Hlavní navigace

V kolika zemích světa dostávají lidé český důchod?

21. 9. 2010

Sdílet

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplácí do 72 zemí světa téměř 57 tisíc důchodů.  Nejvíc důchodů do zahraničí v prvním pololetí mířilo na Slovensko, a to 16 304, dále k důchodcům do Polska (12 269) a do Spolkové republiky Německo (10 687).  Na seznamu zemí, kam ČSSZ důchody zasílá, jsou také exotické země jako například Rwanda, Mali, Paraguay, Kostarika, Island, Filipíny, Thajsko a další.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplácí do 72 zemí světa téměř 57 tisíc důchodů. 

Nejvíc důchodů do zahraničí v prvním pololetí mířilo na Slovensko, a to 16 304, dále k důchodcům do Polska (12 269) a do Spolkové republiky Německo (10 687). 

Na seznamu zemí, kam ČSSZ důchody zasílá, jsou také exotické země jako například Rwanda, Mali, Paraguay, Kostarika, Island, Filipíny, Thajsko a další.

ČSSZ přitom do zahraničí vyplácí všechny druhy důchodů, tedy důchody starobní, invalidní, vdovské, vdovecké i sirotčí. Výplata důchodů do zahraničí si ke konci pololetí 2010 vyžádala celkové výdaje ve výši 1 miliardy 248 milionů Kč.

Lidem, kteří trvale bydlí v cizině, se důchody vyplácejí na adresu v cizině, na osobní účet u peněžního ústavu v cizině nebo na osobní účet u banky/spořitelny v České republice. Výplata na účet v zahraničí se provádí v měně daného státu nebo v jiné volně směnitelné měně.

Ve státech Evropské unie se důchody vyplácejí do toho členského státu EU, který si důchodce určí. Pokud se nejedná o členský stát Evropské unie, je pro případnou výplatu důchodu důležité, zda má Česká republika s danou zemí uzavřenou mezinárodní smlouvu o sociálním zabezpečení.

Zdroj: ČSSZ

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).