Hlavní navigace

Nový strašák. Žloutenka typu E se nebývale šíří

10. 7. 2009

Sdílet

Příznaky má jako obyčejná chřipka, skončit ale může smrtí. Prozatím proti ní neexistuje očkování. Řeč je o žloutence typu E. Zatímco dřív se tady téměř nevyskytovala, v posledních letech lékaři registrují desítky případů. Informuje o tom serve Aktuálně.cz Od roku 2000 stoupl počet nemocných dokonce třináctkrát. „Důvody to má pravděpodobně dva,“ vysvětluje hlavní hygienik Michael Vít.

Příznaky má jako obyčejná chřipka, skončit ale může smrtí. Prozatím proti ní neexistuje očkování.

Řeč je o žloutence typu E. Zatímco dřív se tady téměř nevyskytovala, v posledních letech lékaři registrují desítky případů. Informuje o tom serve Aktuálně.cz Od roku 2000 stoupl počet nemocných dokonce třináctkrát. „Důvody to má pravděpodobně dva,“ vysvětluje hlavní hygienik Michael Vít.

Prvním bude podle něj to, že Čechy stále častěji láká cestovat do zemí, kde se žloutenka typu E vyskytuje. „To znamená do Iráku, Pákistánu, Indie, bývalých zemí Ruska, Mexika, Peru, Indonésie, Libye a Číny,“ říká.

Dalším jsou občasné lokální epidemie. „Při poslední, která byla v severočeském kraji, jsme jako jediné pojítko mezi všemi zachycenými případy zjistili účast na domácí zabijačce,“ řekl.  Lidé se pravděpodobně nakazili neuvařeným masem z jitrnic a prejtů.

Autor článku

Autorka je už od dětství velmi zvědavá a neustále se ptá, proč něco tak je nebo není. Miluje vaření a výpravy za chutěmi a vůněmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).