Hlavní navigace

mléko

Nejčastější mýty o jogurtech

Jak to, že se dlouho nekazí? Musí v něm být éčka? Jaké mléčné výrobky mohou jíst lidé při intoleranci laktózy? Je sklo lepší než kelímek…? A vůbec – je ten dnešní jogurt vůbec jogurt?

Doba čtení: 10 minut

Vyznejte se v másle! Proč je jedno za dvacku a jiné za čtyřicet?

Co se skrývá za jednotlivými typy másla a jak se dají šikovně obcházet pravidla? Kupujte raději máslo, na kterém je uveden výrobce, nejen distributor, a zkontrolujte si hmotnost. Proč?

Doba čtení: 5 minut

Hledá se skutečný jogurt

Jsou jich plné regály. Ale co ještě je jogurt, a co už ne? Například slogan „jogurt s živými bakteriemi“ je poněkud absurdní, neboť jogurt bez živých bakterií prostě není jogurt.

Doba čtení: 4 minuty

Vrací se prošlé mléko v krabicích znovu do oběhu?

Podle dost děsivé zprávy šířené na internetu se neprodané mléko vrací zpět výrobci, který ho převaří a znovu pošle do obchodů. Není to pravda. Jak je to s tím mlékem ve skutečnosti?

Doba čtení: 6 minut

Za úpadkem plísňových sýrů stojí moderní technologie

Ty nejlahodnější sýry jsou v podstatě jen zplesnivělým mlékem. Proč mají současné výrobky „skandální chuťové chyby“? Jak se vytvářely dříve, a jak se jejich výroba šidí dnes?

Doba čtení: 5 minut

Kaufland stahuje trvanlivé mléko. Bylo zkyslé

Pokud máte doma mléko z Kauflandu, zkontrolujte si, jestli nejde o zkaženou šarži. Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zjistili, že některé kusy balení trvanlivého mléka K-Classic Milblu 1,5% prodávané společností Kaufland obsahují zkyslé mléko. Tyto výrobky mají DMT (doba minimální trvanlivosti)  25. 11. 2011 a 1. 12. 2011. Společnost Kaufland oznámila, že dnes stáhla obě uvedené šarže z prodeje ze všech svých prodejen.

20. 9. 2011 15:45
Doba čtení: 1 minuta

Prodám mléko. Značka: mateřské

Že se dají darovat vajíčka nebo sperma, už nikoho nepřekvapuje. Ale věděli jste, že obchodovat se dá i s mateřským mlékem?

Doba čtení: 4 minuty

Věčný souboj: máslo, nebo margarín?

Zalistujeme-li v kuchařkách našich babiček, slovo margarín tam nenajdeme. Peklo se, vařilo a smažilo na sádle nebo másle. To je ale dnes „veřejným nepřítelem číslo jedna“. Oprávněně?

Doba čtení: 4 minuty

Má smysl kupovat mléko z farmy? Jak pro koho

Lepší chuť, větší výživová hodnota, ale potíže s hygienou. Taková je pověst mléka „přímo od krav“, které je k mání na farmách nebo v takzvaných mlékomatech. Jak je to s ním doopravdy?

Doba čtení: 5 minut

Mýty a pověry o mléce

Mléko, mateřské nebo jeho náhražky, je naší první potravou. Názory na další konzumaci mléka v dětství a dospělosti se od sebe ale často dost liší. Co říkají zastánci mléka?

Doba čtení: 5 minut

Pijete mléko z mlékomatů? Dodržujte některé zásady

Jak bezpečně a chutně konzumovat syrové mléko z automatů? Spotřebitelé často chybují. Mléko z prodejních automatů se během loňského roku stalo mezi zákazníky značně populární. Odborníci z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno (VFU Brno), kteří se zabývají jeho kvalitou, připravili informační leták pro spotřebitele.

3. 3. 2011 10:29
Doba čtení: 2 minuty

Jogurty v kelímku, ve skle, nebo domácí?

Některé takzvané jogurty chutí připomínají ledacos, ale jogurt rozhodně ne. Jaké chutnají vám a podle čeho si je vybíráte? Rozhoduje cena, složení nebo obrázek na obalu?

Doba čtení: 4 minuty

Jaké mléko „dojí“ mlékomaty?

Které mléko je nejlepší? Čerstvé, trvanlivé, bio? Spor o kvalitu mléka z automatů rozpoutal malou mléčnou válku. Chyba však není v mléku samotném, nýbrž v jeho konzumentech.

Doba čtení: 5 minut

Pít, či nepít mléko? Odborníci se neshodují

Měli bychom pít mléko? Samozřejmě je řeč o tom kravském, případně kozím, jež má podobné výživové vlastnosti. Většina lékařů a odborníků na výživu konzumaci mléka a mléčných výrobků podporuje. Jsou ale i tací, kteří před ním varují.

Doba čtení: 4 minuty