Hlavní navigace

Studie: Děti se v Česku rodí "na účet" žen

3. 10. 2010

Sdílet

Dítě, to pro ženu v Česku znamená velmi pravděpodobně problém se zaměstnáním a pokles příjmu.  Čeští zaměstnavatelé v dotaznících uvádějí ve srovnání s Evropou vůbec nejnižší počet žen, které se po rodičovské dovolené vracejí do původního zaměstnání. Upozorňuje na to studie Na čí účet se v naší společnosti odehrává reprodukce?, která právě vyšla ve sborníku Jaká je naše společnost?

Dítě, to pro ženu v Česku znamená velmi pravděpodobně problém se zaměstnáním a pokles příjmu. 

Čeští zaměstnavatelé v do­taznících uvádějí ve srovnání s Evropou vůbec nejnižší počet žen, které se po rodičovské dovolené vracejí do původního zaměstnání.

Upozorňuje na to studie Na čí účet se v naší společnosti odehrává reprodukce?, která právě vyšla ve sborníku Jaká je naše společnost?

Čtěte téma: Tatínkem na malý úvazek

Už je to tak. O malé děti se většinou starají maminky a tátové chodí do práce. Fungovalo by to i obráceně? Vydělaly by maminky dost peněz a zvládli by tátové doma to, co ony?

Tým autorů ze Sociologického ústavu Akademie věd v něm shrnul společenské otázky, které si Češi sami o sobě kladou od politiky, přes vědu, vzdělání, rodinu i sport.

V dotazníku jen 57 procent zaměstnavatelů v Česku odpovědělo, že se ženy vrací po rodičovské dovolené na své místo. Pro srovnání v Polsku je to 77 procent, v Německu, Rakousku nebo Švédsku rovněž přes sedmdesát procent.

Autorky studie vysvětlují problém tím, že stále funguje tradiční rozdělení rolí (matka-pečovatelka, otec-živitel) a to přesto, že celá polovina mužů a osmdesát procent žen, by si přála, aby se otcové o děti starali víc než dnes.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).