Hlavní navigace

Chcete cibuli na uskladnění ? Teď je nejlepší doba na nákup

28. 8. 2020

Sdílet

 Autor: Nina Havlová
A pokud zvolíte českou cibuli, uděláte dobře z několika důvodů: příznivá cena, skvělá kvalita a minimum chemie.

Sklizeň cibule z českých polí je v současné době prakticky u konce a letošní cibuli od našich pěstitelů si tak mohou zakoupit i tuzemští spotřebitelé. Úroda byla přitom dobrá a cibule je kvalitní, s vysokým obsahem silic. A to každý v praxi pozná poté, co začne takovou cibuli krájet.

Kde je nejlepší cena

To se ovšem nedá říci o každé cibuli zakoupené ve velkých maloobchodních sítích a dovezené ze zahraničí. Kdo má tedy tu možnost a chce preferovat potraviny tuzemského původu, měl by si cibuli nakoupit přímo od našich pěstitelů. Výhodou je v tomto případě mimo jiné i o něco nižší cena. Na farmě lze kilogram cibule koupit zhruba od patnácti korun, v maloobchodu se aktuálně pohybuje cena kilogramu cibule kolem dvaceti korun, v případě e-shopů a bedýnkového prodeje je to ještě více. Česká cibule má také mnohem lepší nutriční vlastnosti než „dovozová“.

Galerie: Česká cibule

Česká cibule má méně chemie

Vlastnosti a obsah pro člověka pozitivních i negativních látek se stejně jako u jakékoli rostlinné produkce mění také v případě cibule. Úlohu hraje několik faktorů. Stanoviště, na kterém se plodina pěstuje, jak intenzivně se hnojí, případně jaké ochranné prostředky proti škůdcům a v jakém množství se v průběhu sezóny na porosty cibule aplikují. V zemědělství v ČR se přitom používá, jak v poslední době několikrát na základě dat EU veřejně opakovaně zaznělo, zemědělské chemie až několikanásobně méně než v jiných zemích EU. A to přesto, že má právě Evropa velmi přísné limity na obsah pozůstatků potenciálně rizikových látek. 

Naši pěstitelé, a to nejen cibule, jsou ale reálně hluboko i pod limity EU, což by měl být pro spotřebitele jeden z důležitých důvodů k tomu, aby dávali přednost naší cibuli. V praxi tak úplně nezáleží na tom, zdali si budeme kupovat Všetatskou nebo Všestarskou cibuli, ale především českou cibuli. Zmiňovaný nákup přímo u pěstitele je také důležitou zárukou kvality. Vzhledem k tomu, že spotřebitel v takovém případě zná osobně prodávajícího, neměl by si prodávající dovolit prodej nekvalitního zboží, protože by tím riskoval ztrátu svého zákazníka.    

Pěstování cibule v Čechách

  • Pěstování cibule má v naší zemi letitou tradici, stejně jako vývoj specifických odrůd se specifickými vlastnostmi. 
  • Jednou z oblastí, kde je pěstování cibule u nás doloženo už od 16. století, je okolí Všetat a tamní odrůda Všetana vyšlechtěná v roce 1946 byla dlouho jednou z nejznámějších odrůd na našem trhu. 
  • V současné době je známá ale spíše cibule Všestarská, která je nositelem ochranného označení EU v kategorii Chráněné označení původu (CHOP), kterým EU uznává jedinečné vlastnosti tohoto produktu a i tradici pěstování od roku 1964. 
  • Jedinečnost Všestarské cibule mimo jiné spočívá ve vysokém obsahu železa nebo vitamínu B3 a naopak mimořádně nízkému, oproti normě EU více než třicetinásobně nižšímu, obsahu dusičnanů. 

Galerie: Druhy cibulí

Uskladněná cibule vydrží i rok

Kdo má přitom navíc možnost vlastního uskladnění, může si přímo od zemědělců koupit i větší množství cibule. Při správném skladování totiž vydrží prakticky až do příští sklizně a nevadí jí ani velmi nízké teploty. Platí přitom, že déle vydrží cibule pěstovaná ze semen a déle také vydrží nejčastěji kupovaná žlutá cibule, na rozdíl od cibule červené. 

Při nákupu od pěstitelů není třeba řešit posklizňové zpracování cibule, hlavně pak správnou dobu vysychání, neboť proschlá cibule je základní podmínkou pro dlouhodobé uskladnění. Za optimální teplotu skladování se považuje zhruba 1 °C, cibule ale snese krátkodobě i teploty pod bodem mrazu. Čelit riziku mrazu lze zakrytím nějakou hrubší textilií, důležitý je také přístup vzduchu a sušší prostředí. V domácnosti by se neměla cibule skladovat v ledničce, nebo dokonce mrazáku. Zmrazená cibule zesklovatí a je sice poživatelná, ale „není to ono“.

Žlutou, nebo červenou?

Rozdíl je i v použití dvou základních druhů cibulí. Žlutá obsahuje více silic, je štiplavější a je tak vhodnější k přípravě základů omáček nebo gulášů. Červená cibule je sladší, a proto se spíše používá ve studené kuchyni, hlavně do salátů. Červená cibule je také o něco dražší a více „chutná“ (už na polích) letos opětovně přemnoženým hrabošům. Ztráty pěstitelů jsou tak vyšší právě na polích s červenou cibulí, protože plodiny poškozené hraboši samozřejmě nelze prodávat v tržní síti.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).