Hlavní navigace

Barevné bulky na hamburgery jsou ve světě hitem

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
V zahraničí frčí vesmírné barvy bulek na hamburgery, když budete hodně chtít, koupíte i červené, žluté, černé a modré. Jak a čím se dá pečivo obarvit? Radili jsme se s mistrem pekařem a cukrářem.

Známe je v barvě pískově žluté. Obvykle jsou sypané sezamem, mákem nebo lněným semínkem. Už pár let jsou ale v zahraničí oblíbené hamburgerové bulky v barvě červené, zelené, černé a v Austrálii mají dokonce i modro-bílo-fialové. To v Česku se po barevném pečivu nejspíš budete ptát marně. Takže pokud chcete na sklonku léta oslnit strávníky na své gril party barevnou žemlí, bagetou nebo bulkou, nezbude vám než vykasat rukáv a opřít se do válu. Nahlédneme do zahraničí a poskytneme vám rady, jak tam barví pečivo. A přidáme i tipy od cukrářského mistra, který sedm let pekl pro britskou královnu, Josefa Maršálka.

Je libo hamburger s galaktickou bulkou ve stylu Star Wars?

S klasickými potravinářskými barvivy se dají vytvořit kreativní kousky pečiva. Změť potravinářských barev před dvěma lety využili v australském Bar Luca Sydney, aby ji jen tak volně zamíchali do těsta na bulky v rámci Wonka Weeku (pozn.: týden na počest herce Gena Wildera – hlavního představitele ve filmu Pan Wonka a továrna na čokoládu). Stal se naprostým hitem, a tak loni na jaře připravili limitovanou edici hvězdných galaktických burgerů „Return of the Chedi“ u příležitosti dne Star Wars. Modro-bílo-fialová kombinace návštěvníky doslova nadchla a i za sedmnáct australských dolarů šly burgery na dračku.

Černá frčí

Spousta „nápadů“ s barvami zejména přírodního charakteru pak přišla z Asie. Na obarvení do černa se tam používá sépiový inkoust, protože má ale lehce rybí chuť, která může být v pečivu na obtíž, sází na uhlí. „V Japonsku se poprvé objevily černé sezamové bulky v McDonaldovi barvené rostlinným uhlím z kokosových slupek. Korespondovalo to se stylem gothic,“ říká Josef Maršálek. A hamburgery v nich servíroval i fastfoodový řetězec Burger King. Aktivní uhlí vyrobené ze skořápek kokosových ořechů je opravdu velký hit – a to celosvětově. Na kozí farmě ve Vizovicích ho už pár let přimíchávají do vlastní černé zmrzliny a v Londýně zas do veganských croissantů. Jejich výrobce je propaguje sloganem „Chutná líp, než vypadá“, což však kupující na sociálních sítích zrovna nepotvrzují.

Jak to je ve skutečnosti, to můžete ochutnat sami, buď v Coco di mama, nebo si croissanty upečte, osvědčený recept na croissanty najdete třeba u foodblogerky Kitchenette a uhlí seženete za bratru sto dvacet korun na internetu.

TIP: Podrobně o aktivním uhlí nám nedávno vyprávěl Jakub Přibyl, konzultant pro personalizovanou výživu.

I zelenina a koření předají barvu

„Ve Španělsku a Itálii již léta dělají focacciu ze špenátu či sušených rajčat, v barvě trávové zelené či cihlově červené, ve Francii zase chléb s kurkumou a mrkví,“ popisuje experimenty s barvou Josef Maršálek. Pečivo se též barví měsíčkem lékařským nebo šafránem, získá po něm jemnou žlutou barvu, v řemeslné pekárně pak můžete narazit na červené pečivo s rozmixovanou červenou řepou. „Angličané pak experimentují se sendvičovými chleby, například se šťávou z červené řepy či hnědé karamelizované cibule a balsamikového octa. Od toho všeho už je jen malý krůček k bulkám,“ láká k vyzkoušení Josef Maršálek.

TIP: Jak si přírodně obarvit potraviny? Stačí pár květů

K obarvení pečiva se dá využít prakticky cokoliv, co má chuť, barvu a je termostabilní. Karamelový, kokosový či datlový sirup, ale i mrazem sušené prášky z ovoce a zeleniny. Krásnou zelenou vykouzlí spirulina i mladý ječmen v prášku. Jestli vám jde jen o jemnou intenzitu barev, nestojíte o křiklouny, báječnou karamelovou barvu a jemnou vůni dodají sladové extrakty či melasa. Vůni dodají sušené či čerstvé bylinky; třeba bazalka nebo levandule. Z koření můžete zkusit sladkou papriku.

Galerie: Dnes v Burger Kingu servírujeme černočerný hamburger

Jak barvit těsto

Budete-li využívat sypké barvivo; ať už potravinářské barvy, aktivní uhlí, nebo koření, stačí ho rozmíchat v trošce vody a přidat k surovinám z oblíbeného receptu. S tekutinou se na těsto napojí lépe než v sypké podobě. Budete-li chtít bulky obarvit zeleninou, můžete se inspirovat například receptem na bulky z červené řepy.

Josef Maršálek

Vyučen pekařem i cukrářem, sedm let strávil ve vedoucí funkci v nejluxusnějším obchodním domě na světě, v londýnském Harrods. Pekl sladkosti pro královnu a během volna cestoval a sbíral inspiraci po světě. Vylepšoval světové trendy a šil je na míru Londýnu. Se svým týmem Evropě na základě amerických trendů přivezl koblihy, do Anglie zase éclair z odpalovaného těsta a whoopie pie a cake pops.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).