Hlavní navigace

nos

Výplach nosu: konvičkou ano, hadičkou ne

Slouží k proplachování nosních dutin, a to při běžném nachlazení, zánětu dutin i dlouhodobých potížích, například alergické rýmě. Říká se jí konvička néti či jogínská konvička, doporučují ji ale i západní lékaři. Je bezpečná, na rozdíl od jiné techniky, tzv. sutra néti, kde hrozí riziko poranění.

4. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Podle nosa poznáš kosa: už ve starověku spojovali pohlaví s nosem

Tohle pořekadlo prý platí. Tvrdili to už starověcí lékaři, kteří spojovali mužské pohlavní orgány s nosem či ústy. Zkrátka a dobře – jak nahoře, tak i dole.

Doba čtení: 3 minuty

Křivý nos nemusíte mít navždy. Co obnáší operace?

Velký, křivý, šišatý nebo s výčnělky, nosy jsou různé a často také bývají terčem posměchu. Když jde jen o vzhled, stačí jedna operace, co když vám ale deformovaný nos brání v normálním dýchání?

2. 8. 2017 15:00
Doba čtení: 5 minut

Vědci pěstují náhradní nosy i uši

Chlapec se narodil bez jednoho ucha, mladá žena o něj přišla kvůli rakovině kůže. Muž měl po nehodě nenávratně poškozený nos a jeho funkce. Lékaři všem vypěstovali náhradní orgány.

18. 4. 2014 10:50

Čuchám, čuchám… reklamu!

Většinou našich smyslů už marketéři zdárně manipulují. Ale je tu ještě čich. Působení vůní na naše spotřebitelské chování má rezervy, které je třeba využít. A nepůjde jen o potraviny.

Doba čtení: 6 minut

Léčba rýmy bez chemie: medový křen a bylinky

Trápí vás rýma? Průběh můžeme usnadnit pomocí přírodních prostředků a bez chemických léků. Zkuste medový křen, bylinkové nosní kapky a slanou inhalaci.

Doba čtení: 4 minuty

Odřený nos je snad horší než vlastní rýma

Je to vlastně drobnost, banalita, ale z rodu těch, které jsou pěkně nepříjemné. Navíc odřený nos máme po každé pořádné rýmě a pořádnou rýmu mnohokrát za život. Co s ním?

Doba čtení: 6 minut