Hlavní navigace

Proti pocení se využívá botulotoxin. Jak to funguje?

26. 7. 2012

Sdílet

Nadměrné pocení je velmi rozšířeným problémem, který se dá řešit více prostředky.  Definitivním řešením je operační zákrok, který je poměrně náročný na celkovou rekonvalescenci. Druhou nejúčinnější variantou je použití botulotoxinu (BTX). Botulotoxin zastaví aktivaci potní žlázy Cílem tohoto způsobu ošetření je prostřednictvím BTX zablokovat aktivování potních žláz. Z mozku vychází impuls, který se dostává k potní žláze, ale neprojde přes překážku tvořenou BTX a potní žláza tedy nezareaguje…

Nadměrné pocení je velmi rozšířeným problémem, který se dá řešit více prostředky. 

Definitivním řešením je operační zákrok, který je poměrně náročný na celkovou rekonvalescenci. Druhou nejúčinnější variantou je použití botulotoxinu (BTX).

Botulotoxin zastaví aktivaci potní žlázy

Cílem tohoto způsobu ošetření je prostřednictvím BTX zablokovat aktivování potních žláz. Z mozku vychází impuls, který se dostává k potní žláze, ale neprojde přes překážku tvořenou BTX a potní žláza tedy nezareaguje uvolněním potu.

Postup aplikace nám popsala dermatoložka Edita Jatšová z Laserového centra Anděl (www.lcandel.cz). Zákrok je prováděn většinou bez jakéhokoli znecitlivění. „U citlivější pokožky je pochopitelně možné nanést hodinu před samotným ošetřením znecitlivující krém, po kterém ustoupí většina nepříjemných vjemů,“ říká dermatoložka. Poté lékař tou nejjemnější jehličkou vpichuje malé množství BTX přímo do pokožky. Celá procedura je velmi rychlá, netrvá většinou déle než deset minut. Následující dva dny je vhodné se vyhnout extrémně potivým vyvolávajícím faktorům, jako je sauna atd.

„Redukce pocení nastupuje pozvolna, plného účinku dosahuje cca po 2–3 týdnech a efekt přetrvává standardně 6–9 měsíců. Poté je možné aplikaci BTX opět kdykoli zopakovat,“ říká lékařka.

Nejčastěji ošetřovanými oblastmi jsou podpaží, dlaně, plosky nohou.

Bříška prstů reagují citlivě

Použití BTX však má i svá omezení. Ošetření není možné provést v těhotenství, během kojení a při některých neurologických onemocněních.

„Zákrok je velmi šetrný, provázený jen minimem komplikací. Nejčastějším problémem po aplikaci do oblasti dlaní bývá též částečné omezení silových schopností ve smyslu zmenšení síly stisku či omezení jemné motoriky, pokud byl zákrok proveden i bříška prstů,“ upozorňuje Edita Jatšová.

Často bývá diskutováno i následné zvýšené pocení v místech sousedících s oblastí, kde je zablokováno uvolňování potu použitím BTX. „Ve většině případů jde čistě o subjektivní pocit, kdy je spíše vnímáno normální neovlivněné pocení celé pokožky,“ říká lékařka.

Metoda BTX v léčbě nadměrného pocení je jednou z nejmodernějších a nejefektivnějších metod, její nevýhodou je ale vyšší cena.

Více o dalších metodách a také příčinách nadměrného pocení se dočtete v článku: Pocení je normální. Ale ne litr a půl za hodinu

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).