Hlavní navigace

Aby se nikdo nespletl. Chirurgické nástroje hlídají v nemocnici QR kódy

20. 6. 2024

Sdílet

Fakultní nemocnice Hradec Králové si pořídila nový laser. Neoperuje s ním ovšem pacienty, ale gravíruje chirurgické nástroje, aby o nich měla lepší přehled.

S pomocí QR kódů dnes můžete platit nebo se dostat třeba na konkrétní webové stránky. Jejich smyslem je zrychlit některé běžné činnosti a třeba i předejít chybám z nepozornosti.

A právě to jsou také důvody, proč se QR kódy objevily i na poněkud netradičním místě – chirurgických nástrojích. Tedy třeba pinzetách, nůžkách, svorkách, ale i vybavení nutného pro endoskopie nebo operace pacientů s mnohačetnými zraněními po úrazech či nehodách.

Nemocnice gravíruje pomocí tekutiny

Označovat chirurgické nástroje QR kódy od dubna začala Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové. Používá k tomu metodu nazvanou gravírování. Při ní se k rytí do povrchu kovu používá laser. Aby nemocnice mohla nástroje gravírovat, zakoupila speciální laserový přístroj za zhruba dva miliony korun.

Přístroj umožňuje rychlé a přesné rytí požadovaných QR kódů, ale třeba i nápisů, jednoduchých obrazců nebo jiných identifikátorů, díky speciální vrstvě kapaliny. Technologie, která kapalinu využívá, je v ČR novinkou a FN Hradec Králové informovala, že ji používá jako první tuzemská nemocnice.

Proč dávat na nástroje QR kódy

Pořízení gravírovacího laserového přístroje je důležitým krokem k zajištění přesné evidence, optimalizace a spotřeby našich zdravotnických nástrojů. Díky této technologii jsme schopni přesně identifikovat každý nástroj a sledovat jeho životní cyklus, vysvětluje Eduard Havel, lékařský náměstek pro organizaci zdravotní péče. A dodává, že označování nástrojů QR kódy přispívá k zajištění bezpečnosti zdravotnických služeb ve FN.

Vitalia.cz se proto nemocnice dotázala, zda nové značení používá i proto, aby si pojistila, že žádná z částí nástroje či nástroj samotný nemůže při operaci zůstat v útrobách pacienta. V minulosti totiž byly v ČR tyto výjimečné případy zaznamenány, byť v jiných zdravotnických zařízeních. Týkaly se operační roušky či speciální špachtle.

Mluvčí Jan Špelda na otázku přímo neodpověděl, uvedl ale, že zajištěním bezpečnosti zdravotních služeb je míněno to, že nemocnici značení usnadní mít přehled a kontrolu o kvalitě zdravotnického nástroje (ten se po určitém počtu cyklů sterilizace a za určitého stáří vyřazuje) a napomůže při kompletaci sad zdravotnických nástrojů pro operace.

K laserovému přístroji totiž přináleží také čtečka QR kódů. Jeho naskenování umožní přesnou evidenci v informačním systému nemocnice a díky tomu snadnou identifikaci.

Hlídat je třeba desetitisíce kusů

FN Hradec Králové vlastní více než 40 tisíc kusů zdravotnických nástrojů, jež jsou dezinfikovány, setovány, kontrolovány, baleny, sterilizovány a připravovány k opakovanému použití.

QR kódy mohou být malé, takže se na chirurgické nástroje dobře vejdou. Každý z nich je unikátní, dokáží je tedy snadno kusově rozlišit. A to i když jde třeba o nástroje stejného typu. Navíc se nesmažou ani při opakované sterilizaci. Laserové označení nástroje je nedestruktivní a vydrží minimálně sto mycích a sterilizačních cyklů, vysvětluje FN v tiskové zprávě.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).