Hlavní navigace

Je dobře, že se Češi v práci přezouvají do bačkor?

14. 8. 2012

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Papuče v kanceláři jsou české specifikum. I když v tom přeci jen nejsme docela sami. Přezouvání do bačkor k obleku není možná dvakrát estetické, jak je to ale ze zdravotního hlediska?

Server vkanceláři.cz, který se mimo jiné zabývá různými aspekty „kancelářského života“, provedl průzkum na téma přezouvání v práci. Podle jeho zjištění se v českých kancelářích přezouvá plná polovina lidí. Celkem překvapivým zjištěním také bylo, že pokud jde o přezouvání, příliš nezáleží na typu kanceláře ani na pracovní pozici.

Český (zlo)zvyk jménem přezůvky

Ačkoliv nejpočetnější skupinou „bačkůrkářů“ zůstávají běžní pracovníci, přezouvají se i někteří manažeři. Podobné to je s typem kanceláří. Nejvíce si obuv mění ti, kteří mají samostatnou místnost, ale i ti, kteří sídlí ve společné kanceláři, jež není oddělená. Důvod? Větší pohodlí a lepší hygiena. Protože mít celý den na nohou jedny boty není úplně ideální.

Ne každý si může luxus přezouvání dopřát. Existují povolání, kde jsou přezůvky typu pantoflí či jiné otevřené obuvi přísně zakázané. Pro příklad nemusíme chodit daleko, podívejte se třeba do nejbližší banky. Jinde sice nejsou tak přísná pravidla, ale na kolegu v pantoflích by tu koukali přeci jen podivně.

Není nic špatného na tom, aby si člověk udělal pohodlí i v kanceláři, pokud tedy zrovna nemá jednání s klienty. Naopak – nohy to ocení. Nemusí se ale nutně jednat o přezutí typu bačkory. Pohodlí a hygieně napomohou v podstatě jakékoli pohodlné boty z kvalitního, tedy prodyšného materiálu, nepodceňujte ani ponožky a punčochy. Ponožky z umělých vláken je lépe nahradit čistou bavlnou, ženám se doporučuje punčochy během dne převléknout.

„Naše chodidla mají největší počet potních žláz v těle. Každá ploska nohy umí vyprodukovat až půl litru potu denně. Tak si představte, co se asi stane, když je obujete do neprodyšných ponožek a bot z umělé kůže, která nedýchá a kde nemá vlhkost kam unikat. Díky bakteriím, které žijí na našem těle, se začne pot rozkládat, a to způsobuje ono páchnutí. Uzavřením nohou do bot si vlastně vyrábíme takovou malou továrnu na pach,“ vysvětlila kosmetička Alena Vrbátková v našem článku k tématu pocení nohou:

Čtěte dále: Páchnou vám nohy? Řešení existuje

Přezouvají se i jinde

Odborníci proto pro zdravé nohy doporučují nošení prodyšných bot (celokožených), jejich střídání (stejné boty dvakrát po sobě na nohy nepatří, přes noc nestihnou pořádně proschnout) a právě také přezouvání v práci (nemusíte mít bačkory, ale polobotky, lodičky či jiné elegantní boty).

A nakonec ani v tom přezouvání do přezůvek nejsme zcela sami a není cizinec jako cizinec. Přestože na některé zahraniční pracovníky mohou naše návyky působit směšně, najdou se národy, které se zouvají ještě častěji než Češi. Typickým příkladem je Japonsko. Tady mají speciální přezůvky i na záchod a přezouvají se jak při příchodu do divadla, tak do některých restaurací. Bez údivu nad českým (zlo)zvykem zůstanou také skandinávské národy a někteří Středoevropané. „Pracujete-li tak ve firmě se Slováky nebo Rakušany, je možné, že i oni budou nosit přezůvky,“ uvádí portál vkanceláři.cz.

Čtěte dále: Pocení je normální. Ale ne litr a půl za hodinu

Anketa

Přezouváte se v práci?

Použité zdroje: TZ vkanceláři.cz

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).