Hlavní navigace

smrt

Ticho v kolébce

I když je porodnictví u nás bezesporu na vysoké úrovni, přesto se některým ženám narodí mrtvé dítě nebo nechtěně potratí. Obecně platné standardy, jak by se v takovou chvíli zdravotnický personál měl chovat k ženě, neexistují.

Doba čtení: 7 minut

Nemocným nepomohou věty typu: Na to nemysli, budeš zase zdráv

„Lékař by měl vědět, že pacienta v posledních fázích žití většinou zajímá duchovno více než medicínské informace. Má potřebu se pídit po smyslu života, zabývá se spirituálními otázkami. Je důležité, aby lékař takovému pacientu naslouchal, neshazoval jeho otázky ze stolu, neutíkal od nich a nezlehčoval je,“ říká teolog Aleš Opatrný.

9. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Měsíce podle úmrtí. Ty nejhorší budeme mít brzy za sebou

Počty těch, kteří nás opustí navždy, v jednotlivých měsících kolísají. Nejvíce lidí umírá v únoru, následuje leden.

25. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Kdy umřeme? Téměř všichni se dožijí devadesátky

Hranice průměrného dožití pozvolna stoupá a současně přibývá počet lidí starších devadesáti let. Kde se tento trend zastaví? Jakou naději dožít se vyššího věku mají silné poválečné ročníky, jejich děti a vnoučata?

Doba čtení: 4 minuty

Tyhle fráze nikdy pozůstalým neříkejte. Nepomáhají

Vyrovnávání se se ztrátou blízkého člověka může trvat půl roku i déle. Je důležité chytnout truchlícího třeba za ruku, podpořit ho, aby věděl, že ho vnímáte, že si uvědomujete, že je to pro něj těžké. Ale vyhněte se známým frázím.

6. 11. 2017 12:30
Doba čtení: 8 minut

Strach ze smrti: Nedělejte si starosti…

…až přijde čas, příroda vás to, co bude třeba, naučí sama. Titulek je jedním z lehce cynických komentářů ke společensky tabuizovanému tématu smrti a umírání.

14. 4. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Mobilní hospic umožní dožít doma

Až 80 % lidí by raději skonalo doma než v nemocnici, ale jen 20 % se toto přání skutečně vyplní. Mobilní hospic může leccos změnit.

31. 3. 2015 14:30
Doba čtení: 2 minuty

Žijeme déle. Ale za jakou cenu?

Naše zdraví ze sedmdesáti procent ovlivňuje životní styl. A my hodně solíme, málo sportujeme, pálíme jednu od druhé a trpíme obezitou. Sami si zkracujeme roky, které prožijeme v dobré formě.

9. 5. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak a kdo má říci: Umíráš

Každý jsme jiný. Špatná zpráva o zdravotním stavu však zasáhne opravdu všechny. O blížící se smrti by měl s nemocným hovořit jen ten, kdo to dokáže. Jinak lékař, jinak jeho blízcí.

Doba čtení: 7 minut