Hlavní navigace

Žaludeční a dvanáctníkové vředy bolí podobně. Co na ně pomáhá?

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Bolesti v nadbřišku, pocit plnosti, problémy s trávením a celkový pocit dyskomfortu. I tak se projevují žaludeční a dvanáctníkové vředy. Ani jeden z obou typů onemocnění sliznice trávicího traktu není rozhodně nic příjemného. Každý z nich má však svá specifika a projevy.

Zatímco žaludeční vřed se nachází na vnitřní sliznici žaludku, dvanáctníkový vřed je v horní části tenkého střeva. Je však možné mít oba typy tzv. peptických vředů současně. Oba jsou přitom otevřenými boláky ve výstelce trávicího traktu.

Co se dozvíte v článku
  1. Napovědět může načasování bolesti
  2. Příznaky vředů, při nichž je nutné vyhledat lékaře
  3. Příčina vředů? Bakterie i některé léky
  4. Kdo je vznikem peptických vředů ohrožený?
  5. K diagnóze je zapotřebí gastroskopie
  6. Neléčené vředy – riziko vážných problémů

Napovědět může načasování bolesti

Mezi základní symptomy obou druhů onemocnění patří kromě bolesti také nevolnost, pocit plnosti, nadýmání nebo zvracení, může se přidat i pálení žáhy.

Trochu obtížnější je to s lokalizací bolesti. Ta se totiž nemusí vždy objevit v místě, kde se vřed nachází. Jedním ze způsobů, jak lze vystopovat, o jaký druh vředu by se mohlo jednat, je všímat si, kdy se problémy objevují. Zatímco žaludeční vřed se většinou „ozývá“ po jídle, u dvanáctníkového vředu jsou obvykle bolesti větší nalačno a jídlem se naopak zklidňují.

Určité procento lidí se žaludečními nebo dvanáctníkovými vředy však nemá žádné příznaky. Ty se ale mohou objevit i náhle ve formě vážných symptomů. Pokud se současně s bolestí v horní části břicha vyskytnou následující příznaky, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Příznaky vředů, při nichž je nutné vyhledat lékaře

  • krev ve stolici
  • stolice, která barvou připomíná dehet
  • potíže s dýcháním
  • pocit na omdlení
  • ztráta vědomí
  • zvracení krve

Příčina vředů? Bakterie i některé léky

Nejčastější příčinou vzniku vředů je bakterie Helicobacter pylori. Ovlivňuje hlen chránící žaludek a tenké střevo, takže dochází k poškození sliznic žaludeční kyselinou. Mechanismus šíření této bakterie není zcela jasný, ale odborníci se domnívají, že se tak může dít prostřednictvím kontaminovaného jídla, vody, nádobí a příborů. Ve skutečnosti je jí infikováno mnoho lidí, ale jen u některých se vyvine žaludeční nebo dvanáctníkový vřed.

Na vzniku těchto vředů se může podílet i užívání nesteroidních protizánětlivých léků, používaných často k úlevě od bolestí svalů a kloubů (například aspirin nebo ibuprofen), které dráždí a poškozují žaludeční a střevní slizniční výstelku. Uvádí se, že po bakterii Helicobacter pylori jsou druhou nejčastější příčinou rozvoje vředové choroby.

Na vzniku gastroduodenálních vředů se podílejí i některé jiné léky, různá onemocnění a špatná životospráva.

Kdo je vznikem peptických vředů ohrožený?

Někteří lidé jsou vznikem žaludečních a dvanáctníkových vředů ohroženi více než jiní. Patří k nim pacienti užívající některé medikamenty určené k léčbě osteoporózy, dále antidepresiva ze skupiny SSRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu) anebo podstupující chemoterapii.

Mezi další rizikové faktory, které zvyšují riziko vzniku obou vředových chorob, je i věk nad sedmdesát let, výskyt těchto onemocnění v rodině, kouření a hektický životní styl. Svůj podíl může mít i pití alkoholu a stres.

K diagnóze je zapotřebí gastroskopie

Lékaře bude zajímat anamnéza pacienta a příznaky, které se objevují. Pokud bude mít pocit, že za problémy může stát bakterie Helicobacter pylori, pak svou domněnku může potvrdit nebo vyloučit několika způsoby: krevním testem, rozborem vzorku stolice anebo speciálním dechovým testem.

K potvrzení diagnózy žaludečního nebo dvanáctníkového vředu je třeba podstoupit gastroskopické vyšetření. Lékař může nejen zjistit stav sliznice a lokalizovat případné abnormality, ale také odebrat vzorek tkáně pro biopsii a provést některé léčebné zákroky. Podle výsledků mohou být doporučena další vyšetření.

Neléčené vředy – riziko vážných problémů

Léčba žaludečních a dvanáctníkových vředů závisí na příčinách a závažnosti příznaků. Jedná se například o užívání léků na snížení množství žaludeční kyseliny, k ochraně sliznic, u bakterie Helicobacter pylori jsou to antibiotika a další léky proti bakteriím a k podpoře hojení.

KL24

Pokud léčba není dostatečně efektivní, může být pacientům doporučeno operativní řešení.

Neléčené žaludeční a dvanáctníkové vředy mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Může jít například o perforaci, zánět pobřišnice anebo zúžení části trávicího traktu. Velkým nebezpečím je také krvácení.

Autor článku

Novinářka na volné noze se zkušenostmi z tištěných i online titulů. V současné době pracuje pro vlastní portfolio klientů. K tematice zdraví a zdravého životního stylu má blízko díky původní profesi zdravotnického pracovníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).