Hlavní navigace

Prostatě svědčí jemná přírodní péče

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Problémy s předstojnou žlázou patří mezi časté mužské obtíže. Přírodní medicína i v těchto případech nabízí šetrnou léčbu bylinami a výživou, která minimalizuje potíže a je i účinnou prevencí.

Předstojná žláza – prostata je u mužů umístěna těsně pod močovým měchýřem a v normálním stavu je velká jako kaštan. Vylučuje tekutinu, která podle obecného mínění pomáhá při ejakulaci spermatu proniknout až k děložnímu hrdlu. Potíže nastanou, jakmile se prostata zvětší či zanítí.

Prostatické obtíže

Zbytnění prostaty vyvolává typické obtíže s močením, jelikož tato žláza nasedá přímo na močovou trubici odvádějící moč z močového měchýře. Typickými příznaky zvětšené prostaty jsou časté urgentní nucení na moč, především v noci, nesnadné přerušované močení, neschopnost vyprázdnit celý měchýř, slabý proud moči či jen odkapávání, pálení během močení, bolest za šourkem či bolestivá ejakulace.

Alternativní medicína zdůrazňuje vliv psychiky na onemocnění pánve u mužů. Muž, který trpí depresemi, úzkostmi, strachy, vztekem a je celkově nevrlý, má bez ohledu na věk jednoznačnou dysfunkci prostaty. Věkem se tyto potíže jen zhoršují.

Léčbu je dobré začít řádnou očistou

Tuto rychlou detoxikaci doporučuji provádět 2× za měsíc.

Očista organismu

Potřebujeme: 1 láhev Zaječí kyselky hořké (Zaječice, dá se koupit v lékárně – pokud ji neseženeme, můžeme použít i Šaratici)
Postup: Ráno nalačno během 2 hodin vypijeme celou láhev kyselky a 0,5 litru vlažné vody a následně navštěvujeme toaletu, dokud se střeva úplně nevyčistí. Tato rychlá detoxikace netrvá déle než 2,5 hodiny. Odpoledne již můžeme konzumovat rýži, dušenou zeleninu či lehkou polévku a nesmíme zapomenout vypít 1,5–2 litry čisté neperlivé vody.

Bylinky na potíže s prostatou

Po detoxikaci pokračujeme čajovými kúrami.

Čaj při potížích s prostatou

Potřebujeme: 1 lžičku vrbovky, 1 lžíci celíku zlatobýlu, 1 lžičku květu vřesu, 3 dl vroucí vody
Postup: Bylinky smícháme a přelijeme je vroucí vodou. Vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme po douškách. Čaj si připravujeme 3× denně po dobu 6 týdnů.

Po absolvování této čajové kúry doporučuji pokračovat s popíjením čaje pro muže.

Čaj pro muže

Potřebujeme: 1 lžíci pýru, 1 lžíci truskavce, 1 lžíci kopřivy, 3 dl vroucí vody
Postup: Bylinky smícháme a přelijeme je 3 dl vroucí vody. Vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme po douškách. Čaj si připravujeme 3× denně po dobu 6 týdnů.

Po absolvování této čajové kúry doporučuji pokračovat s popíjením elixíru pro muže.

Elixír pro muže

Potřebujeme: 1 lžíci kotvičníku, 1 lžíci gotu koly, 1 lžičky maralího kořene, půl lžičky kořene hořce žlutého, 3 dl vroucí vody
Postup: Bylinky smícháme a přelijeme je vroucí vodou. Vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme po douškách. Čaj si připravujeme 3× denně po dobu 6 týdnů.

Léčba výživou

Mužským orgánům svědčí zinek, vitamin C, A, E a nenasycené mastné kyseliny. Největší přírodní zdroje zinku a nenasycených mastných kyselin omega 3 a omega 9 jsou dýňová a lněná semena. Lisují se z nich vysoce kvalitní oleje, které by v našem jídelníčku rozhodně neměly chybět. Doporučené dávkování je 1× denně 1 lžičku od každého.

Vitaminy C, A, E a řadu dalších cenných látek obsahuje rakytník řešetlákový. Můžeme ho užívat ve formě šťávy, sirupu či čaje (dají se koupit v bylinkářství či prodejnách se zdravou výživou, doporučuji kupovat čisté, bez přidaných konzervantů). Doporučené dávkování je 1× denně 1 lžíci šťávy či sirupu, nebo 3× denně šálek rakytníkového čaje.

Hydroterapie – balzám na prostatu

Každý den si provedeme horkou a studenou sedací koupel, abychom podpořili krevní oběh a zásobování prostaty krví.

