Hlavní navigace

Za úspěchem každého hubnutí je správný pitný režim

9. 5. 2012

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Úsloví, že hlad je jen převlečená žízeň, je z velké části pravdivé. Alespoň u diety je správný pitný režim nezbytnou nutností. Kolik vypít a čeho, abyste správně hubli?

Ať se rozhodnete pro některou z redukčních diet, nebo prostě jen podle svého citu snížíte příjem kalorií a dodáte pohyb, je vždy základem připojit i dostatečný pitný režim. A tekutiny mohou pomoci v boji s nadbytečnými kilogramy.

V závislosti na váze, věku a životním stylu člověk ztrácí denně průměrně 2,5 až 3 litry vody. Nemluvíme tak jen o vylučování trávicím traktem, ale i o pocení či dýchání. Část samozřejmě znovu přijme prostřednictvím jídla (což je v redukčním režimu méně, než obvyklých 500 ml) a zbytek je potřeba pro udržení rovnováhy doplnit pitným režimem. V případě zvýšené fyzické aktivity, nebo vysokých teplot je potřeba ještě přidat.

Pít je nutné průběžně, nikoliv nárazově

A protože je dobré úbytek váhy podpořit aerobním pohybem, je to přesně ten případ. Pro začátek je dobré si uvědomit, že příjem tekutin by měl být dodržován v průběhu celého dne. Jednorázové zavodnění těla – tedy náhlé dohánění zanedbaného režimu – příliš zatěžuje ledviny a z těla odplavuje potřebné minerály.

Při odbourávání tukové tkáně dochází k vyplavování toxických látek a prostřednictvím pitného režimu dochází k jejich vyplavování z těla. V opačném případě přichází bolesti hlavy, únava, křeče, pokles fyzické i psychické výkonnosti či dehydratace pokožky. A stejně jako pravidelný přísun jídla je i dostatečné zavodňování organismu prevencí zbytečného zadržování tuků, potažmo vody.

Džus není při hubnutí to správné pití

I přes obvyklá doporučení vhodné konzumace neslazených čajů patří čaj mezi tekutiny obsahující kofein. Jak je známo, kofein patři mezi látky, které tělo odvodňují. Silný čaj, káva i alkohol se mezi tekutiny nepočítají. Stejně tak koncentrované i 100% džusy nejsou pro organismus v redukční fázi ideální. Často jsou slazené a i přes žádoucí obsah vitamínů obsahují příliš velké množství energie.

Variantou jsou pak balené pitné vody nebo voda z kohoutku, které však mohou být cítit chlorem, pro který je potřeba vodu nechat několik hodin odstát. Navíc neobsahují žádné prospěšné látky. Oproti tomu mineralizované vody jsou zdrojem prvků, které naše tělo potřebuje ke správnému vývoji a neumí si je samo vyrobit. Ovšem platí: všeho s mírou. K dlouhodobému pití nejsou minerální vody vhodné.

Tělo bez vody vysílá signály hladu

Zpět k onomu „převlečenému“ hladu: dehydratovaný organismus opravdu může vyvolat pocit hladu. Tělo vysílá signál, že potřebuje doplnit tekutiny, a ten často mylně dekódujeme jako pocit hladu a snažíme se jej zahnat jídlem.

Obecně lze doporučit vypít sklenici vody po probuzení, před každým jídlem (alespoň pět porcí denně) a jako pomůcku si na stůl v práci postavit láhev minerálky, aby vám připomínala, kolik je potřeba ještě vypít. A než si na režim zvyknete, poslouží i jako „pamatováček“, že se zrovna teď musíte trochu napít. Pokud v době oběda nebude láhev poloprázdná, je potřeba v pitném režimu trochu přidat.

Věděli jste, že…

Dýcháním za den ztratíte až 0,4 litru vody denně.

Plnotučné mléko obsahuje pětkrát méně kalorií než stejné množství tvrdého alkoholu.

V banánu je větší množství vody než ve stejném množství zmrzliny.

Ovocný 100% džus obsahující cukry z ovoce může být kaloričtější než kola.

Smažený vepřový řízek (150 g) obsahuje stejnou kalorickou hodnotu jako litr limonády.

Minerální vody napomáhají v boji s problémy v menopauze, překyselení žaludku, nemocemi močového ústrojí, bolestmi hlavy, při menstruaci či v boji se stresem.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).