Hlavní navigace

Na zvýšenou mateřskou za červen zapomeňte, přepočítávat se nebude

15. 6. 2010

Sdílet

Že bylo od června schváleno zvýšení mateřské, ví snad každý. Že ale první vyšší dávku dostanou její příjemci až v srpnu, a to bez června, o tom už se tolik neví. A doplatek za leden až květen? Ten dorazí až někdy na podzim. Rok 2010 je mimo jiné i rokem, na který hned tak nezapomenou příjemci mateřského příspěvku a zřejmě ani pracovníci České správy sociálního zabezpečení. Mateřská byla nejprve Janotovým balíčkem snížena a po nekonečně dlouhých schvalovacích peripetiích zvýšena na původní…

Že bylo od června schváleno zvýšení mateřské, ví snad každý. Že ale první vyšší dávku dostanou její příjemci až v srpnu, a to bez června, o tom už se tolik neví. A doplatek za leden až květen? Ten dorazí až někdy na podzim.

Rok 2010 je mimo jiné i rokem, na který hned tak nezapomenou příjemci mateřského příspěvku a zřejmě ani pracovníci České správy sociálního zabezpečení. Mateřská byla nejprve Janotovým balíčkem snížena a po nekonečně dlouhých schvalovacích peripetiích zvýšena na původní úroveň.

Navíc bude příjemcům doplacen i rozdíl po jejím snížení od ledna 2010. Tyto změny přinesly krušné chvilky maminkám, které se snížením mateřské od začátku roku o několik tisíc korun měsíčně nepočítaly, i ČSSZ, jenž musí nyní urychleně zajistit příslušné programové vybavení pro výpočet a výplatu doplatku.

Čtěte téma: Tatínkem na malý úvazek

Už je to tak. O malé děti se většinou starají maminky a tátové chodí do práce. Fungovalo by to i obráceně? Vydělaly by maminky dost peněz a zvládli by tátové doma to, co ony?

O vyšší mateřskou ani o doplatek se nežádá

Mateřskou a ošetřovné podle nových pravidel budou pracoviště České správy sociálního zabezpečení vyplácet ve standardních lhůtách, a to od července 2010. Zpětné doplatky, tedy rozdíl ve vyplacené mateřské od začátku roku do května 2010, začne sociálka vyplácet až od října. Jak upozorňuje v tiskově Ministerstvo práce a sociálních věcí: O zvýšení dávek ani o doplatek není třeba žádat. ČSSZ ho pošle automaticky.

Od června 2010 se mateřská počítá stejným způsobem jako v roce 2009, tzn. část denního vyměřovacího základu do výše první redukční hranice (do 791 Kč) se opět započítává plně (do května 2010 jen 90 %). Změna se rovněž vztahuje na výpočet vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství. Denní výše mateřské činí 70 % denního vyměřovacího základu (do května 2010 pouze 60 %).

Tabulku ukazující rozdíl ve vyplacené mateřské a další informace najdete v článku na serveru Podnikatel.cz.

Další články a informace neleznete pod heslem MATEŘSKÁ.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).