Hlavní navigace

Berete na festival děti? Dejte jim na uši chrániče

10. 7. 2015

Sdílet

 Autor: Ilustrační foto Shutterstock.com
Hlasitost startujícího tryskového letadla je jen o 15 dB větší než hladina hluku na hudebním festivalu.

Odborníci uvádějí, že bezpečná hranice hlasitosti je 85 dB. Na koncertech a letních hudebních festivalech kolísá hladina hlasitosti od 90 do 125 dB. Vystavovat uši této úrovni dlouhodobě znamená říkat si o zdravotní problém. „Dlouhodobé vystavování nadměrnému hluku může způsobit poškození sluchového aparátu, hypertenzi, má negativní vliv na kardiovaskulární systém včetně zvýšení rizika infarktu a v noční době vede také k rušení spánku a nutnosti užívání léků na spaní,“ vypočítává Zdeňka Vandasová ze Státního zdravotního ústavu.

Chraňte si sluch

K dlouhodobým vlivům typu doprava či nevhodné pracovní prostředí sami ještě dodáváme další „porce rámusu“ – a vystavujeme jim zbytečně i naše děti. Ty jsou spolu se svými rodiči častými návštěvníky oblíbených letních festivalů a koncertů, nadměrný hluk na jejich uši útočí se stejnou intenzitou a důsledky jsou ještě horší. Vyšší hladina krevního tlaku a stresových hormonů, rychlejší tep, následně únava, nesoustředěnost, horší výsledky ve škole. Plus velké nebezpečí nevratného poškození sluchu v tom nejranějším věku.

Možné řešení nabízejí chrániče sluchu, na trhu jsou různé typy, a to včetně druhů speciálně určených dětem. Důležitá je samozřejmě funkčnost, chrániče by také měly být pohodlné, lehké, dobře se nosit a nepřekážet.

„Výběr prostředků, které chrání sluch od nadměrného hluku, je zpravidla odvislý od úrovně decibelů, jimž je lidské ucho vystaveno. Naše ochranné prostředky dělíme mezi průmyslové, volnočasové, dětské, jedno, či vícerázové,“ říká Jiří Kolařík z divize ochranných pracovních prostředků technologické společnosti 3M Česko. Nejvíce používané jsou podle něj mušlové chrániče, tedy takové, které vypadají jako sluchátka. Používají se zejména v průmyslové výrobě, ale také právě při volnočasových aktivitách. Vhodné jsou všude, kde hrozí krátkodobé i dlouhodobé vystavení hluku. Lze využít i tzv. zátkové chrániče, lidově „špunty do uší“.

Pořadatelé jednoho z největších festivalů u nás Colours of Ostrava (proběhne ve dnech 16. až 19. července) dokonce letos přicházejí s novinkou a nabízejí možnost zapůjčení či zakoupení kvalitních chráničů sluchu nejen pro malé festivalové návštěvníky přímo v areálu festivalu. Zaměřují se primárně na děti, ale v případě zájmu se dostane i na dospělé návštěvníky.

Postávali byste u tryskáče?

Podle zahraničních lékařů se nedoslýchavost a nitroušní šelest objevují již u třicátníků a mnozí z nich mají sluch jako osmdesátiletí. Na vině je mimo jiné příliš hlasitý poslech přehrávačů a vysoké decibely na hudebních festivalech a parties. Podobný vývoj zaznamenávají specialisté i u nás. Není divu. Zatímco by si každý, kdo by se ocitl blízko startujícího tryskáče, alespoň přikryl uši rukama, postávat poblíž výkonných reproduktorů vydrží mladí lidé i dlouhé hodiny. Přitom hlasitost startujícího tryskového letadla je jen o 15 dB větší.

„Škodlivost nadměrného hluku se projevuje fatálním poškozením sluchu, přidat se mohou také další zdravotní potíže, vyšším tlakem počínaje, přes žaludeční vředy až po nebezpečí infarktu nebo mozkové cévní příhody. Ohroženi jsou přitom mladí lidé do třiceti, čtyřiceti let,“ říká Jiří Kolařík.

Zdravotní dopady hluku

 • Sluchový aparát
  akustické trauma, dlouhodobé účinky na sluch
 • Kardiovaskulární účinky (dostatečně prokázané)
  hypertenze, infarkt, ischemická choroba
 • Rušení spánku (dostatečně prokázané)
 • Další účinky (omezené důkazy)
  vlivy na imunitu, průběh těhotenství, obezita, pracovní úrazy a duševní zdraví

Psychosociální účinky hluku

 • Obtěžování
 • Poruchy komunikace řečí: zhoršení mezilidských vztahů, nejistota a pokles pracovní výkonnosti, bezpečnostní rizika
 • Poruchy osvojování řeči a čtení u dětí: nepříznivé důsledky pro jejich duševní a intelektuální vývoj

Poruchy spánku

 • Hluk je vnímán i během spánku a podvědomě dochází k aktivaci organismu.
 • Vede k obtížím při usínání, probouzení se, zkrácení doby spánku a jeho fragmentaci, vzestupu spánkových pohybů, užívání léků na spaní.
 • Následky (pouze omezený důkaz): Změny v hladinách hormonů, únava a dráždivost, narušení sociálních kontaktů, stížnosti, zhoršení psychické výkonnosti, hypertenze, infarkt myokardu, obezita, deprese, psychické poruchy, úrazy a nehody

Použité zdroje: TZ 3M, Státní zdravotní ústav

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).