnete doma a kdy už vyrazit k lékaři? S horečkou počkejte, u potíží se srdcem neváhejte

Jak dávkovat paracetamol

Druhou účinnou látkou je paracetamol, který je obsažený v lécích Panadol, Paralen nebo Paramax. Ten se dávkuje 15 mg na kilogram tělesné váhy v rámci jedné dávky. 

U desetikilového dítěte je potřeba podat 150 mg paracetamolu, to je asi 6 ml sirupu (sirup obsahuje 24 mg účinné látky v 1 ml). Podáváme jej nejdřív po 6 hodinách, maximálně čtyřikrát denně.

Pokud léky s oběma účinnými látkami při horečce střídáte, pak je můžete podávat po čtyřech hodinách. Tedy můžete podat ibuprofen, za 4 hodiny paralen a za další 4 hodiny opět ibuprofen.

Čím doma tlumíte horečku u dětí?

Pozor na aspirin a další léky

Při výběru správného léku je potřeba mít také na paměti, že další léky, které mají lidé běžně v lékárničkách, jsou pro děti zcela nevhodné. Jde o léčiva s kyselinou acetylsalicylovou.

Ta totiž může u dětí vyvolat tzv. Reyův syndrom, velmi vážný stav, jenž může bez včasné léčby skončit i smrtí. Mezi jeho příznaky patří silné zvracení, průjem, bolest hlavy, poruchy dýchání, únava, ospalost, netečnost nebo naopak agresivita, zmatenost, křeče až ztráta vědomí.

Reyův syndrom způsobuje poškození mozku, jater, ledvin a srdce. Léky, které syndrom léčí, se podávají většinou pomocí infuze přímo do žíly.

Kyselinu acetylsalicylovou obsahují léky Acylpyrin, Aspirin nebo Anopyrin. Dospělým neublíží, ale děti je užívat nesmí.

KVÍZ: Vyznáte se v lécích a víte, jak je správně užívat?

Zatímco část lidí se snaží zvládnout všechny potíže a zdravotní neduhy pokud možno bez léků, někteří jedinci naopak sahají po lécích poněkud bez rozmyslu. A užívají je buď na každou drobnost, nebo v situacích, kdy by naopak už byl čas zajít k lékaři.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).