Hlavní navigace

Bezbolestně, šetrně, ambulantně – i tak se dají řešit problémy s prostatou

27. 8. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Postihuje 40 % mužů po padesátce a po sedmdesátce se týká téměř každého. Benigní onemocnění prostaty je jedním z nejčastějších nezhoubných bujení u mužů. Nemusí se vždy léčit chirurgickým zákrokem ani obávanou cévkou, ale naprosto bezbolestným ambulantním výkonem.

Neustálé „běhání“ na toaletu, noční vstávání, časté přerušování pracovní činnosti… Zbytnělá prostata dokáže mužům značně zkomplikovat život. Od minulého roku se i v České republice dá problém elegantně vyřešit. V Brně i Praze se využívá neinvazivní metoda Rezum. Zadarmo to není, ale benefitů má zákrok spoustu.

Co způsobují potíže s prostatou

Zvětšená prostata způsobuje především problémy s močením, nejčastěji v podobě nepříjemně častého močení. Proud moče je užší a přitom stále přetrvává pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře. Právě tohle jsou prvotní příznaky, které signalizují, že s tělem něco není v pořádku. 

„Více než polovina mužů problémy dlouho přehlíží. Nastalé problémy pak mohou opravdu hodně znepříjemnit život,“ říká Dalibor Pacík, emeritní přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice Brno. Podle něj mají muži především strach o kvalitu sexuálního života: „Na erekci prostatické změny naštěstí negativní vliv nemají. Problémy s močením ale mohou snižovat kvalitu sexuálního života, především ve smyslu ztráty zájmu o partnera. Zvětšování prostaty může mít ale vliv na zmenšení objemu ejakulátu,“ dodává Dalibor Pacík.

Benigní onemocnění prostaty o co jde

  • Prostata (předstojná žláza) je přídatná mužská pohlavní žláza, která dodává 15 až 30 procent objemu tekutiny ejakulátu zajišťujícího životaschopnost spermií. Obepíná počáteční část mužské močové trubice v místě, kde opouští močový měchýř. Prostata je sice nutná pro plodnost, dá se však bez ní žít. 
  • S postupujícím věkem se prostata začne zvětšovat a tlačit na močovou trubici. Výsledkem jsou potíže s močením – například bolesti, slabý či nestejnoměrný proud moči nebo časté nutkání na močení. 
  • Podle odhadu lékařů trápí prostatické potíže až 650 tisíc mužů jen v České republice. Celosvětově jsou to stamiliony mužů. 

Urologické vyšetření jako základ

Každý muž, který nějaké potíže má, by měl překonat stud a navštívit urologa, který provede vyšetření. Nejprve se vyloučí karcinom prostaty či jiné příčiny problémů a lékař také zjistí velikost prostaty. Průběh nemoci je pak možné zmírnit medikamenty. Ty ovšem mohou být spojeny s vedlejšími účinky. V pokročilých případech, kdy dochází k zadržování moči, se přistupuje k trvalému zavedení cévky do močové trubice a její výměně v pravidelných termínech. Další řešení při výrazném zhoršení kvality života představuje chirurgická operace. Její nevítanou pooperační komplikací ovšem bývají následné problémy s erekcí.   

Problém vyřeší horká pára

Nejmodernějším způsobem, který může potíže s prostatou vyléčit, je speciální technologie Rezum. Využívá k tomu sterilní teplou páru,  a co je pro muže asi nejdůležitější, jsou tři věci: toto řešení je bezbolestné, šetrné a bez rizika ztráty erekce. Nabízí pacientům možnost podstoupit zákrok rychle, ambulantně a pouze v lokální anestezii. Technologie je vhodná pro muže nad padesát let s nezhoubným zbytněním prostaty o velikosti 30 až 80 ml.  

Galerie: Nová technologie pro léčbu prostaty

„Sterilní pára z 0,5 ml vody se aplikuje v přibližně devíti sekundových intervalech do takzvané přechodové zóny prostaty. Cílená dávka zasahuje přímo v obstruktivní prostatické tkáni a účinně tak redukuje podstatu benigní hyperplazie prostaty,“ vysvětluje princip technologie Josef Stolz, primář pražské urologické kliniky UroKlinikum Praha. Ta jako druhá v České republice disponuje tímto unikátním přístrojem, jako první ho začali využívat v brněnské fakultní nemocnici. Odumřelé buňky tělo časem odstraní zcela přirozenou cestou hojením. Prostata se tak zmenší a dojde k uvolnění tlaku na močovou trubici a tím i k ústupu potíží.

 Nová technologie k řešení nezhoubného zbytnění prostaty

  • Technologie Rezum je nejnovější nejméně invazivní metodou léčby nezhoubného zbytnění prostaty spočívající v aplikaci sterilní vodní páry do prostatické žlázy. 
  • Výkon vede ke zmenšení přechodové zóny prostaty, zmírnění nežádoucích příznaků spojených s močením a zlepšení průtoku moči. Lze jej provádět ambulantně.
  • Na vývoji technologie se podílela tři světová centra (USA – Minneapolis, Švédsko – Stockholm a ČR – Brno). 
  • Od roku 2015 se metoda používá v USA a bylo zde léčeno již více než 40 000 pacientů. V Evropě se postupně začíná od roku 2018, v ČR od roku 2019.
  • Standardní a ideální indikací této metody je muž s obtížemi s močením, zbytnělou prostatou velikosti 30–80 ml, který nemá močovou infekci a nemá rakovinu prostaty nebo podezření na ni.
  • Výkon není hrazen ZP, pacient zaplatí cca 60 000 Kč.

Bez rizika ztráty erekce

Zákrok trvá přibližně čtvrt hodiny a lze jej podstoupit ambulantně. 

„Protože teplota páry nepřekročí 103 °C, nepoškodí okolní tkáně a nedochází tak k vážným vedlejším účinkům, jako je poškození sexuální funkce,“ uvádí Josef Stolz. 

Z pohledu pacienta je to záležitost trvající asi deset minut, naprosto bezbolestná,“ popisuje své zkušenosti pacient Luděk Ekrt, který zákrok podstoupil. „Dva týdny po tomto zákroku jsem zjistil, že se v noci nebudím, při močení nemám žádné nepříjemné pocity. Během následujících dvou měsíců jsem se vrátil o deset roků života zpět, nyní žádné problémy nemám. Mohu říci, že jsem po této stránce naprosto v pořádku a neskutečně se mi zlepšila kvalita života po všech stránkách.“

Rekonvalescence v řádu dní

Také rekonvalescence probíhá mnohem rychleji než u standardních metod. Rehabilitace v klidovém režimu trvá tři až pět dní, v průměru již za dva týdny od aplikace dochází k výraznému zlepšení příznaků, a tím pádem i kvality života. Výhodou je rovněž nízké procento případů k reoperaci. Jak ukázala čtyřletá odborná studie, úspěšnost zákroku je až 96 %. Prozatím však výkon bohužel není hrazen zdravotní pojišťovnou, takže své ALE má. Pacienti za něj doplácí bezmála šedesát tisíc korun.

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).