Hlavní navigace

Co dát na ječné zrno, aby rychle zmizelo? Léčba se obejde bez lékaře

8. 11. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Na ječné zrno zabere například borová voda nebo heřmánek. Jen výjimečně, když obtíže neustupují, je třeba navštívit lékaře. Odborníci zdůrazňují, že sami se nemáme pokoušet ječné zrno „vymáčknout“.

Ječné zrno patří k nejrozšířenějším onemocněním oka, a přestože jeho léčba není v naprosté většině případů nijak náročná či riziková, dokáže pěkně potrápit. Kde se tahle nepříjemnost, odborně zvaná hordeolum, vůbec bere a jak si s ní poradit?

Ječné zrno je onemocnění, kdy se v oblasti oka utvoří kvůli zánětu mazové žlázy bulka či pupínek velikosti právě zrnka ječmene a způsobuje bolestivost, zarudnutí víčka a pálení či řezání v oku. Znali ho už staří Egypťané, kteří se ho pokoušeli léčit především směsí teplé ječné mouky a medu.

Co se dozvíte v článku
 1. Babské rady doporučují ječné zrno zahřát
 2. Léčba ječného zrna
 3. Když obtíže neustupují, je třeba navštívit lékaře
 4. Ječné zrno nikdy nemačkejte
 5. Jak nemít ječné zrno
 6. Prevence proti očním onemocněním

Babské rady doporučují ječné zrno zahřát

Na podobnou bázi, tedy tepelné zahřívání, které urychlí „zrání“ a prasknutí, spoléhají i „babské rady“, jak s ječným zrnem naložit. Ty doporučují třeba nahřátí krupice na pánvi a její zabalení například do kapesníku či přiložení směsi rozmačkaných vařených brambor se žloutkem a trochou mléka.

Odborníci z oční kliniky Lexum připravili tipy, jak si s ječným zrnem poradit s pomocí spolehlivých, bezpečných postupů. Využít lze volně prodejné přípravky z lékárny na léčbu podrážděných očí s dezinfekční složkou či obvazy namočené do borové vody, lékaři doporučují k přikládání i obklady namočené v odvaru z heřmánku.

Léčba ječného zrna

 • Ječné zrno obvykle během týdne samo uzraje, praskne a následně vymizí.
 • Rozhodně se nesnažte ječné zrno vymačkávat (ani sobě, ani dětem), situaci můžete pouze zhoršit.
 • Je třeba vyhnout se mnutí, škrábání a jakémukoliv dalšímu kontaktu s postiženým místem. Doporučený je klidový režim.
 • Pro úlevu od potíží přikládejte na dané místo teplé vlhké obklady, a to několikrát denně zhruba na 10 až 15 minut. Vhodné jsou obklady z heřmánku či borové vody.
 • Využít lze volně prodejné přípravky z lékárny na léčbu podrážděných očí s dezinfekční složkou.

Více k tématu nejdete v katalogu nemocí – ječné zrno.

Když obtíže neustupují, je třeba navštívit lékaře

S problémem si většinou můžeme poradit sami, bez doktora. To ovšem neplatí, pokud se stav nelepší.

„Ve výjimečných případech, kdy bolest ani po pár dnech neustupuje, je potřeba navštívit lékaře, který většinou předepíše mast či kapky s antibiotickými účinky,“ říká primářka Urania Tavandzi z oční kliniky Lexum v Ostravě.

A jak oční lékařka doplňuje, obvykle lze ječné zrno vyřešit bez odborného zákroku. K tomu dochází zcela výjimečně:

„Pouze velmi zřídka je nutný drobný bezbolestný zákrok při lokálním znecitlivění, kdy lékař zrno nařízne a místo vyčistí,“ popisuje. O „vymáčknutí“ bychom se však nikdy neměli pokoušet sami.

Ječné zrno nikdy nemačkejte

Důležité je nepokoušet se ječné zrno vymáčknout, je totiž vysoce infekční a problém by se mohl jen zhoršovat.

Ječné zrno také rádo využije snížené imunity vašeho těla způsobené nedostatkem spánku, nezdravou stravou, pobytem v prašném prostředí nebo dlouhodobou námahou pro oči třeba sledováním televize či prací u počítače.

Přestože v dnešní době není ječné zrno neřešitelným problémem, není radno ho podcenit, aby se z něj nevyklubal závažnější problém pro vaše oči.

Jak nemít ječné zrno

Nejlepší variantou v boji s ječným zrnem je samozřejmě prevence – tedy aby k němu ani nemuselo dojít.

V první řadě je na místě dodržovat hygienu, nesahat si znečištěnýma rukama do oblasti očí. Pozor by měli dávat především nositelé kontaktních čoček, ženy pak zejména při odličování.

V rámci aktivní prevence se lze věnovat péči o oční víčka, při které se provádí masáže víčkových okrajů speciální oční farmaceutickou kosmetikou – ať už ve formě vodičky (solutio), nebo gelu. Praktické jsou jednorázově balené tampónky napuštěné zmíněným čisticím roztokem. Dá se využít také nahřívací maska na oči, která je až na 90 použití a dá se volně zakoupit v lékárně.

Prevence proti očním onemocněním

To ostatně platí i pro jiná častá onemocnění očí – záněty spojivek a očního víčka. Také u nich se symptomy velice podobají a koneckonců i příčiny, léčba a prevence se příliš neliší.

„V případě zánětu očního víčka se jedná o poruchu speciálních žláz, které produkují maz sloužící k tomu, aby víčko mohlo hladce klouzat po oku. Obvykle se léčí antibiotickými mastmi, na pocit suchých očí, který zánět může doprovázet, se doporučují oční kapky,“ dodává Urania Tavandzi.

Zánět spojivek patří mezi nejběžnější onemocnění očí. Spojivka je tenká sliznice, která pokrývá celý povrch oka i vnitřní část víček a je protkána sítí tenkých cév. Při jejím poškození se proto silně prokrví a zarudlé oko je hlavním symptomem zánětu spojivek stejně jako zvýšená citlivost na světlo. I na něj platí masti či kapky s dezinfekčními vlastnostmi. Jedná se o velmi infekční onemocnění, proto je i v tomto případě obzvláště nutné dbát na pečlivou hygienu.

Odborná spolupráce:

MUDr. Urania Tavandzi

Primářka Centra laserové a refrakční chirurgie na oční klinice Lexum v Ostravě, specialistka v oboru refrakčních vad a transplantace rohovky. Vyučuje na PřF UP v Olomouci a věnuje se i přednáškové a publikační činnosti.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).