Hlavní navigace

Ztráta čichu po covidu: co dělat, když se nevrací

10. 2. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Se ztrátou čichu po prodělaném onemocnění COVID-19 pomohou na odděleních ORL. Primář znojemské nemocnice, kde otevřeli speciální ambulanci, vysvětluje, jak dlouho ztráta čichu trvá a v čem mohou lékaři postiženým pomoci. Čich se časem vrátí většině lidí, pomáhá trénink i vitamíny.

Ztrátou čichu trpí zhruba šedesát procent pacientů s onemocněním COVID-19. Jde o nejtypičtější a často jediný příznak této nemoci, který postihuje zejména mladé lidi.

„Pokud se čich nevrátí ani po několika týdnech, je na čase návštěva ORL,“ říká Jan Urban, primář Oddělení otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Nemocnice Znojmo, kde je přímo pro tyto pacienty nově zřízena speciální ambulance. Je určena pro osoby po již prodělaném onemocnění COVID-19, tedy pro lidi neinfekční a vyléčené.

„V tuto chvíli řešíme problémy u cca dvaceti pacientů měsíčně, ale předpokládáme, že řada z nich s tímto problémem dosud pomoc nevyhledala nebo o této možnosti léčby nevěděla. Částečné navrácení čichu je v rámci dnů až týdnů, k normalizaci dochází do asi tří měsíců, ale je to individuální u každého pacienta,“ popisuje lékař.

Primář odpovídá na dotazy, které pacienty se ztrátou čichu po covidu často zajímají.

Jak dlouho obvykle trvá ztráta čichu?

Dle zatím dostupných zkušeností, nejen tuzemských pracovišť, dochází ke spontánní úpravě čichu až u devadesáti procent pacientů, ale doba ztráty je individuální. Tzn. k částečnému návratu čichu dochází již v průběhu dnů či týdnů (například se skončením karantény), ale jeho normalizace trvá měsíce. Vzhledem k době výskytu onemocnění není možné v této době předpovídat vývoj následků onemocnění.

Po jak dlouhé době měl člověk řešit, že se mu čich nevrací?

Ztrátu čichu by pacient neměl řešit v době akutního onemocnění, samozřejmě existují výjimky. Ideální doba je měsíc od onemocnění.

Jde většinou o úplnou, nebo spíše částečnou ztrátu čichu?

Ve většině případů jde o přetrvávající částečnou poruchu čichu čili hyposmii.

Jak se léčí? Jsou různé metody?

Léčba je konzervativní. Po vyšetření dutiny nosní a ústní, včetně endoskopického vyšetření, provádíme vyšetření čichu a chuti. Následuje podávání přípravků zlepšujících nosní průchodnost a regeneraci čichového epitelu, tzn. lokální nosní kortikoidy a vitamínové přípravky, zvláště pak vitamín A, B.

Dále je doporučen čichový trénink například pomocí parfémovaných fixů. Samozřejmě nesmíme zapomenout na škodlivost kouření, které čich a chuť ovlivňuje, proto se doporučuje s ním přestat.

Léčba ztráty čichu probíhá v rámci zdravotního pojištění?

Samozřejmě, vyšetření i léčba je hrazena ze zdravotního pojištění, jen vitamíny jsou hrazeny pacientem.

Co může člověk ještě udělat pro návrat čichu? Lze čich nějak „trénovat“?

Vzhledem k vysokému procentu spontánní úpravy je nejdůležitější trpělivost, dále je vhodné provádění čichového tréninku. Ten spočívá v denních pětiminutových intervalech, kdy se čichá k různým vůním, například éterickým olejům. Nejlépe k vůni růže, eukalyptu, hřebíčku a citrónu. Čichový trénink je doporučován dvakrát denně. Po dvanácti týdnech lze čichané vůně změnit.

Českou společností ORL, respektive její rinologickou sekcí, byla zřízena webová stránka www.cich.info, kde jsou podrobné informace o tomto tématu. Zde pacienti z celé ČR najdou vše potřebné a může to řadě z nich pomoci.

Čichový trénink – 2× denně 5 minut

  • Čichový trénink je neinvazivní postup.
  • Každý den pacient volně čichá dvakrát denně alespoň po dobu pěti minut ke čtyřem vůním (růže, eukalypt, hřebíček, citrón).
  • Trénink je doporučeno provádět dlouhodobě (alespoň 32 týdnů) a koncentrace látek má být vysoká. Případně lze látky po 12 týdnech změnit.
  • Doporučuje se i zapisovat, co pacient cítí nebo během dne cítil.
  • Čichový trénink se jednoznačně ukazuje jako úspěšný v léčbě poruch čichu.

Zdroj: Čich.info – webové stránky projektu Čich a chuť COVID-19 Rinologické skupiny České společnosti ORL a chirurgie hlavy a krku

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).