Hlavní navigace

Žaludeční a dvanáctníkové vředy bolí podobně. Co na ně pomáhá?

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Bolesti v nadbřišku, pocit plnosti, problémy s trávením a celkový pocit dyskomfortu. I tak se projevují žaludeční a dvanáctníkové vředy. Ani jeden z obou typů onemocnění sliznice trávicího traktu není rozhodně nic příjemného. Každý z nich má však svá specifika a projevy.

Zatímco žaludeční vřed se nachází na vnitřní sliznici žaludku, dvanáctníkový vřed je v horní části tenkého střeva. Je však možné mít oba typy tzv. peptických vředů současně. Oba jsou přitom otevřenými boláky ve výstelce trávicího traktu.

Napovědět může načasování bolesti

Mezi základní symptomy obou druhů onemocnění patří kromě bolesti také nevolnost, pocit plnosti, nadýmání nebo zvracení, může se přidat i pálení žáhy.

Trochu obtížnější je to s lokalizací bolesti. Ta se totiž nemusí vždy objevit v místě, kde se vřed nachází. Jedním ze způsobů, jak lze vystopovat, o jaký druh vředu by se mohlo jednat, je všímat si, kdy se problémy objevují. Zatímco žaludeční vřed se většinou „ozývá“ po jídle, u dvanáctníkového vředu jsou obvykle bolesti větší nalačno a jídlem se naopak zklidňují.

Určité procento lidí se žaludečními nebo dvanáctníkovými vředy však nemá žádné příznaky. Ty se ale mohou objevit i náhle ve formě vážných symptomů. Pokud se současně s bolestí v horní části břicha vyskytnou následující příznaky, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Příznaky vředů, při nichž je nutné vyhledat lékaře

  • krev ve stolici
  • stolice, která barvou připomíná dehet
  • potíže s dýcháním
  • pocit na omdlení
  • ztráta vědomí
  • zvracení krve

Příčina vředů? Bakterie i některé léky

Nejčastější příčinou vzniku vředů je bakterie Helicobacter pylori. Ovlivňuje hlen chránící žaludek a tenké střevo, takže dochází k poškození sliznic žaludeční kyselinou. Mechanismus šíření této bakterie není zcela jasný, ale odborníci se domnívají, že se tak může dít prostřednictvím kontaminovaného jídla, vody, nádobí a příborů. Ve skutečnosti je jí infikováno mnoho lidí, ale jen u některých se vyvine žaludeční nebo dvanáctníkový vřed.

Na vzniku těchto vředů se může podílet i užívání nesteroidních protizánětlivých léků, používaných často k úlevě od bolestí svalů a kloubů (například aspirin nebo ibuprofen), které dráždí a poškozují žaludeční a střevní slizniční výstelku. Uvádí se, že po bakterii Helicobacter pylori jsou druhou nejčastější příčinou rozvoje vředové choroby.

Na vzniku gastroduodenálních vředů se podílejí i některé jiné léky, různá onemocnění a špatná životospráva.

Kdo je vznikem peptických vředů ohrožený?

Někteří lidé jsou vznikem žaludečních a dvanáctníkových vředů ohroženi více než jiní. Patří k nim pacienti užívající některé medikamenty určené k léčbě osteoporózy, dále antidepresiva ze skupiny SSRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu) anebo podstupující chemoterapii.

Mezi další rizikové faktory, které zvyšují riziko vzniku obou vředových chorob, je i věk nad sedmdesát let, výskyt těchto onemocnění v rodině, kouření a hektický životní styl. Svůj podíl může mít i pití alkoholu a stres.

K diagnóze je zapotřebí gastroskopie

Lékaře bude zajímat anamnéza pacienta a příznaky, které se objevují. Pokud bude mít pocit, že za problémy může stát bakterie Helicobacter pylori, pak svou domněnku může potvrdit nebo vyloučit několika způsoby: krevním testem, rozborem vzorku stolice anebo speciálním dechovým testem.

K potvrzení diagnózy žaludečního nebo dvanáctníkového vředu je třeba podstoupit gastroskopické vyšetření. Lékař může nejen zjistit stav sliznice a lokalizovat případné abnormality, ale také odebrat vzorek tkáně pro biopsii a provést některé léčebné zákroky. Podle výsledků mohou být doporučena další vyšetření.

Neléčené vředy – riziko vážných problémů

Léčba žaludečních a dvanáctníkových vředů závisí na příčinách a závažnosti příznaků. Jedná se například o užívání léků na snížení množství žaludeční kyseliny, k ochraně sliznic, u bakterie Helicobacter pylori jsou to antibiotika a další léky proti bakteriím a k podpoře hojení.

Pokud léčba není dostatečně efektivní, může být pacientům doporučeno operativní řešení.

Neléčené žaludeční a dvanáctníkové vředy mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Může jít například o perforaci, zánět pobřišnice anebo zúžení části trávicího traktu. Velkým nebezpečím je také krvácení.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinářka na volné noze se zkušenostmi z tištěných i online titulů. V současné době pracuje pro vlastní portfolio klientů. K tematice zdraví a zdravého životního stylu má blízko díky původní profesi zdravotnického pracovníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).