Hlavní navigace

Studenti v nemilosti: studium může podražit až o 40 000 Kč ročně

17. 6. 2010

Sdílet

Školné není to jediné, co může studentům podrazit nohy. Nově už se studium nezapočítává do potřebné doby pojištění na důchod. Pojistné si studenti musí platit sami.  Zavedení školného už je téměř jisté. Tento týden se na něm dohodly strany ODS, Věci veřejné i TOP 09. Základní principy jsou sjednané, část budoucích opatření se ale ještě musí doladit. Studentům tak pravděpodobně od roku 2013 přibude povinnost za svá studia platit.

Školné není to jediné, co může studentům podrazit nohy. Nově už se studium nezapočítává do potřebné doby pojištění na důchod. Pojistné si studenti musí platit sami. 

Zavedení školného už je téměř jisté. Tento týden se na něm dohodly strany ODS, Věci veřejné i TOP 09.  Základní principy jsou sjednané, část budoucích opatření se ale ještě musí doladit. Studentům tak pravděpodobně od roku 2013 přibude povinnost za svá studia platit.

Za studium by ale měli platit jen ti, kteří nově nastoupí na univerzitu po zavedení poplatků. Stávajících studentů by se opatření dotknout nemělo.

Studenti vysokých škol budou platit za semestr maximálně 10 000 Kč. Výši školného si stanoví univerzity samy. Dá se odhadovat, že prestižnější obory, které se těší vysokému zájmu, budou ohledně výše školného za semestr atakovat právě nejvyšší možnou hranici. Za rok se tak zavedením školného mohou studentům náklady zvýšit až o 20 000 Kč.

Studium už není náhradní dobou pojištění

Dalším faktorem, který může zdražit studia, je vyřazení návštěvy střední, vyšší odborné nebo vysoké školy z náhradní doby pojištění. Před rokem 2010 byly osoby, které se na jmenovaných školách připravovaly na budoucí povolání, účastny důchodového pojištění, a to po dobu prvních šesti let studia po dosažení věku 18 let. Čas strávený ve škole se tak započítával do potřebné doby pojištění, kterou musí občan získat pro nárok na starobní důchod. Studenti přitom nemuseli odvádět pojistné na sociální zabezpečení.

Od prvního ledna letošního roku už studium účast na důchodovém pojištění nezakládá. Jedinou možností, jak si zajistit účast na pojištění a započítat si studium do potřebné doby pojištění, je vykonávat výdělečnou činnost nebo se pojistit dobrovolně.

V případě, že by se studující výdělečné činnosti věnovat nemohl, jedinou možností je přihlásit se k dobrovolnému důchodovému pojištění. Minimální výše pojistného je pro rok 2010 stanovena na 1660 Kč měsíčně. To znamená, že za rok by se studujícím, kteří nemohou pracovat, ale chtějí si pokrýt potřebnou dobu pojištění, mohly náklady při studiu zvýšit o dalších 19 920 Kč. Dohromady se školným by se to rovnalo 39 920 Kč za rok.

Celý článek najdete na serveru Měšec.cz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).