Hlavní navigace

Rodičovská bude pružnější. Ale dostanete míň

2. 9. 2010

Sdílet

Rodičovskou dovolenou postihnou změny. Radovat se můžeme z uvolnění pravidel a nových možností volby, na druhou stranu se bude většinou vyplácet méně peněz.  V současné době na vládě „leží“ návrh zákona, kterým se mění některé normy v souvislosti s úspornými opatřeními v působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí. Mimo jiné upravuje také pravidla rodičovské a porodného, informuje dnes server Měšec.cz.

Rodičovskou dovolenou postihnou změny. Radovat se můžeme z uvolnění pravidel a nových možností volby, na druhou stranu se bude většinou vyplácet méně peněz. 

V současné době na vládě „leží“ návrh zákona, kterým se mění některé normy v souvislosti s úspornými opatřeními v působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí. Mimo jiné upravuje také pravidla rodičovské a porodného, informuje dnes server Měšec.cz.

Pokud vstoupí v platnost, bude na jedné straně rodičovská mnohem flexibilnější, rodiče budou moci sami určit její délku, a také ji v průběhu rodičovské měnit, na druhou stranu připraví až o desítky tisíc korun ty, kteří nemají nárok na mateřskou (čili nezaměstnané) nebo ty, kteří by nyní volili klasické čerpání rodičovské.

„Nově si výši měsíční dávky i dobu čerpání budou volit sami rodiče. Budou přitom omezeni jen několika podmínkami,“ uvádí autor článku Jiří Hovorka. „Výrazně pozitivní změnou je i to, že výši rodičovské bude možno během samotného čerpání změnit, což nyní nejde.“

Jestli jste se při minulém odstavci zaradovali, pak to bylo předčasné. Budeme-li totiž nová pravidla poměřovat se současnými, pak na chystané změně nevydělá nikdo, uvádí Měšec.cz. Ve zmiňovaném návrhu je vedle mnoha dalších věcí myšleno také na úpravu porodného. To se proměňuje zcela radikálně.

Dobrou zprávou pro peněženky je tak v souvislosti s porodem snad jen ta skutečnost, že ministerstvo zatím neplánuje změny mateřské.

Celý článek najdete na serveru Měšec.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).