Hlavní navigace

žloutenky

Přenos žloutenky C: Jehly, sex a tetování

Hepatitida neboli lidově žloutenka je onemocnění virové. Typ C se přenáší krví, ale uživatelé drog nejsou zdaleka jediní, koho se nemoc může týkat. Do rizikové skupiny spadají také lidé často střídající sexuální partnery, zdravotnický personál nebo osoby s tetováním či piercingem.

3. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Nenápadné příznaky žloutenky C: tmavá moč a napětí pod žebry

Virus hepatitidy typu C v těle o sobě nedá vědět i několik let. Krví se dostává do jater, kde se množí. Zatímco nemocný ještě nepociťuje žádné potíže, choroba mu již poškozuje játra.

19. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Žloutenka každoročně zabije více lidí než HIV

Světový den boje proti infekčním žloutenkám se každoročně koná právě v ten dnešní den. Jeho účelem je zvýšit obecné povědomí o žloutence a o možnostech předcházení infekci, protože počet nakažených rapidně stoupá.

28. 7. 2016 10:46
Doba čtení: 3 minuty

Jaterní dietou nehubnete. Jde o odpočinek pro játra

Jaterní dieta se drží na lékařské doporučení, zpravidla po prodělání nemoci zatěžující játra. Znamená to mimo jiné jíst pouze okoralé kousky pečiva a absolutní zákaz alkoholu.

Doba čtení: 2 minuty

Připomeňte si, jak se bránit proti žloutence

Zítra si připomeneme Světový den boje proti žloutence. Infekčnímu onemocnění, které se může tiše připlížit a odejít, ale také zvládne otočit život vzhůru nohama. Jak se bránit?

27. 7. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Dovolená za dveřmi, snad mám všechno… I očkování?

Plánujete dovolenou v dalekých exotických končinách, nebo vyrážíte jen na chorvatské pláže? Ať tak či onak, budou se vám hodit rady doktorky Daniely Fránové ze Zdravotního ústavu.

26. 7. 2012 10:00
Doba čtení: 5 minut

Co se děje s darovanou krví

Už jste někdy darovali krev? Nebo snad chodíte pravidelně? Pak by vás mohlo zajímat, jakým způsobem bude využita. Dělí se na několik přípravků, které pacienti dostávají samostatně.

15. 3. 2012 0:00
Doba čtení: 6 minut

Moč k lékaři nenoste v zavařovačce!

Pro správný efekt vyšetření moči je důležité dodržet určitá pravidla. Jak zabránit zkreslení výsledku a co všechno lékař z vaší moči pozná?

7. 12. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Nevěřte mýtům! Ohmatané madlo v tramvaji vás chorobou nenakazí

Znám pár lidí, kteří se bojí dotknout madla v tramvaji, protože mají panickou hrůzu z přenosu infekcí. Mají pravdu? Nebo je to jen neopodstatněný strach? Hygienici znají odpověď.

Doba čtení: 4 minuty

Potkan skáče až dva metry vysoko. A vyleze i do 4. patra

Jsou to tak inteligentní zvířata, že i ti, kdo je hubí, o nich mluví s jistým respektem. Jenže roznášejí vážné nemoci a je proto povinností vlastníků domů dělat pravidelné deratizace.

Doba čtení: 3 minuty

Nový strašák. Žloutenka typu E se nebývale šíří

Příznaky má jako obyčejná chřipka, skončit ale může smrtí. Prozatím proti ní neexistuje očkování. Řeč je o žloutence typu E. Zatímco dřív se tady téměř nevyskytovala, v posledních letech lékaři registrují desítky případů. Informuje o tom serve Aktuálně.cz Od roku 2000 stoupl počet nemocných dokonce třináctkrát. „Důvody to má pravděpodobně dva,“ vysvětluje hlavní hygienik Michael Vít.

10. 7. 2009 14:09
Doba čtení: 1 minuta

Žloutenka bez příznaků: Nemáte ji také?

Říká se jí nemoc špinavých rukou nebo také nemoc narkomanů. Asi máte pocit, že když se staráte o hygienu, tak se vás týkat nemůže. Omyl. Žloutenkou se můžete nakazit i vy nebo vaše dítě. A dokonce nemusíte mít ani žádné příznaky.

Doba čtení: 6 minut

Jak se bránit proti epidemii žloutenky typu A?

Hepatitidou typu A loni v Česku onemocnělo přes tisíc lidí, což je téměř šestkrát více než za celý loňský rok. Epidemie žloutenky vypukla zhruba na počátku letních prázdnin, původně v komunitě injekčních uživatelů drog a bezdomovců v Praze. Velmi rychle se rozšířila do okolí Prahy.

9. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty