Hlavní navigace

psycholog

Kdy antidepresiva pomáhají a kdy už škodí?

Antidepresiva užívá stále více lidí, najdeme mezi nimi těhotné či kojící ženy, ale i děti. Zda jim tyto léky mohou škodit, nebo je musí brát celoživotně, to prozradí lékař z Psychiatrické nemocnice Bohnice.

5. 12. 2018 16:30
Doba čtení: 3 minuty

Jak připravit dítě na dlouhou cestu k moři? Nejdřív připravte sebe, radí psycholog

Ať už se v nejbližších dnech chystáte vyrazit s dětmi na dlouhou cestu autem, vlakem, autobusem nebo na trakaři, vězte, že na cestu se musíte připravit hlavně vy. Psychicky.

Doba čtení: 4 minuty

Jak mohou mít muži menopauzu, když nemají menses

Málokteré téma týkající se lidského zdraví je tak zevrubně probráno jako klimakterium. Na tzv. ženský přechod lze svést v patřičném věku všechno možné. Teď i na mužský přechod.

7. 10. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

I dnešní ženy mají syndrom Mony Lisy. Není to zdravé

Proslula záhadným úsměvem. Psychologové podle ní nazvali příznaky, které vrhají ženy, snad v něčem podobné Moně Lise, do podivné pasti.

Doba čtení: 3 minuty

Sex podle norem: Podlehly všechny, podlehnu i já…

Po dvoře Filosofické fakulty UJEP v Brně jde na jaře studentka, nese barevný televizor. Kamarádka se jí ptá:

Doba čtení: 3 minuty

Sexuální přitažlivost tělesných šťáv

Bylo nebylo, český vyslanec v exotické zemi lidově řečeno „vzal kramle“. Zmizel a zůstal po něm jen vítr v pokladně… a mnoho lahviček. Tušíte, co v nich nalezli pánové ze ZAMINI, kteří přijeli žehlit průšvih? Inu stane se i v nejlepších rodinách.

Doba čtení: 4 minuty

Kousání nehtů přináší chvilkovou úlevu. Jak se ho zbavit?

Lak proti okusování nehtů je jeden z mnoha triků proti tomuto zlozvyku. Problém nevyřeší. Proč si lidé koušou nehty a jak se to dá odnaučit?

Doba čtení: 5 minut

Plánujete dovolenou na svatých místech? Pozor na Jeruzalémský syndrom

Být – citlivým – turistou na svatých místech není jen tak. Emoční prožitky tam bývají velmi silné. Ne každý se s nimi dokáže vyrovnat.

Doba čtení: 3 minuty

Senior v domě? Co je ještě v normě

Mladým je horko, starším zima, mladí jsou hluční, staří chtějí svůj klid. Pohled sice zjednodušený, leč v mnohém pravdivý. Soužití se ještě komplikuje s chorobami včetně psychických.

Doba čtení: 4 minuty

Jsi úplný blbec, nebo co? Věty, které škodí zdraví

Nesmyslné požadavky (i na sebe sama) mají snad víc obětí než válečná vřava. Tisíc kulí jako v Sarajevu střílíme do svých blízkých – a s nejlepšími úmysly.

Doba čtení: 4 minuty

Dystymie je něco jako lehčí deprese

Dystymie je méně známá porucha z rodiny „dys…“ Pokud bychom postiženého přirovnali k autu, má dystymie vliv srovnatelný se špatně zataženou ruční brzdou.

20. 3. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Metody, které zaženou stresující vzpomínky

Jak dlouho vydržíte nemyslet na bílého medvěda? Zdánlivě nesmyslná otázka ukrývá jeden z návodů, jak se zbavit utkvělé myšlenky, vzpomínky, z níž máme strach.

Doba čtení: 9 minut

Jen mě nechte, ať se bojím

I odvážní lidé se občas bojí. Strach je podstatným elementem souvisejícím s přežitím. Vybízí k sebeobraně i k opatrnosti. Důležitá je jeho míra.

Doba čtení: 4 minuty

Syndrom zavrženého rodiče má dvě špatná řešení

Nikdo by se nedivil, kdyby těžce týrané děti z kuřimské kauzy matku zavrhly. Nestalo se. Tolerance nepopouzených dětí bývá značná. Dítěti zmanipulovanému jedním rodičem vůči druhému naopak stačí tragikomické důvody.

Doba čtení: 5 minut

Rodiče, vřed lidstva

Téma týraných rodičů se v odborné literatuře objevilo teprve na počátku sedmdesátých let minulého století. Tj. takřka až o sto let později, než se začalo hovořit o týraných dětech.

