Hlavní navigace

Na zvýšenou mateřskou za červen zapomeňte, přepočítávat se nebude

Že bylo od června schváleno zvýšení mateřské, ví snad každý. Že ale první vyšší dávku dostanou její příjemci až v srpnu, a to bez června, o tom už se tolik neví. A doplatek za leden až květen? Ten dorazí až někdy na podzim. Rok 2010 je mimo jiné i rokem, na který hned tak nezapomenou příjemci mateřského příspěvku a zřejmě ani pracovníci České správy sociálního zabezpečení. Mateřská byla nejprve Janotovým balíčkem snížena a po nekonečně dlouhých schvalovacích peripetiích zvýšena na původní…
Redakce
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Že bylo od června schváleno zvýšení mateřské, ví snad každý. Že ale první vyšší dávku dostanou její příjemci až v srpnu, a to bez června, o tom už se tolik neví. A doplatek za leden až květen? Ten dorazí až někdy na podzim.

Rok 2010 je mimo jiné i rokem, na který hned tak nezapomenou příjemci mateřského příspěvku a zřejmě ani pracovníci České správy sociálního zabezpečení. Mateřská byla nejprve Janotovým balíčkem snížena a po nekonečně dlouhých schvalovacích peripetiích zvýšena na původní úroveň.

Navíc bude příjemcům doplacen i rozdíl po jejím snížení od ledna 2010. Tyto změny přinesly krušné chvilky maminkám, které se snížením mateřské od začátku roku o několik tisíc korun měsíčně nepočítaly, i ČSSZ, jenž musí nyní urychleně zajistit příslušné programové vybavení pro výpočet a výplatu doplatku.

Čtěte téma: Tatínkem na malý úvazek

Už je to tak. O malé děti se většinou starají maminky a tátové chodí do práce. Fungovalo by to i obráceně? Vydělaly by maminky dost peněz a zvládli by tátové doma to, co ony?

O vyšší mateřskou ani o doplatek se nežádá

Mateřskou a ošetřovné podle nových pravidel budou pracoviště České správy sociálního zabezpečení vyplácet ve standardních lhůtách, a to od července 2010. Zpětné doplatky, tedy rozdíl ve vyplacené mateřské od začátku roku do května 2010, začne sociálka vyplácet až od října. Jak upozorňuje v tiskově Ministerstvo práce a sociálních věcí: O zvýšení dávek ani o doplatek není třeba žádat. ČSSZ ho pošle automaticky.

tipli

Od června 2010 se mateřská počítá stejným způsobem jako v roce 2009, tzn. část denního vyměřovacího základu do výše první redukční hranice (do 791 Kč) se opět započítává plně (do května 2010 jen 90 %). Změna se rovněž vztahuje na výpočet vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství. Denní výše mateřské činí 70 % denního vyměřovacího základu (do května 2010 pouze 60 %).

Tabulku ukazující rozdíl ve vyplacené mateřské a další informace najdete v článku na serveru Podnikatel.cz.

Další články a informace neleznete pod heslem MATEŘSKÁ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).