Hlavní navigace

Zdravá strava je drahá, nemůžeme si ji dovolit. Pravda, nebo mýtus?

25. 3. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com / Vitalia.cz
Často slýchávám, že si lidé nemohou dovolit jíst zdravě. Je to ale pravda, nebo stále opakované klišé? Podívejte se na ukázkový jídelníček s cenami.

Když jezdím po firmách a přednáškách po České i Slovenské republice, často slyším, jak je zdravé jídlo drahé. Myslím, že je potřeba uvést mnoho věcí na pravou míru.

Faktem je, že lidé zapomněli používat kvalitní superpotraviny z daných lokalit, kde sami žijí. Ty jsou mnohdy velmi levné, přitom jejich přínos z pohledu podpory dlouhodobé vitality, prevence nachlazení apod. je obrovský. To se týká jak výživy dětí, seniorů, sportující populace i běžně vytížených lidí.

Dříve bylo veškeré pečivo kváskové a z celozrnných mouk. Je skvělé, že dnes existují firmy, které dělají přesně pečivo jako naše babičky. Mají úžasný nutriční přínos pro tělo. Proto v příkladu jídelníčku uvádím také kváskový celozrnný žitný chléb. 500 g se dá zakoupit od 40 Kč.

Test: Kde koupíte skutečně celozrnné a kvalitní pečivo

Další superpotravina je kvašená zelenina. Fermentovat je možno širokou škálu plodů. Tím vzniká fantasticky nutričně bohatá potravina. A není vůbec drahá. Pokud si nechceme zeleninu kvasit sami doma, pak je možné od několika výrobců koupit 500 g za několik desítek Kč. Samozřejmostí je, že je potřeba kupovat potraviny s těmito parametry: bez konzervantů, sterilizace a pasterizace. (Například kysané zelí nesmí být sterilované, aby si zachovalo tělu prospěšné látky – vitamín C a probiotické bakterie.)

Lidé v ČR jedí obecně velmi málo vlákniny a to má velmi negativní dopad na střevní trakt. Vláknina je ve velké míře součástí ořechů a zeleniny. Cena 500 g zeleniny hluboce zmražené se pohybuje kolem 40 Kč. To je minimální množství vhodné k denní konzumaci. Ořechy patří mezi naprosto dokonalou potravinu. Mandle natural člověka také jistě nezruinují.

Sardinky jsou dokonalá superpotravina, ale opět v jídelníčku lidí velmi chybí. Co se týče přílohových potravin, jako jsou např. jáhly, i zde je nutné konstatovat, že také je lidé nepoužívají a často ani neznají.

Kolik stojí zdravý jídelníček?

Z mé praxe vyplývá, že lidé mnoho potravin vůbec neznají a jednoduše mají zažité paradigma, že je vše drahé.

Připravil jsem příklad skladby jídelníčku, který obsahuje několik zajímavých zdravých potravin. Uděláte si představu, jak to vychází finančně.

Důležité je říci, že nemůže být zohledněn fakt, zda máte na dané potraviny alergie a intolerance (jak primární, tak sekundární). Pak byste pochopitelně na základě vyšetření dané potraviny jíst nemohli.

Také jsem nemohl zohlednit přesný nutriční harmonogram, který musí být stejně jako strava velmi individuální.

Použité potraviny:

 • žitný chléb celozrnný 550 g – 62 Kč
 • kysané zelí 600 g – 75 Kč
 • mandle natural 100 g – 45 Kč
 • sardinky ve vlastní šťávě 80 g masa – 24 Kč
 • olivový olej (acidita 0,3) 500 ml – 190 Kč
 • kvas 500 ml – 80 Kč
 • jáhly 500 g – 33 Kč
 • quinoa 250 g – 80 Kč
 • klíčené fazole 180 g – 25 Kč
 • kozí sýr 100 g – 45 Kč
 • mražená zelenina Královská 400 g – 32 Kč
 • paprika červená 150 g – 15 Kč
 • kravské ghí 220 ml – 150 Kč
 • kokosový olej 200 ml – 157 Kč
 • vlašské ořechy 200 g – 80 Kč
 • řasy dulse 100 g – 254 Kč

Příklad jídelníčku

Snídaně

celozrnný žitný chléb 50 g – 6 Kč

kozí sýr 30 g – 15 Kč

paprika 150 g – 15 Kč

mandle natural 30 g – 15 Kč

celkem 51 Kč

Svačina

nápoj z kvasu (z fermentované červené řepy) 100 ml – 16 Kč

celkem – 16 Kč

Oběd

jáhly 30 g – 1 Kč

quinoa 30 g – 10 Kč

vařená zelenina 200 g – 16 Kč

klíčené luštěniny 100 g – 13 Kč

olivový olej 1 polévková lžíce – 7,6 Kč

ghí (kravské) 1 polévková lžíce – 15,6 Kč

mořská sůl – 1 Kč

celkem – 64,2 Kč

Svačina

nápoj z kvasu (mrkev a zelí) 100 ml – 16 Kč

celkem – 16 Kč

Večeře

sardinky 80 g – 24 Kč

kysané zelí 100 g – 12,5 Kč

zeleninová polévka (200 g mražené zeleniny) – 16 Kč

řasy dulse 1 čajová lžička – 25,4 Kč

koření (kurkuma, oregano, polévkové bylinky apod.) špetka – 5 Kč

vlašské ořechy 30 g – 12 Kč

kokosový olej 1 polévková lžíce 20 g – 15,7 Kč

olivový olej 1 lžíce – 7,6 Kč

mořská sůl špetka – 1 Kč

celkem = 119,2 Kč

Denní porce celkem = 266, 4 Kč

Sečteno a podtrženo

Je evidentní, že za cca 250 Kč se dá velmi kvalitně a nutričně bohatě najíst. Jsou zde zohledněny hlavní zásady zdravé stravy. Mnoho lidí si koupí oběd za 150 Kč, který je přitom velmi nevhodný.

Výše jsem uvedl přesný opak. Jídlo, z něhož získáte dostatek vlákniny z pohledu podpory zdraví střevního traktu, tzv. enterálního mozku. Dále vyrovnané poměry mastných kyselin (omega-3, omega-6 a omega-9). Dané pokrmy mají nízkou glykemickou nálož, takže není podporován nárůst tukové tkáně (jak podkožního, tak útrobního tuku). Zastoupení lepku během dne je také v malé míře. Velmi důležité nasycené tuky jsou rovněž obsaženy. V neposlední řadě se snažím o vyrovnané poměry rostlinných a živočišných bílkovin.

Závěrem lze říci, že uvedený jídelníček je složený z hlavní části z lokálních superpotravin s obrovským nutričním benefitem. Bez toho, aniž by nás to finančně zruinovalo.

Galerie: Nejhorší potraviny roku 2017

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Ing. Martin Škába, výživový specialista, zabývá se personalizovanou výživou u dospělých, sportovců, dětí i seniorů. Specializuje se na firemní workshopy a Dny zdraví. Propojuje staré stravovací zvyklosti s nejmodernějšími výzkumy v oblasti výživy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).