Doba čtení: 5 minut

Agresor je „samovzrušivý“

Semtex. Také Nervák, Minouš, Výbuch, Neřízená střela, Rámus a několik podobných přezdívek získal pan X. V zásadě to byl slušný člověk. Jenže… to platilo jen do chvíle, než se rozčílil.

7. 1. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Co čumíš, kam nemáš?

Pohled sám o sobě neškodí. Jeho okolnosti a vaše interpretace bolí zatraceně. „Ten kluk vypadá jako rozšlápnutý hrnec!“ Jak může máma snést ty oči a tuhle větu o postiženém dítěti v plné tramvaji?

Doba čtení: 4 minuty

Některé děti se nenarodí svým rodičům

Mlčet, nebo říci pravdu o osvojení? Adoptivní rodiče od ledna nemají na výběr. Měli by se však vyhnout nesmyslům typu: „Nejsme tvoji rodiče.“ To totiž opravdu jsou.

Doba čtení: 5 minut

Žárlivost: Nemoc, jež může mít smrtelné konce

Mezi normální a chorobnou žárlivostí je zásadní rozdíl. Othellův syndrom, patologická žárlivost vzniká bez podnětu, žárlivec žárlí prokazatelně na něco, co se nestalo.

Doba čtení: 10 minut

Neurotik má strach

Termín neuróza se sice přes značnou popularitu v oficiálním lékařském názvosloví neudržel, věčně však bude žít v běžné laické řeči. Příznaky neurózy míváme totiž všichni.

Doba čtení: 4 minuty

Nemoc, při které umřete jenom jako

Cotardovu syndromu se říká také syndrom chodící mrtvoly. Postižený je hluboce přesvědčen, že je mrtvý nebo že mu chybí důležité orgány. Ukazuje se, že spouštěčem je krém na opary.

Doba čtení: 4 minuty

Lidé s obsesí musí „myslet na chřástala“

Dokola si myjí ruce, stokrát kontrolují, zda zamkli, chodí jen po sudých dlaždicích… Chtějí se tak zbavit utkvělé, úzkostné myšlenky – obsese. Platí pro ni tzv. alchymistický paradox.

Doba čtení: 5 minut

Vyhrožování sebevraždou se neustupuje

Kdo o sebevraždě mluví, ten ji nespáchá… Je to pravda, nebo mýtus? Každopádně vyděračům, včetně těch citových, nelze ustupovat. Slovy: Když mě opustíš, zabiju se, vás drží v šachu.

Doba čtení: 4 minuty

Cholerik zvládá stres lépe než kliďas

Stresu se nevyhneme, navíc si ho sami zbytečně vyrábíme. Psychologové dělí lidi do několika skupin podle zvládání požadavků, jenž na nás život klade. Najdete se?

Doba čtení: 4 minuty

Bílá nemoc hrozí při dlouhodobé hospitalizaci

Pacient v nemocnici snad už není jen „žlučník z osmnáctky“. Ztráta prestiže, sebevědomí, samostatnosti zůstává. Upoutání na lůžko vede ke změně psychiky. Škodí stejně jako sama nemoc.

Doba čtení: 3 minuty

Hypochondr není simulant. Je skutečně nemocný

Hypochondři trpí HIV i morem. V onemocnění domnělou chorobou věří. Bojí se nemoci, bolesti i lékařských zákroků… byť je třeba i vyžadují.

Doba čtení: 4 minuty

Kleptomanie, to není krádež jediného pera

Kdyby byl dejme tomu Václav Klaus kleptoman, pak by před ním neobstálo široko daleko žádné pero a na Hradě by vítr províval prázdnými komnatami. Nemocní kleptomanií kradou, na co přijdou.

Doba čtení: 7 minut

Deprese mají i sloni. Stádo reaguje stejně jako my

Slona trpícího depresí se ostatní zvířata snaží rozveselit. Plácají ho choboty, polévají vodou. Leč jen do času. Nemocného časem zaženou do buše. Podobnost s lidmi čistě náhodná?

Doba čtení: 8 minut

Šikanuje retard i génius

Šikanování nesouvisí s IQ. Šikanující je často na hranici mezi normou a patologií, sadista nebo „chlapák s komplexem“. Většinou muž, ale šikanujících žen přibývá. Navíc je to nakažlivé.

Doba čtení: 5 minut

Proč se lidi stydí

Stud u zvířat nenajdeme, jde o specificky lidskou emoci. Plyne z pocitu „porušil jsem obvyklé normy“. Stud je blokující, nebahněte se v něm.

Doba čtení: 4 minuty