Hlavní navigace

10 mýtů o tloustnutí: Sladidla jsou škodlivá a podporují chuť k jídlu

13. 5. 2014

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Sladidla v běžném jídelníčku nám neublíží, ani se kvůli nim nebudeme cpát jak šílení. Problém s náhradními sladidly při hubnutí je spíš někde jinde.

Může se stát, že ve snaze o „zdravou“ výživu a hubnutí tloustneme a ani naše zdraví se nelepší. Proč tomu tak je a jaké chyby děláme? Po čem vlastně přibíráme na váze? Jaké mýty o jídle nejčastěji kolují? V seriálu 10 největších mýtů o tloustnutí se postupně zaměříme na nejčastěji tradované omyly.

Náhradní sladidla lidé vyhledávají z různých důvodů, nejčastěji asi kvůli zdravotní či redukční dietě. Jsou sladidla skutečně vhodná pro hubnutí a jsou vůbec zdravá?

Mýtus desátý:

SLADIDLA JSOU ŠKODLIVÁ A PODPORUJÍ CHUŤ K JÍDLU

„Žádný výzkum nepotvrdil, že umělá sladidla podporují chuť k jídlu, hlavně na sladké. Stejně tak žádný výzkum neprokázal, že by škodila zdraví,“ tvrdí Pavel SuchánekInstitutu dietologie a výživy v Praze. Vyvrací tak nejčastější výhrady vůči látkám se sladivým efektem.

Zdravotní nezávadnost sladidel schvaluje nezávislý orgán

O zdravotních rizicích náhradních sladidel se roky vedou spory. Do potravin je nicméně povoleno používat pouze ty preparáty, které prošly schvalovacím řízením Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) na základě dostupných vědeckých studií. Navíc výrobky obsahují sladidla v mnohem menším množství, než kolik představují testované bezpečné dávky. Na to se ovšem objevují výhrady, že neznáme účinky vzájemné kombinace různých přídatných látek.

K tématu: Éčka v potravinách: kombinace nejsou testovány

Špatnou pověst mezi používanými sladidly má zejména aspartam. „Například právě u něj je ale prokázáno, že ještě desetinásobek dávky, kterou vůbec můžete za den zkonzumovat při běžně složeném jídelníčku, nevede k žádným zdravotním komplikacím,“ říká Pavel Suchánek. Právě skladba jídelníčku a míra konzumace potravin ochucených náhradními sladidly je důležitá. Jen blázen si může myslet, že se lze dlouhodobě nalévat celý den od rána do noci slazenými limonádami, prokládat to sladkostmi a být přitom fit a svěží.

Populární je poměrně nové sladidlo ze stévie, schválené EFSA v roce 2011, které chválí i ti, kdo jinak náhradním sladidlům nefandí.

Více Aspartam ve žvýkačkách vás položí. Když jich bude 415 naráz

Není v tom cukr, dám si dvakrát

Sladidlům se vyčítá, že podporují chuť k jídlu. Tato domněnka nebyla potvrzena a je zřejmě mylná, ale prakticky stejný dopad má matoucí dojem, který sladidla mohou ve svých konzumentech vyvolávat. „Není v tom cukr, dám si dvakrát,“ řekne si třeba takový adept hubnutí. Pavel Suchánek to potvrzuje: „Studie ukázala, že lidé, kteří pijí hodně nápojů s náhradními sladidly, snědí víc. Původně se to vysvětlovalo tím, že sladidla podporují chuť k jídlu, ale ukázalo se, že ti lidé mají subjektivní pocit, že mohou sníst víc.“ Myslí si totiž, že ušetřili cukr v nápojích. Ale ukázalo se, že množství energie ušetřené za cukr v nápojích bylo relativně malé oproti tomu, jaké množství jídla pak tito lidé zkonzumovali.

„Myslím si, že je rozumnější konzumovat cukrem slazené nápoje, protože vím, že si dávám něco, čeho nemůžu vypít čtyři litry. Nebo pak musím být celý den na kole,“ říká dietolog. Podle něj se ostatně nic nestane, když během dne třeba právě na cyklovýletě člověk vypije například dva litry sladké limonády. „Nevadí to, protože se celý den hýbe. Osobně nejsem velký příznivce nízkoenergetických sladidel, právě proto, že se u nich ztrácí to vědomí – nemůžu toho vypít dva litry, když sedím jenom u počítače.“

Jak hubnout

Náhradní sladidla tedy nejsou v rozumné míře zdraví škodlivá, alespoň podle dosavadních vědeckých poznatků. Jsou vhodná při kontrole příjmu a výdeje energie, a protože navíc obsahují minimum kalorií, lidé je rádi konzumují při držení diet. Jenže zapomínají, že výměna cukru za umělá sladidla je sama o sobě nespasí.

„Důležité je snažit se jíst pravidelně a dopřávat si pestrou vyváženou stravu, ve které budou zastoupeny všechny důležité živiny. Nezapomínat na pitný režim. Vyplatí se sportovat, protože se budeme cítit lépe. Rozhodně mnohem líp, než kdybychom se trýznili hlady a drželi diety,“ uzavírá Pavel Suchánek.

Všechny díly seriálu: 10 největších mýtů o tloustnutí

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).