Střídavá sedací koupel

Potřebujeme: 1 sedací nádobu s horkou vodou (37–40 stupňů Celsia), 1 sedací nádobu se studenou vodou, ručník
Postup: Prvních 10 minut sedíme v horké vodě a následujících 10 minut sedíme ve vodě studené. Tento postup opakujeme 3× po sobě.

Sedací koupel z přesličky rolní

Přeslička rolní je opravdovou zásobárnou stopových prvků. Kromě zinku obsahuje i další vzácné kovy života, například nikl či hliník. Jejich vzájemný poměr je naprosto dokonalý!
Potřebujeme: 2 hrsti přesličky, 2 litry vroucí vody
Postup: Léčivku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 45 minut louhovat. Poté přecedíme a vzniklý čaj nalijeme do větší nádoby a dopustíme horkou vodou. Sedací koupel by měla trvat 10 minut. Provádíme ji denně po dobu 3 týdnů.

Kořeněná sedací koupel

Potřebujeme: 1 lžíci šalvěje, 1 lžíci rozmarýnu, 1 lžíci levandule, 2 litry vroucí vody
Postup: Léčivky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 45 minut louhovat. Poté přecedíme a vzniklý čaj nalijeme do větší nádoby a dopustíme horkou vodou. Sedací koupel by měla trvat 10 minut. Provádíme ji denně po dobu 3 týdnů.

Sedací koupel ze smrkových výhonků

Potřebujeme: 2 hrsti smrkových výhonků, 2 litry vroucí vody
Postup: Výhonky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 45 minut louhovat. Poté přecedíme a vzniklý čaj nalijeme do větší nádoby a dopustíme horkou vodou. Sedací koupel by měla trvat 10 minut. Provádíme ji denně po dobu 3 týdnů.

Slaná sedací koupel

Potřebujeme: 3 hrsti mořské soli
Postup: Sůl nasypeme do vaničky, vše doplníme teplou vodou a do vzniklé lázně na 10 minut sedneme. Tento postup opakujeme 1× denně po dobu 5 dní.

Léčivé obklady harmonizují mužské orgány

Připravte si přírodní léčivý obklad a spojte jeho aplikaci s příjemnou relaxací.

Obklad z ricinového oleje

Potřebujeme: 2 lžíce teplého ricinového oleje (dá se koupit v lékárně), utěrku
Postup: Teplým ricinovým olejem si natřeme podbřišek. Pak si na něj přiložíme utěrku a vše necháme 30 minut působit. V této době si můžeme dopřát relaxaci. Obklad provádíme 3× týdně.

Cibulový obklad

Potřebujeme: 3 velké nasekané cibule, utěrku
Postup: Cibuli přiložíme na oblast podbřišku, poté ji zakryjeme utěrkou a vše necháme 30 minut působit. V této době si můžeme dopřát relaxaci. Obklad provádíme 3× týdně.

Tvarohový obklad

Potřebujeme: 1 vaničku tučného tvarohu, potravinářskou fólii
Postup: Tvaroh natřeme na oblast podbřišku, poté ji zakryjeme utěrkou a vše necháme 30 minut působit. V této době si můžeme dopřát relaxaci. Obklad provádíme 3× týdně.

Relaxace – balzám pro muže

Relaxace je výtečnou terapií pro muže s prostatickými potížemi, protože vyvolává uvolnění, uklidňuje a tiší mysl. Relaxace vytváří stav mysli, který je léčivý a který zmírňuje nervozitu, podrážděnost, úzkosti. Možná i zjistíte, že pravidelná relaxace nejenom že pomáhá přemoci vaše zdravotní potíže, ale že také mění váš postoj k životu…

Ke zklidnění a celkové harmonizaci organismu můžeme používat zvukovou relaxaci. Vhodné jsou zvuky moře, zpěvy delfínů či velryb i další zvuky přírody – zurčení potůčku, praskání ohně, šumění listů na stromech, cvrlikání ptáků, bzučení hmyzu, případně hru na hudební nástroje – tibetskou místu, bubínky a podobně. K těmto účelům nám mohou pomoci nejrůznější relaxační CD.

Jak na to? Zapálíme si aromalampu například s vůní levandule, santalu či jalovce, pustíme si relaxační hudbu, lehneme si na záda, přikryjeme a zaposloucháme se do tónů. Relaxujeme 30 minut. Zvukovou relaxaci se doporučuje provádět 3× týdně.

Tip: Všechny tyto přípravky a léčebné postupy můžeme kombinovat.

Autor článku

Přírodní terapeutka, zabývá se fytoterapií, aromaterapií, celkově zdravým životním stylem. Autorka několika knih…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).